Jenaelmuziek Geen rijksgeld Zeelandfonds Meer Zeeuwse inbraakclaims Wat is Nederlands beste restaurant? 2 WILLEM VAN DAM k Column Kan die jengelmuziek niet uit? De terreur heerst overal, waar je ook komt: kerstdeuntjes. Gooi je in de super markt een rollade in je boodschap- penkar, en jawel hoor, daar hebben we Mariah Carey weer met haar 'All I want for Christmas is you'. Zit je in een lunchroom in een uit smijter te prikken, begint Bing Crosby 'White Christmas' te kwij len. Wandel je door het winkel centrum, heeft de middenstands vereniging bedacht dat 'Driving home for Christmas' van Chris Rea een sfeerverhogend muzikaal behangetje zou zijn. Wil je in het café net een goed gesprek beginnen met de aantrek kelijke blondine van een paar krukken verderop, doorbreekt Slade de geluidsbarrière met 'Merry X-mas everybody'. Zet je de autoradio aan, kondigt de plaat jesdraaier van dienst 'Last Christ mas' van die gladakkers van Wham aan. Gek wordt een mens ervan. Gisteren hoorde ik Leo Blokhuis, door Matthijs van Nieuwkerk steevast aangeduid als de Popprofessor, vertellen dat een kersthit de makers ervan kapitalen kan opleveren. Er schijnen zelfs ar tiesten te zijn die jaarlijks een be drag van zes nullen op hun bank rekening bijschrijven, alleen maar omdat hun nummertje rond de kerst zo vaak wordt gedraaid. De commercie rond die tuinka bouter op zijn arrenslee draait volop. Niet alleen wordt de mens heid geterroriseerd door kerstjen- gelmuziekjes, we moeten ook vooral veel eten. Als voorafje moe ten we op z'n minst een garnalen- cocktail serveren. We moeten kreeft consumeren, reerug of een denborstfilet met cranberrysaus. En van ons dessert moeten we 'een paradijs met exoten' maken. Nog even, dan wordt alles weer normaal en mogen we weer ge woon peekluts eten. Hoewel, we moeten eerst nog een schaal olie bollen naar binnen werken, een paar flessen champagne leeglur- ken en voor honderden euro's vuurwerk wegknallen. Ook fijne feestdagen gewenst. k\ De commercie rond die tuinkabouter op z'n arrenslee draait volop DESTELLING Vandaag: Ik vier kerst liever thuis Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters onderzoek: wintersport NOS stee&s voor eute WAAROM ZOU JE IN NERERLAN& KUN JE OOK PRIMA APRES-SKIËN... Auto te water JUDO scoort met Grote Clubactie Gift GGD voor Jeugdsportfonds VLISSINGEN WhatsAppvoor vuurwerkoverlast Minister Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Financiën) zei dat woens dagmiddag in de Tweede Kamer. Hij herhaalde daarmee wat minis ter Henk Kamp (VVD, Economi sche Zaken) onlangs al aan de Ka mer schreef. Op basis van het ad vies dat oud-premier lan Peter Bal kenende uitbracht over de Zeeuwse economie, verlangde de provincie van het Rijk 25 miljoen euro voor een Zeelandfonds en 20 miljoen euro voor het Bètacollege. Maar het kabinet zet geen extra geld apart voor een Zeelandfonds. Dijssel bloem zei dat Zeeland voor 25 mil joen euro een beroep kan doen op bestaande geldpotjes. Het geld kan van verschillende ministeries ko men. „Uiteraard op basis van goede projecten. Als het om investeringen gaat, moeten plannen ook rendabel zijn." Het rijk bepaalt of Zeeuwse plan nen goed genoeg zijn. Dijssel bloem: „Wij gaan eraan meewer ken, zodat wij niet op het laatste moment zeggen dat een project ons niet bevalt. De minister van EZ spant zich ervoor in dat die 25 mil joen er komt." In de ogen van SGP-Kamerlid El- bert Dijkgraaf is Zeeland geholpen. „Het maakt niet uit waar het geld vandaan komt, als het er maar komt." Hij heeft zijn voorstel inge trokken om extra geld apart te zet- Het maakt niet uit waar het geld vandaan komt, als het er maar komt ten. Wel stemt de Kamer vandaag over zijn voorstel om 19 miljoen vrij te maken voor het Bètacollege. Mi nister Dijsselbloem ontraadt de Ka mer ermee in te stemmen. „De af gelopen jaren heeft het Rijk al fors in het Zeeuwse onderwijs geïnves teerd." Bovendien vindt hij het on verstandig om het geld