Populair in 2017 Kortgeding treinstaking 3 Minder verzuim op school door actieve aanpak KINDERKERSTDINER 'k~ Rotterdamse basisscholen van RVKO hebben de oplossing voor het immer hoge ziekteverzuim onder leerkrachten. Spreek hen sneller aan en begeleid waar nodig. Het scheelt de onderwijsinstelling 50 zieken per dag. Eerst de cijfers: de basisscholen van RVKO in de Rotterdamse regio - 66 scholen, 1.489 voltijdbanen - kampten in 2013 met een verzuim van ruim 7,3 procent. Inmiddels is dat percentage bijna gehalveerd. Een enorme prestatie in het onder wijs, dat traditiegetrouw de lijstjes aanvoert met meeste zieken. Ter wijl het landelijk gemiddelde tus sen de 3 en 4 procent schommelt, waren leraren vorig jaar 6,4 procent van de tijd afwezig. De sleutel tot het succes: een be drijfsmatige aanpak van het ziekte verzuim. „Het was niet gebruikelijk om leraren aan te spreken als ze zich afmeldden. Ziek was ziek", vertelt Jakolien Kraeima, stafmana ger personeel. „We zijn bezig met een cultuuromslag en maken ver- zuimgedrag bespreekbaar." Een leraar doet eerst een aan vraag als hij zich ziek wil melden. Leraren die drie keer in een jaar af wezig zijn, krijgen een gesprek waarin ze bespreken wat de oor zaak is en wat diegene nodig heeft om er iets aan te doen. Kraeima: „Zo verhoog je de drempel om te ver zuimen zonder dat je de medewer kers laat zitten. Je bent betrokken en zoekt samen naar oplossingen." Want verzuim is een keuze. Terwijl de één een aspirine neemt en gaat werken, blijft de ander thuis. „Soms is het verstandig om thuis te blij ven, maar dat hoeft niet per se zo te zijn", verklaart Kraeima. Op lang niet alle scholen is ziek teverzuim bespreekbaar. Toch ziet het Vervangingsfonds, waar basis scholen bij zijn aangesloten voor de vergoeding van vervangingskosten, dat scholen nadenken over hoe ze het aantal zieke leraren kunnen te rugdringen. De grootste winst valt te behalen bij het terugdringen van het aantal leraren dat overspannen thuis zit. Vorig jaar meldden het CBS en TNO dat 1 op de 5 docenten met een burn-out te maken krijgt. Kraeima: Een directeur kan zo de namen noemen van docenten die dat jaar gaan uitvallen „Een directeur kan zo namen noe men van leraren die dit schooljaar gaan uitvallen. Ze beginnen steeds vroeger en vertrekken later en zijn zelfs in de weekenden op school te vinden." In het verleden gingen schoolleiders het gesprek niet aan uit angst voor acute ziekmelding en een verstoorde werkrelatie. Nu wel. Als ze zien dat een leraar dreigt uit te vallen, vraagt de directeur hoe het gaat en benoemt dat hij ziet dat de juf of meester het zwaar heeft; in een formeel gesprek of ge woon bij de koffieautomaat. „We moeten vragen wat ze nodig heb ben om de druk van de ketel te ha len." De methode bespaart RVKO miljoenen euro's. Overspannen De Rotterdamse juf Els (31), die om privacyredenen niet met haar ach ternaam in de krant wil, stond na drie maanden overspannen thuis weer voor de klas. „Ik had een kind gekregen en wilde op de oude voet doorwerken. Dat ging niet", vertelt ze. De juf had het gevoel achter de feiten aan te lopen en putte zelfs geen plezier meer uit het werken met de kinderen. „Ik ging maar door en door. Falen is geen optie, nee zeggen ook niet." Vlak voor de kerst vorig jaar stortte ze in. „Ik voelde me schuldig en dacht: jeetje, nu laat ik die kinderen zitten." Toch ging ze niet bij de pakken neerzitten. Ook het schoolbestuur liet dat niet gebeuren. „Wij hebben haar gevraagd wat ze nodig had om weer die goede juf te zijn die ze is," vertelt Kraeima. Haar antwoord luidde: korte begeleiding en een frisse start op een nieuwe school. RVKO gaat een stap verder, zon der de werknemers uit te hollen. „Het is echt niet zo dat we keihard zijn", stelt Kraeima. „We nemen de vitaliteit van onze mensen heel se rieus. Dat geeft lucht." DEN HAAG Machinisten en conducteurs willen morgenoch tend het werk neerleggen uit protest tegen het 'rondje om de kerk'. Treinreizigers in heel het land kunnen hiervan hinder on dervinden. De NS wil de staking via de rechter voorkomen. Het kort geding dient vandaag. Het rijdend NS-personeel vindt het werk te saai als ze steeds dezelfde rit moet maken. Treinen die morgenochtend ver trekken vanuit Amsterdam CS, Rotterdam CS en Hoofddorp blijven wat vakbond VVMC be treft tot 11 uur staan. „Het is een vervelend tijdstip, zo net voor kerst. Mensen hebben plannen gemaakt, ze gaan op vakantie of naar familie", zegt Erik Kroeze van NS. De staking eindigt om 11 uur, maar alle treinen rijden naar verwachting pas ver in de mid dag volgens dienstregeling. De wereld is Kras Rondreizen donderdag 22 december 2016 Op tal van scholen schuiven kinderen aan voor hun kerst diner. Hier genieten Janne Mette en Liv Frenkie uit groep 7 van De Driemaster in Nijmegen van hun kerstdiner. Zieke leraar? Vaak niet nodig Ellen van Gaaien Rotterdam —Jakolien Kraeima Jelte en Sun uit groep 1-2 zijn blij met de hapjes afkomstig uit alle windstreken. Soffie uit groep 1-2 geniet. Lina el Hajji (groep 5) met haar zelfgemaakte minipizza's. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN NL-sprekende reisleiding 8 dagen v.a. China 11 dgn v.a. 1199 "China, een totaal andere wereld. Griekenland 8 dgn v.a. 749 "Zowel mooie natuur als schatten uit de oudheid. Italië 5 dgn v.a. 449 "Eén groot openluchtmuseum. Marokko 8 dgn v.a. 429 "Een echte 1001-nacht ervaring." Portugal 8 dgn v.a. 679 "Middeleeuwse pracht in een schitterende natuur. Spanje 8 dgn v.a. 569 "Kennismaking met Spaanse cultuur en geschiedenis. Sri Lanka 17 dgn v.a. 1119 "Prachtige tempels en mooie landschappen. USA 9 dgn v.a. 1129 "Van overweldigende natuur naar bruisende steden. Zuid-Afrika lódgn v.a. 1299 "Een natuurdocumentaire die tot leven komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4