E Mensen blij met een goea maakt het zo le 10 ZE INTERVIEW JAN VAN DER EIJK, ZEELANDCOÖRDINATOR Anders dan de politici in Zeeland en Den Haag maakt Zeelandcoördinator Jan van der Eijk zich niet zo druk om geld voor een Zeelandfonds of een bètacollege. „Als er goede plannen zijn, komt dat geld vanzelf." lk denk liever: 'Wat kan er in Zeeland gebeu ren?' Niet: 'Hoe zwart is het er?' PZC ONLINE Yesss, eindelijk gaat men de finale van #ExpeditieRobin son in 1 aflevering tonen en niet meer uitgesmeerd over 2. Drie maanden is hij nu aan het werk. Dat be tekent dat hij vooral veel heeft gepraat en geluisterd, zegt Dord- tenaar Jan van der Eijk. Hij is door het ministerie van Economische Zaken - in overleg met de provin cie - aangesteld als Zeelandcoördi nator. Hij is de ambassadeur en de aanjager van het actieprogramma dat Zeeland in een stroomversnel ling moet brengen. Een halfjaar geleden publiceerde een commis sie onder leiding van de voorma lige premier Jan Peter Balkenende een rapport waarin werd geadvi seerd hoe de Zeeuwse economie kan worden versterkt. Een van de aanbevelingen was het aanstellen van zo'n coördinator. „Het actieprogramma van Balke nende is mijn uitgangspunt. Ik kan me goed vinden in zijn aanbevelin gen. Het is ontzettend belangrijk dat er in Zeeland een programma is waar iedereen zich achter schaart. Dat is een groot goed, waar andere regio's jaloers op mogen zijn. Dat scheelt veel discussie over de kant die we op moeten. Als Zeelandcoör dinator is het niet de bedoeling dat ik de acties overneem. Mijn rol is te helpen ze voor elkaar te krijgen. Dat kan zijn door kritische vragen te stellen, suggesties te geven of soms door een spiegel voor te houden. Daarbij is het een voordeel dat ik van buiten Zeeland kom. Dan heb je een wat andere kijk op sommige dingen. Verder onderhoud ik de contac ten met de overheid, met name in Den Haag. Het actieprogramma van Balkenende hoort bij verschil lende ministeries. Het zou mooi zijn als ik kan helpen daar wat sa- menhang in te brengen. Ik stimu leer ook samenwerking met instan ties en regio's buiten Zeeland. Het is goed om wat breder om je heen te kijken en niet alles zelf te willen doen. Dat adviseerde Balkenende trouwens ook." „Nou, daarbij denk ik alleen maar aan smeren. Stekelvarkentje is ook niet helemaal het goede woord, maar ik kan wel dingen in een be paalde richting proberen te sturen." „Ja, maar dat wil niet zeggen dat ik allerlei mandaten heb om iets door te drukken. Dat moet toch gebeu ren door de kracht van argumen ten en inzichten. Ik ben nu drie maanden bezig en ik merk dat ik welkom ben in Zeeland en Den Haag, dat ik daar dingen kan zeg gen en dat mensen er ook naar willen luisteren." „Ik heb met mezelf afgesproken van een afstandje te kijken naar al die briefwisselingen en Ka merdebatten. Over de kerncen trale heb ik geen uitgesproken mening. Balkenende heeft ge zegd dat die de draagkracht van de regio te boven gaat. Het is een feit dat de financiële polsstok van Zeeland op dit moment be perkt is. Dat betekent dat de pro vincie bij de uitvoering van som mige plannen zal zeggen: 'Dat willen we wel ondersteunen, maar daar hebben we de moge lijkheden niet toe'. En dan komt er ook nog eens geen Zeeland fonds. De minister is daar geen voorstander van, dus dat is een politiek feit. Ik hoop niet dat ik naïef klink, maar ik denk dat het begint met hele goede plannen en voorstel len. Als die er liggen, wil de over heid helpen om ze uit te voeren. Ik heb met minister Kamp gespro ken en hij wil ook dat Zeeland het goed doet. Natuurlijk zou het fijn zijn als dat geld al in Zeeland klaarligt. Ik begrijp wel dat Balke nende dat wilde. Dat zou de crea tiviteit van plannenmakers kun nen stimuleren. Maar ook Balke nende zei dat alleen goede plan nen in aanmerking kunnen ko men voor geld. Het