E Kustvisie geen effect op Kop van Schouwen Fietsers en voetgangers krijgen alle ruimte in centrum Renesse V Cliënten van het Gors spelen levende kerststal op kinderboerderij 7 Al meer dan twintig jaar houdt kinderboerderij De Punt in Zierikzee met overtuiging een traditie in stand: de levende kerststal, uitgevoerd door cliënten van het Gors. In den beginne was het stil in de stal. En dus heft Jozef zijn handen ten hemel en zet met volle overtuiging 'Ere zij God' in. Maria en de herder, die op dat moment in hun gezelschap verkeert, vallen hem spontaan bij. Ad is al twaalf jaar Jozef. Renate, de 'echte' Mariawas gisteren ziek en dus valt Annika met verve in voor die rol. Bianca waakt als een zame herder over hun welzijn, in afwachting van collega Arjan, die na het middageten zou aanschui ven in de stal van de Zierikzeese kinderboerderij De Punt. Het kindje in de kribbe moet nog wel met doeken worden omwikkeld, wijst unitmanager Greet Tim merman op de laatste details. Be geleider Bo Ghorbani steekt de stekker in het stopcontact en daar schijnt de ster van Bethlehem al vast z'n warme licht op het gezel schap. De levende kerststal door de cliënten van het Gors is een tradi tie die zeker meer dan twintig jaar teruggaat, rekenen Timmerman en activiteitenbegeleider Anne- Marie snel uit. Ooit werd het tafe reel opgebouwd onder de Beuze. En ook het pittoreske Sint Jacobs- hofje (Visbeusje) aan de Sint Do- musstraat vormde in een ver ver leden het decor voor de levendige traditie. Maar sinds een aantal ja ren verkiest het Gors de eigen comfortzone op de kinderboerde rij. „Dan kunnen ze tenminste ook makkelijk naar de wc", grin nikt Anne-Marie. „En anders moet je ook zo met die schapen gaan lopen slepen. Dat is zo'n ge doe!" In de verwarmde ruimte achter de stallen hijst ze Annika en Bianca in passende kostuums. „Kijk, ik ben herder", roept Bi anca enthousiast uit naar ieder die passeert. Anne-Marie: „Wacht, je krijgt ook nog een hoofddoekje Kijk, ik ben herder. Wanneer gaan we beginnen? op." Meer is niet nodig om Bianca nog intenser te laten glunderen. „Wanneer gaan we beginnen?" Eén van de andere cliënten die de verkleedpartij vanaf een af standje gadeslaat, houdt de boot resoluut af, wanneer hem wordt gevraagd of hij ook geen herder wil zijn. Hij schudt stellig van nee en loopt weg. Na de zoveelste vraag loopt hij naar het grote planningsbord en tikt op zijn foto. Bo glimlacht begrijpend. „Aha, hij moet het ezelverblijf schoonmaken vandaag. Ze heb ben allemaal hun vaste taak, dan gaat hij écht niet voor her der spelen!" Jozef spiekt dan al ongeduldig achter het doek naar de eerste moeder met peuter die door het stro ritselen. „We komen er zo aan hoor, mevrouw!" Hij schuift met zijn Maria ach ter de kribbe en zingt van 'De her dertjes lagen bij nachte' en 'Daar hoorden zij engelen zingen'. Een argeloze bezoeker kan zich maar moeilijk inhouden om het kerst lied niet te beëindigen met een luidkeels 'Ajax'. Bianca glundert van oor tot oor. „Wanneer gaan we begin nen?" De Zeeuwse Kustvisie heeft geen ingrijpende gevolgen voor de ont wikkeling in de Kop van Schouwen. Een project als Brouwerseiland dat al in de 'pijplijn' zat, kan gewoon volgens plan worden uitgevoerd, al dus wethouder Jacqueline van Burg (recreatie en toerisme). Schouwen-Duiveland heeft haar zaakjes voor bebouwing van de kust zelf al goed geregeld, wijst Van Burg op bestaand beleid. Daarin draait het vooral om behoud van het open landschap. Het aantal pa viljoens op de stranden is strikt ge maximeerd, overnachten bij die pa viljoens is niet toegestaan en ook voor plannen om strandslaaphuis- jes te bouwen zijn ze hier aan het verkeerde adres, aldus de wethou der. „Dus eigenlijk heeft die hele Kustvisie van de provincie voor ons nauwelijks consequenties. Wij doen het al zo." Maar perfect is de Kop van Schouwen ook weer niet, erkent beleidsambtenaar Marcel van den Berge. De Burgh en West- landpolder en het gebied aan de Rampweg bij Renesse staan te boek als 'aandachtsgebieden' voor be houd van het landschap. Medio 2017 wordt ook de visie voor het Zeeuwse achterland verwacht. In 2018 wordt begonnen met de herinrichting van de openbare ruimte in het dorpshart. De uit voering gebeurt stapsgewijs, zegt beleidsambtenaar Ricardo de Winter, en neemt tot 2021 in be slag. Ook de Recreatieverdeelweg en het Transferium moeten beter worden benut, vindt de gemeente. Dat kan deels worden bereikt door een betere bewegwijzering, denkt De Winter. Voor veel automobilisten is het nu onduidelijk dat parkeren op het Transferium gratis is. Die duiding wordt op korte termijn aan de bor den toegevoegd, waarmee ook al minder auto's de weg naar het centrum zullen zoeken, is de ver wachting. Het verkeersplan vormt de rode draad in de beoogde opwaardering van de badplaats. De belevings waarde van het dorpshart zal toe nemen. De maatregelen kunnen rekenen op breed draagvlak bij de dorpsraad en ondernemersvereni ging. Al gaat niet iedereen er op voor uit, erkent De Winter. De Kromme Reke wordt toegankelijk gemaakt voor verkeer uit beide richtingen. Omwonenden zullen dat gaan merken, maar die grotere drukte blijft volgens De Winter binnen de normen. Door af te zien van de tevens bedachte afsluiting van de Emma- en Mauritsweg, wordt een deel van het extra verkeer langs die kant 'afgevangen', verwacht de ge meente. donderdag 22 december 2016 3D De echte Maria was even ziek Marcel Modde Annika als Maria en Ad als Jozef, foto's dirk-jan gjeltema - Bianca Marcel Modde Zierikzee Het centrum van Renesse wordt vanaf 2018 stapsgewijs autoluw gemaakt. De straten rond de kerkring en de Hoge- zoom worden zo ingericht dat wandelaars, fietsers, spelende kinderen, terrassen en evene menten alle ruimte krijgen. Marcel Modde Renessse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69