Hunkering naar Elfstedentocht 1 w 1 Mooie maend 13 Wet Normering Topinkomens m De directeur van Woonstichting Hulst verdiende vorig jaar 76 procent meer dan de aangescherpte richtlijnen. Hij is zeker niet de enige in Zeeland. Zittende directeuren en bestuurders doen met succes een beroep op het overgangsrecht Streektaal Erwin Mesu (26) won begin 2015 op de Oostenrijkse Weissensee de Al ternatieve Elfstedentocht. De twee jaar jongere Niels kopieerde dat hu zarenstukje in januari 2016. Heel graag zouden ze willen dat er een keer in Nederland een échte Elfste dentocht komt, liefst als ze nog in de kracht van hun leven zijn. „Bij de laatste Elfstedentocht in 1997 reed onze vader mee", vertelt Niels. „Wij stonden toen als jonkies langs de kant. Mijn moeder heeft daar toen beelden van gemaakt. Die beelden zitten ook in de film. En speciaal voor de film zijn we naar dezelfde plek teruggegaan." De documentaire is van Omroep Zeeland-verslaggever Daniel Go- dinho Veiga. Hij volgt het tweetal al jaren. Hij praat met de Mesu's ook over de tegenslagen die ze mee maakten voordat ze zo succesvol werden. „We vonden het allebei mooi om mee te werken", vertelt Erwin. „Het was ook goed te doen, tussen al onze trainingen en wed strijden door." Ook een documentaire over Johnny Hoogerland, de wielrenner uit Langeweegje, gaat vanavond in première. Afscheid van de Zeeuwse Leeuw is gemaakt door Stefan Nijp- jes, eveneens van Omroep Zeeland. Hierin wordt teruggekeken op de carrière van de Nederlands kampi oen van 2013. Elf Steden/Twee Dromen is op 24 december te zien bij Omroep Zeeland. Afscheid van de Zeeuwse Leeuw wordt een week later uitge zonden. Enkele tientallen Zeeuwse direc teuren en bestuurders verdienden in 2015 meer dan de nieuwe nor men voor topinkomens. Dat blijkt uit het overzicht dat minister Ro nald Plasterk gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zorginstellingen, woningcorpo raties en andere organisaties in de publieke en semipublieke sector zijn sinds 2013 gebonden aan de Wet Normering Topinkomens (WNT). Dat betekent dat topfunc tionarissen in elk geval niet meer mogen verdienen dan een minis ter (178.000 euro in 2015). Hoe klei ner de organisatie, hoe lager de norm. Zittende directeuren en be stuurders kunnen echter een be roep doen op het overgangsrecht. De eerste vier jaar hoeven ze geen salaris in te leveren. Vervolgens moet dat in drie jaar worden afge bouwd tot de nieuwe norm. Plasterk signaleert in Zeeland geen overtredingen van de WNT in 2015. Wel zijn er volop mensen die geoorloofd, soms ver, boven de nieuwe normen zitten. Grootste uitschieter is Jos Valckx van Woonstichting Hulst, wiens be zoldiging (salaris, pensioen en be laste onkostenvergoeding) 183.188 euro bedroeg. Dat is bijna 80.000 euro dan de norm voor de stich ting (103.900 euro). Nog vijf directeuren-bestuur ders zitten meer dan een kwart boven hun norm: Antoine de Ceuster (Zeeuwland), Peter Bevers (R&B Wonen), Ans van Rooijen (De Okkernoot), Marco van der Wel (Woonburg) en Jan de Graaf (WVO Zorg). De best verdienende bestuurder in de Zeeuwse (semi)publieke sec tor is Gabrielle Davits van SVRZ, met 194.251 euro. Dat is overigens maar een fractie boven de norm voor de organisatie. Van de instellingen die in niet in Zeeland gevestigd zijn, maar er wel deels actief zijn, valt onder meer woningcorporatie Stadlander op. De bezoldiging van Ton Rin- gersma bedroeg 226.641 euro, bijna 60.000 euro boven de norm. Ook ontslagvergoedingen zijn inmiddels aan strenge regels ge bonden. Als maximum geldt 75.000 euro. Daarvan kan alleen worden afgeweken als er afspraken zijn gemaakt vóór de invoering van de WNT. In Zeeland ging dat in 2015 om drie gevallen. Huybert van Eek kreeg bij zijn vertrek bij ziekenhuis ADRZ 215.778 euro mee. Jan Stelwagen ontving bij zijn afscheid van Tragel Zorg 155.000 euro. Gertjan van der Brugge, nu de Zeeuwse Ombuds man, kreeg 115.100 euro toen hij onderwijsinstelling Scalda