gaat er dus om de plannen zo aantrekkelijk te maken dat de overheid er geen nee tegen kan zeggen. Mijn taak is daaraan mee te helpen. Uiteinde lijk zal dat geld naar Zeeland vloeien, dat geloof ik zeker. Je moet een beetje zelfvertrouwen hebben als Zeeland. En het kost tijd om resultaat te boeken. Zeeland hoeft zich niet voor het hoofd te slaan dat het nog niet is gebeurd." „Als dat wordt toegezegd, maakt dat een aantal dingen makkelijker, maar ik juich pas als zo'n college er echt is. Ook daar begint het met goede plannen. We moeten goed definiëren hoe zo'n opleiding eruit moet zien. Als dat geld er niet van tevoren ligt, dan komt het wel op basis van zo'n goed plan. Ik ben een groot voorstander van de ver sterking van het onderwijs en technische opleidingen in Zee- DELTA donderdag 22 december 2016 PC TWITTER EuroGuy #teamNL @EuroGuyXX RTL5 toont de finale van Expeditie Robinson van avond in één uitzending. Dan wordt direct duidelijk wie de winnaar van 2016 wordt: boerin Bertie, rap per Dio of voormalig wiel renner Thomas Dekker. UW REACTIE De politie plaatste dinsdag een humoristisch bericht op Facebook waarin ze de ei genaar van een gevonden pakket cocaine oproepen zich te melden. Het pakket was zondag gevonden op het strand van Zoutelande. 'Haha geen witte kerst voor de eigenaar', reageert Eric Goudzwaard. En Monique Smet-Hollestelle zegt: 'Oh oh oh wat zeggen ze nu al jaren: gooi je afval in de vuil nisbak en niet op het strand.' Volgens Dave Lijnse had de eigenaar wilde plannen: 'Zo! degene die dit zakje is verlo ren had wel zin in een feestje.' Jannes Doppen- berg heeft zijn eigen idee wat de politie met de kilo harddrugs moet doen. 'Schenk de opbrengst aan minderbedeelden d.m.v een veiling op koopjeshoek.' ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. 'Ik wist dat ik ging verlie zen, maar ik wilde strijdend ten onder' 2. 'Mijn uitgever zei nog: Zeeland verkoopt niet' 3. Barbiers nemen Zeeuwse oerman onder handen, met vuur 4. Wint Boerin Bertie Expe ditie Robinson? (video) 5. Reimerswaal wil na pro test toch vreugdevuur in Krabbendijke toestaan Kijk op www.pzc.nl of Cj @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Zeeland moet een beetj e zelfvertrouwen hebben Ernst Jan Rozendaal Wat is uw opdracht? U bent dus een soort oliemanne tje? Balkenende vond dat u doorzet tingsmacht moest hebben. De Zeelandcoördinator lijkt zo'n beetje het enige uit het rapport Balkenende waar Zeeland en Den Haag het over eens zijn. Den Haag wil de kerncentrale niet helpen, zoals Balkenende adviseerde, en ook geen miljoe nen storten in het Zeelandfonds dat hij voorstelde. Maar u zit toch ook te juichen als de Tweede Kamer vandaag geld uittrekt voor een bètacol lege? ik werk nu drie jaar als monteur bij DELTA aan het beste internet van Zeeland. Dat is heel leuk en afwisselend werk, want er gebeurt iedere dag weer wat anders. Laatst moest ik bijvoorbeeld naar een klant waarbij niets het meer deed. Hij meldde dan ook een storing, bleek dat de schakelaar van de contactdoos niet aan stond. Dat was dus zo verholpen! Ik ben ook vaak op weg om een nieuwe klant aan te sluiten op ons netwerk. Dat is meer dan alleen een modem aansluiten. We checken ook meteen of er overal in huis WiFi is, met voldoende sterkte. Als blijkt dat dit niet het geval is geef ik meteen advies voor een repeater of extra acces point in huis. Daarnaast koppel ik ook altijd even alle apparaten met het WiFi netwerk en als er Interactieve TV in het pakket zit, installeer ik die app ook even op een telefoon of tablet. Alles om de klant weer blij te maken met een goed product. Zodat zij lekker kunnen internetten en tv kunnen kijken. - Sander, monteur Kijk voor het verhaal van Sander en zijn collega's op DELTA.nl/daardoenwehetvoor verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43