31 HET JAAR VAN RANOMI KROMOWIDJOJO Na haar gouden races van Peking en Londen keerde Ranomi Kromowidjojo (26) met lege handen huiswaarts van de Spelen in Rio. „Maar ik ben er niet ongelukkig door geworden." Ik wist de dag erna dat ik niet mijn verdere leven zou laten bepalen door een tegenvallende wedstrijd Ze staat te boek als een koele kikker die haar emoties zelden aan het grote publiek toont. Bij euforie of een deceptie: Ranomi Kromowidjo jo blijft altijd koel. Oke, uitgezon derd die ene keer in 2010 toen ze was hersteld van hersenvliesontste king en op de EK kortebaan in Eindhoven de Euro pese titel veroverde. Eenmaal op de hoogste trede van het podium drong het tot haar door dat het ook heel anders had kunnen aflopen. Elaar tranen waren niet te stoppen. Maar in de jaren die volgden wist Kromo altijd haar emoties voor zich te houden. Niet voor niets liet ze zich eens ontvallen: 'Als Kromo staat te jan ken, moet het wel heel erg zijn'. En ja, erg was het afgelopen augustus in Rio. Op haar afstand, de 50 meter vrije slag, ging het hele maal mis. Kromowidjojo's kansen op olympisch eremetaal werden vooraf het grootst geacht op het kortste sprintnummer. Na de vierde plek met de estafetteploeg en de vijfde plek op de 100 meter moest het nu gebeuren op de 50 vrij. Kromo ging als een raket van start en leek tot tien meter voor de finishmuur op weg naar titelprolongatie. In de allerlaatste meters bleef het gaspedaal echter han gen. Niet 1,2,3, maar een 6 stond achter de naam van Ranomi Kromowidjojo. „Ik was zwaar teleurgesteld toen ik naar het sco rebord keek", blikt Kromowidjojo vier maanden la ter terug. „Het was ook zo'n vreemde race met ra re uitslagen. De verschillen tussen nummer één en zes waren minimaal." Twaalf honderdsten was het verschil tussen het goud voor de Deense Per- nille Blume (24,07) en de zesde plek voor Kromo. Extra pijnlijk was het gegeven dat Kromowidjojo in mei Europees kampioen werd in dezelfde tijd als die nu volstond voor de olympische titel. Kranig Meteen na haar teleurstellende race moest de olympisch kampioene van Londen haar verhaal doen voor de camera van de NOS. „Ik weet echt niet meer wat ik toen gezegd heb. Ik was een beet je verdwaasd. Ik weet wel dat er later van alles te doen was over dat interview. Veel mensen von den dat de verslaggever bleef doordrammen." Kromowidjojo hield zich drie minuten lang kra nig maar toen ze richting catacomben liep, kwa men de tranen. Met een witte handdoek om haar nek depte ze de waterlanders. En toen wachtte ook nog de schrijvende pers. „Daar kan ik me ook weinig van herinneren." In werkelijkheid stond Kromowidjojo manmoedig de pers te woord en liet ze zich meerdere keren ontvallen: 'Dit is ver schrikkelijk, echt verschrikkelijk. Ik heb gewoon niet hard genoeg gezwommen'. Wat de zwemkoningin van 2008 (estafettegoud) en 2012 (goud op 50 en 100 meter) nog wel goed weet, is dat ze na haar persrondje richting het uit- zwembad liep. „Daar wachtte Ferry mij op", doelt ze op haar vriend en openwaterzwemmer Ferry Weertman. „Toen ik hem zag, brak ik echt. Ik heb een minuut lang heel hard in zijn armen gehuild en toen heb ik gezegd: 'Nu is het klaar. Vanaf nu ga ik alles doen om jou te helpen'." Drie dagen la ter stond de olympische tien kilometer van Weert man op het programma. Zwart gat Het contrast met Londen 2012 was voor Kromo widjojo enorm. Toen werd er na haar gouden ra ces van alle kanten aan haar getrokken. Internatio nale media wilden alles van haar weten, er waren ceremoniële verplichtingen en er wachtte een do pingcontrole. „Nu was het