Een gigantische ontsporing 0 Prentenboek In de keuken of op de bank 2 SLAPSTICK l" 'De kleine walvis' bekroond Carmen Passie, liefdesverdriet en wraakzucht. Deze universele gevoelens maken 'Carmen' ook vandaag nog herkenbaar. Het Kiev Ballet brengt het legendarische verhaal in Middelburg op de planken. Uitgelicht J I 1T Ik vraag me af of er mensen zijn die niks met slapstick hebben. Het zal wel, zeker. Maar ik begrijp dat soort mensen bij voorbaat niet. Niks heerlijkers dan 'de soort komedie waarin lichamelijke acties de hoofdrol spelen'. Maar ba nanenschillen, taarten, lange latten die bij het draaien ravages aanrichten: dat elementaire ni veau ben ik natuurlijk (een klein beetje maar) ontgroeid. In de tijd van de stomme film was slapstick meestal iets van dien aard. En dat brengt ons als vanzelfbij een andere definitie: die van 'vi suele humor'. Humor zonder woorden, om te beginnen. Je moet ernaar kijken. Soms ernaar luisteren. Nu zijn we al dichtbij wat de Wëreld band al bijna 20 jaar doet. Humor, die ont staat of wordt beleefd in het spanningsveld De basis is lol tussen verwachting en werkelijkheid (de hebben op het onschuldige bana- podium en dat nenschilendege- mene uitglijer). Of OV6rbr6nQ6n veel komieker: in het op de zaal spanningsveld tussen het mogelijke en het onmogelijke. Nu zijn we nog dichterbij wat de Wëreldband al bijna 20 jaar doet. Hun handelsmerk: de combinatie van muziek en dwaze taferelen. Het is gooche len met instrumenten, op het bizarre en onge looflijke af. Dat hebben ze al eerder alleen ge daan als vijftal, bv in Playground), of samen met grote artiesten als Brigitte Kaandorp, Ellen ten Damme (drie edities Cirque StilettoKarei de Rooij of Martin van Waardenberg. Nu gaan ze -als eerbetoon- aan de haal met beroemde scènes van Charlie Chaplin, Buster Keaton, Laurel Hardy, Spike Jones, de Marx Brothers of de beroemde Zwiterse clown Grock. Het werk van deze onsterfelijke voorbeelden herschept Wëreldband tot Slapstick, een enorme reeks muzikale, humoristische scènes. Op ontelbare instrumenten en in minstens evenveel muziekstijlen speelt zich voor onze ogen een gigantische ontsporing af, maar dan eentje zonder rampzalige gevolgen. Tenzij u erin blijft, natuurlijk. Hopelijk net niet. FAVORIETE KERST CADEAUS 111 HARRY POTTER 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Het Kiev Ballet speelt de opera Carmen. Beide zijn legenda risch. Het Kiev Bal let maar eerst dan? Ballet heeft een ge schiedenis vanaf de Renaissance (1500), maar leefde sterk op in de 19e eeuw, vooral dankzij de Russen. Dat het Kiev Ballet al bijna 150 jaar oud is, hoeft niet te verbazen. Eerst ging het nog om wat volksdan sen bij operastukken, maar voor 1900 was er al het ballet zoals wij dat nu kennen. Honderd jaar geleden hoorde het Kiev Ballet al bij de we reldtop, met grote dansers. Ballet wordt in Rusland heel serieus geno men. Het heeft zelfs een eigen stijl (krachtig vanuit de onderrug, grote lenigheid van de armen en met een enorm uithoudingsvermogen) en toont vooral veel eerbied voor tradi tie. De grootste Nergens is het behoud van het grote repertoire beter dan in (het voorma lige) Rusland, en het Kiev Ballet is daarin de grootste. Op dit moment hebben zij maar liefst 24 balletten op het repertoire staan. Dat wil zeggen: een uitgewerkte choreografie, kant en klare kostuums, alle decorstuk ken, partituren en libretti, noem maar op. Alles bij de hand. Met een keurkorps van 150 dansers kan het Kiev Ballet elk van die 24 stukken binnen een paar weken terug op de Honderd jaar geleden hoorde het Kiev Ballet al bij de wereldtop planken zetten. En dat doen ze ook regelmatig, met doorlopend voorstel lingen in eigen huis en daarnaast grote internationale tournees, zoals nu. Met Carmen in Middelburg en een paar dagen later al de Notenkraker in Vlissingen. En dan nu Carmen, de opera. Ieder een, zelfs wie niet weet waarvan dan wel, kent de openings-aria, oftewel de Habanera. De opzwepende 'dans' van de onstuimige Carmen, de jonge zigeunervrouw, fabrieksarbeidster, die iedere man om haar vinger kan winden en dat dus ook bij herhaling doet. Een spannend spel. Maar ge vaarlijk! Met een stoet van beklagens waardige verliezers. Daaronder ook Carmen zelf, in het onverwachte en trieste einde. Dat was één van de din gen die Bizet aangerekend werden en waarom zijn opera (uit 1875) niet on middellijk een succes was. Maar later des te meer. Na de dood van Bizet. Zo gaat dat. Bizet schreef voor het Opéra-Co- mique-theater van Parijs. Dat ver langde van zijn componisten opera's voor heel de familie. Dat betekende uiteraard een goede afloop. Maar in Carmen loopt het juist slecht af. En dat niet alleen, Carmen was te realis tisch: té echt arm en té echt ongepo lijst. Ook daarin was Bizet samen met de schrijver Emile Zola (met in 1873 De buik van Parijszijn tijd 10 jaar vooruit. Carmen gaat over 'de liefde die als een ontembare vogel is' (openings aria), en zeker driekwart van de mensheid heeft daar ervaring mee. donderdag 22 december 2016 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Wëreldband, Slapstick Waar: Stadsschouwburg Middelburg Wanneer: donderdag 29 december, 20.00 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Rituals The Ri tual of Sakura - Relaxing Treat Herstelt de inner lijke rust op basis van kersenbloe sem en rijstmelk. Fitbit Charge 2 activity tracker Meet en analy seer je dagelijkse trainingen en ac tiviteiten. De bij behorende app geeft een mooi overzicht van alle gegevens. VERVLOEKTE KIND J.K. ROWLING JOHN TIFFANY A JACK THORNE Harry Potter en Het Vervloekte Kind Harry Potter heeft het moeilijk als overwerkte ambtenaar op het ministerie van Toverkunst en vader van drie schoolgaande kinderen. Bron: Bol.com B Wëreldband combineert muziek met dwaze taferelen, foto rob becker PZ' Opmerkelijk: De Kleine Walvis van illustrator Benji Davies is al uitgeroepen tot het Pren tenboek van het Jaar 2017. Het gaat over een eenzaam - jongetje dat onverwacht een vriendje krijgt als op het strand een kleine walvis aanspoelt. Een hartverwarmend boek voor deze donkere dagen. Davies won met dit boek de Os car's First Book Prize en voor zijn tweede pren tenboek Het Eiland van Opa kreeg hij de World Illustration Award. Verschenen bij Luitingh-Sijthoff, 15,99 euro. Legendarisch ballet Willem Nijssen 44 Met een spannende serie op de bank of nieuwe recepten uitproberen in de keuken? Vivian de Gier is er nog niet helemaal uit wat het dit weekend gaat worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50