te halen uit een potje voor energiebesparing in de huursector. Zeeland 10 Verzekeraars hebben vorig jaar iets meer inbraakclaims vanuit Zeeland gekregen dan in 2014. Het gaat om een stijging van één procent ofwel zo'n elf claims van inbraken. Daar mee onderscheidt Zeeland zich ne gatief van alle andere provincies. Daar is het aantal inbraakclaims ge daald of gelijk gebleven. Dat blijkt uit de inbraakmonitor van het Bond van Verzekeraars. Het aantal verzekeringsclaims van wo ninginbraken daalt al jaren. Zee land zwemt met een lichte stijging tegen de landelijke trend in. Het in braakrisico is in Zeeland echter een stuk lager dan bijvoorbeeld in Noord-Brabant, Limburg en Zuid- Holland. In Zeeland worden 2,3 claims per 1000 inwoners inge diend. Dat is ongeveer net zoveel als in Overijssel en Drenthe en iets la ger dan in Gelderland, maar stuk ken minder dan in Noord-Brabant en Limburg waar met respectieve lijk 4,8 en 4,6 claims per 1000 inwo ners het inbraakrisico het grootst is. Rond de kerstdagen verdubbelt het aantal inbraakclaims. Wat is het beste visrestau rant van Nederland en waar in het buitenland moet je echt gaan eten? In januari is bekend welk restaurant een jaar lang de felbegeerde titel mag dra gen. Tweesterrenrestaurant Inter Scaldes in Kruiningen is één van de genomineerden. De vijfhon derd beste chefs en restauranteige naren van Nederland brengen hun stem uit. In 2015 en 2016 werden Jonnie en Thérèse Boer met de Librije geko zen tot Beste Restaurant van Ne derland. Ook nu is het echtpaar ge nomineerd, naast onder meer Inter Scaldes. In de categorie Beste Vis restaurant voeren de Zeeuwen de boventoon. Van de vijf genomi neerden komen er drie uit de pro vincie: behalve Inter Scaldes zijn dat De Kromme Watergang met twee Michelinsterren uit Hoofd plaat en Pure C uit Cadzand dat één ster heeft. In de categorie Beste Nieuwkomer doet Meliefste uit Wolphaartsdijk mee. The Jane uit Antwerpen van top kok Sergio Herman uit Sluis is ge nomineerd in de categorie Beste Restaurant Internationaal. donderdag 22 december 2016 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een droneverbod gaat te ver 953 reacties SAS VAN GENT Op de Westkade in Sas van Gent is gisteravond een auto door de vangrail geschoten. De brand weer haalde één persoon uit het water. Hij werd door ambulanceperso neel behandeld en is daarna naar het zieken huis vervoerd. Lange tijd was onduidelijk of er meerdere personen in de auto zaten, hoewel daar volgens de Veiligheidsre gio Zeeland geen directe aanwijzingen voor waren. De brandweer bleef daarom zoeken, onder meer met duikteams. MIDDELBURG Nederlandse vechtsport verenigingen hebben 462.327 euro opgehaald voor de Grote Clubac tie. Stichting JUDO Zee land uit Middelburg haalde het hoogste be drag binnen: 15.129,81 euro. „Ons doel, het 'Open Zeeuwse' Judo toernooi, komt hiermee steeds dichterbij", zegt Ronald Kalkhoven. Stich ting JUDO Zeeland heeft 1100 leden, van wie 350 (jeugd)leden loten heb ben verkocht. VLISSINGEN Medewerkers en relaties van GGD Zeeland heb ben 1500 euro bijeenge bracht voor het Jeugd sportfonds Zeeland. Met dat geld kunnen tien kin deren een jaar lang spor ten. GGD Zeeland greep 17 oktober Wereldarmoe- dedag aan om een vroe ge kerstactie op touw te zetten met de doorver koop van 100 exemplaren van de Quiet 500, een magazine waarin aan dacht wordt gevraagd voor armoede. Vuurwerkoverlast kan dit jaar ook via Whats- App aan de politie wor den gemeld. Dat kan via nummer 06-12207006. Er wordt hard opgetre den tegen verkopers en gebruikers van illegaal vuurwerk. Bellen kan ook, naar 0900-88 44, of anoniem via 0800- 7000. Het kabinet zet geen geld apart voor een Zeelandfonds om de Zeeuwse economie te verster ken. Maar als Zeeland goede plannen indient, is er binnen be staande geldpotjes 25 miljoen euro beschikbaar. Jeffrey Kutterink Den Haag -Elbert Dijkgraaf, Kamerlid SGP Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3