opeens klaar. Ja, dan val je toch wel een beetje in een zwart gat", be kent Kromo. Toch waren er ook overeenkomsten met 2012. „Ik had na mijn finale geen honger en geen slaap. Maar dat had ik na mijn winnende ra ces in Londen ook niet. En net als vier jaar gele den had ik de volgende ochtend heel veel lieve be richtjes gekregen. Dat deed me erg goed. Ik dacht: Ik besta nog, met of zonder goud. Ik wist de vol gende dag ook meteen dat ik niet mijn verdere leven zou laten be palen door een tegenvallende wedstrijd. Ja, ik kan nu zeggen dat ik beide kanten van de me daille heb meegemaakt." Geen wrok Kromowidjojo kijkt 'absoluut niet' in wrok terug op de Spelen van Rio. „Nee, het is geen zwarte bladzijde in mijn carrière. Het is een beetje dubbel. Ik heb niet slecht gezwommen, maar het was ook niet geweldig. De Olym pische Spelen zijn altijd een feest, maar natuurlijk kwam ik om te winnen", zegt de top- zwemster die op de 100 vrij haar beste tijd in vier jaar zwom. Op het koninginnenummer viel ze met een vijfde plek ech ter buiten de prijzen. Kromo noemt de Spelen van Rio qua or ganisatie de minste die ze heeft meege maakt. „Het vervoer, het Olympisch Dorp; het was niet perfect. Aan de andere kant maakte de gouden medaille van Ferry veel goed. Daardoor keerde ik toch met een trots ge voel terug naar Nederland", zegt Kro mowidjojo die twee dagen na de eerste oranjevlucht huiswaarts mocht. Terugblikkend op haar presta tie is de topzwemster tot de con clusie gekomen dat ze in de aanloop naar Rio 'geen foute keuzes heeft gemaakt'. „Ge lukkig niet. Kort voor de Spelen was er wel wat ruis met het vertrek van Joop Alberda, maar daar heb ik geen slapeloze nachten van gehad." Wel er kent ze dat het jetlagprotocol niet goed heeft ge werkt. „Het was beter geweest als we eerder naar de Braziliaanse tijdzone waren afgereisd. Zeker in combinatie met de late finales." Het missen van een medaille is voor Kromowid jojo niet van invloed geweest op haar besluit om door te gaan. „Nee, het zit veel dieper. Ik vind zwemmen nog veel te leuk." Na de Olympische Spelen kon ze even haar zinnen verzetten. Eerst stond een verhuizing op het programma, gevolgd door een rondreis door Italië. Al snel kwam ze tot de conclusie dat ze nog niet klaar is met topzwem- men. De geboren Groningse plakt nog minstens één jaar vast aan haar indrukwekkende car rière. Na de WK van komende zo mer in Boedapest kijkt ze verder. Minder trainen Verder kijken doet ze ook buiten het zwembad. Kromowidjojo wil investeren in haar 'persoonlijke en maatschappelijke ontwikke ling', zoals ze het zelf noemt. „Ik heb besloten iets minder te gaan trainen. In plaats van tien keer in de week ga ik naar acht a negen keer. Nee, ik ga zeker niet afbou wen. Het zwemmen blijft voorop staan. Met mijn ervaring en mijn motortje is iets minder training ook voldoende. Vanaf 2017 ga ik meer tijd steken in het verzorgen van coachtrainingen, bijvoor beeld aan mensen die niet happy zijn met hun baan. Als topsporter hoop ik deze mensen via zelf reflectie op weg te helpen: 'Waar word je echt ge lukkig van?' Het bedrijf Eiffel ondersteunt mij hierbij. Ik zie het als een heel mooie uitdaging die me ook veel energie en zelfvertrouwen geeft. Dat is uiteindelijk ook goed voor mijn zwemcarrière." donderdag 22 december 2016 'Geen zwarte bladzijde' Natasja Weber Eindhoven A De teleurstelling is van haar gezicht te lezen. Na de 50 meter vrij weet Ranomi Kromowidjojo dat ze Rio zonder medaille moet verlaten. FOTO SANDER CHAMID Ranomi Kromwidjojo (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32