verliet. December è'k aoltied 'n leutihe maend gevonde. Op schole kó je de kinders vee laete maeke wat of mit sinterklaos in kossemisse te maeken eit. Netuurlijk kwam de sint mit pieten ok zaalfin dat was vó de kinders in vó de meesters in juffen 'n spannende dag. Pas nae dien dag kon ik gedichten gae maeke vö 't feêst bie ons tuus. Twint wier d'r op schole versierd vó kossemisse in kwam d'r van de gemeênte 'n boam in aalke klasse. Dat was de gelokkige tied dat de maansen nog nie zó moelijk deeje. Want sint dat 'r zó geklaegd 'oort over 't zwart wezen van de pieten bin ik toch aarg gae twufele of de cember nog wè zó leutig is. Ik bin zaalf, dat mot ik wè be- kenne, twï keer Zwarte Piet ge weest. De eêste keer eêmae zwart, toe zat ik nog op de "kweek school". De twidde keer op Re- nisse. De notaoris was eêl kunst zinnig in miek mien bruun. Dat was vee echter zeit'n in dat was ok zó. De kinders vonde 't aomè prachtig in ik dienke dat 't nog zó is. As ik de krante mot g'loave laete ze in Zeêland de pieten bienae overa zwart. Dat is in aore previnsies wè andester. Zaalfs 't kabinet behint noe te twufelen, want de meêste ministers bin aoltied a benauwd geweest vö groóte schreêuwers. Noe ik d'r over düdienke is de zwarte piet eihenlijk d'n eênigsten die kleure bekent, 't Feêst oor be- durve dü de groóte maansen. Ze wieze op wat 'r aomè verkeerd edaen is dü de Nederlanders in 't verleden. Noe, dan bï m'n d'r nog nie! As wulder vinde dat m'n reke- nienge motte ouwe mit 't slaoven- verleden van Nederland motte m'n dat ok ma doe mit 't verleden van de Kaarke, want daer oort de goeie sint bie. In dat verleden van de Kaarke is agheêl niks waer of m'n groös op kunne weze. Oevee bin d'r daedü nie op de brandstae- pel trechte gekomme? Oevee oor logen bin d'r nie gevoerd vö de Kaarke, christelijk of mohamme- daons? Gae 's kieke in Ierland in vraeg naer de verstand'oudieng tussen Katholiek in Protestant? In wat of de leste paer jaer bekend g'oren is: oevee kinders bin d'r nie in internaten vö d'r leven bedurve? Dust as t'r noe eêne ofhevoerd zou motte 'ore is 't sinterklaos zaalf wè. Want die za as bisschop best geweten wat 'r aomè mis was. Ma dan bluuft'r nie vee over vö dit feêst. Zü m'n 't ma ofschaffe? Ik zou dat zaalf wè jammer vinde, want dan raek ik de marsepein kwiet in dae ka je mien vö wakker maeke. Ofschaffe ei ok z'n voödeê- len. Wulder bin dan verlost van de pepernoten die in september a in de wienkels laahe. De midden standers oeve nie twï keer ulder zaeken op te tuuhen. Ze kunne glieke an't aande van november, behin december d'r eihe richte op kossemisse. Dat gebeur trouwes noe toch ok a. 't Kerstkind bluuf onschuldig, die kan d'r niks an doe dat de Kaarke 't bedurven eit. In de kerstman mag wat mien anbelangt wè in Amerika bluve. Net as aol die rendieren, daer m'n in Zeê land toch niks an. Ik dienke meer an 'n kerststal zonder os in ezel, ma versierd mit mossels in oesters. donderdag 22 december 2016 PC In CineCity in Vlissingen gaat vanavond een documentaire over de marathonschaatsers Erwin en Niels Mesu in première. Elf Steden/Twee Dromen gaat over de hunkering van de Middel burgse broers naar de komst van de Elfstedentocht. Roeland van Vliet Vlissingen Middelburgers Niels (I) en Erwin Mesu. fotoanpvincentriemersma Top 10 overschrijding WNT-norm INSTELLING NAAM Woonstichting Hulst Jos Valckx BEZOLDIGING 183.188 NORM 103.900 OVERSCHRIJDING 76 Zeeuwland Antoine de Ceuster 192.535 130.600 47 R&B Wonen Peter Bevers 174.402 130.600 34 De Okkernoot Ans van Rooijen 128.413 98.248 31 Woonburg Marco van der Wel 143.641 112.400 28 WVO Zorg Jan de Graaf 189.386 148.879 27 Allévo Ineke Dekker 183.464 148.879 23 Ouderenzorg Kanaalzone Bennie Saman 138.396 112.835 23 Ouderenzorg Kanaalzone Orvan van Gysel 136.337 112.835 21 Woongoed Middelburg Eric de Ceuster 174.929 148.879 18 Bestuurders nog boven loongrens Rolf Bosboom Vlissingen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46