'Meer belasting voor rijken schaadt economie' V Kroes krijgt tik op de vingers van de EU ER EVEN TUSSENUIT? E 19 ,Ï1 Je weet wat je hebt en je weet niet zeker watje ervoor terugkrijgt HOTELDEAL.NL L 088-0331543 HORDE 3 Wordt het Zekur, Ditzo of toch maar Bewuzt? Er zijn zo'n vijftig verschillende zorgverzekerings labels in Nederland. En die hebben ook nog allemaal hun eigen pak ketten. Niet gek als je door dat grote aanbod zo overweldigd raakt dat je helemaal niets meer doet. Een experiment met potjes jam in een Amerikaanse supermarkt sluit hier mooi bij aan. In een kraampje werden eerst 24 ver schillende potjes jam tentoon gesteld, daarna een selectie van 6. Bij het kraampje van 24 smaken ging slechts 3 procent over tot aankoop. Bij het kraampje met de kleinere se lectie was dat tien keer zoveel. HORDE 4 En dan speelt de volgende irri tante gedachte bij je op: wat als ik de verkeerde keuze maak? Verandering betekent onze kerheid en daar lopen we graag voor weg. „De impact van ver liezen is groter dan van win nen. Dat maakt dat we het er ger vinden om te verliezen als gevolg van een actieve keuze zoals overstappen, dan om winst mis te lopen omdat we bij een aanbieder zijn blijven zitten", stelt gedragseconoom Rohde. Uit een experiment van de beroemde gedragseconoom Daniel Kahneman blijkt hoe diep die afkeer van verlies is. Hij bood proefpersonen de keuze tussen een gegaran deerd verlies van 3.000 dollar, en een risico van 80 procent om 4.000 te verliezen. Het ge middelde verlies is in dat geval 3.200 dollar. Toch koos maar liefst 92 procent van de proef konijnen voor die optie, omdat er dan ook een kleine kans be stond dat ze niet zouden ver liezen. HORDE 5 Het is een bekend gegeven dat je niet naar de supermarkt moet gaan als je honger hebt. De kans is groot dat je dan veel te veel inslaat. Je hebt nu zin in koek en kunt je niet voorstel len dat dat over een paar uur anders is. Het onvermogen om onszelf in de toekomst voor te stellen, kan ons bij het afsluiten van een zorgverzekering ook par ten spelen. „Wie nu gezond is, vindt het vaak lastig om zich voor te stellen dat hij ziek is", zegt Rohde. HORDE 6 Bevestigingsdrang Mooie jeans, hè. Ik heb hem zelf ook en hij zit echt heerlijk! Een slimme verkoper bevestigt de klant nog even in zijn keuze bij de kassa. Dat geeft een goed gevoel en maakt de kans groter dat hij nog een keer terug komt. We zoeken die bevestiging niet alleen bij anderen, maar ook bij onszelf. Zelfs als het een miskoop is, rationaliseren we die graag: je hebt eigenlijk al vijf zwarte spijkerbroeken, maar deze was echt niet duur. We bedenken dus redenen om bepaalde keuzes wel of niet te maken, en bevestigen onszelf daar vervolgens in. Zo blijven we ons goed voe len, zonder in actie te komen. „Dat is onverstandig en levert schade op voor de economie. Uit CPB-onderzoek blijkt dat mensen door zo'n grote belastingverho ging minder gaan werken, con structies opzetten om minder af te dragen of een onderneming be ginnen om de inkomensbelasting te omzeilen. Ook kunnen ze hun geld naar het buitenland brengen of emigreren. De krimp van de be lastinggrondslag heft de extra in komsten vrijwel geheel op." „De vennootschapsbelasting is de meest schadelijke belasting in ons fiscale stelsel omdat de gedragsef fecten zeer groot zijn. Verhoging leidt ertoe dat bedrijven minder investeren, zich meer met schul den financieren en hun hoofdkan toor of hun winsten verplaatsen naar landen met een lager tarief. Denk aan Google en Starbucks, die vrijwel geen belasting betalen." „Ik vind dat er eerst een funda mentele discussie over de toe komst van de vennootschapsbe lasting dient te komen. Asscher gaat daar compleet aan voorbij. Hij laat de fundamentele problemen van de vennootschapsbelasting in stand." „Introduceer een aftrekpost voor de kosten van dividend, het liefst internationaal gecoördineerd. Dat kan worden betaald met een hoger tarief voor de vennootschapsbe lasting. Dan maken bedrijven minder schulden, investeren ze Bedrijven investeren minder als de belasting omhoog gaat meer en nemen inkomen en werk gelegenheid toe." „Vanuit links perspectief is dat verdedigbaar. Nu leven laagbe taalde werknemers korter en ge nieten minder lang van hun pensi oen. Als econoom heb ik er echter geen mening over." „Dit heb ik zelf onderzocht en mijn bevindingen zijn dat lage in komens te veel belasting betalen. Voor hen is elke euro meer waard dan voor de middengroepen. Als Asscher de belastingdruk meer richting middengroepen en het belasten van kapitaal wil verschui ven, is dat goed. Dat lijkt een poli tiek oordeel, maar is het niet: het levert namelijk een doelmatiger belastingstelsel op." „Wanneer Asscher hogere inko mens en vermogende Nederlan ders zo graag meer wil laten bij dragen, dan kan hij economisch gezien beter de hypotheekrente afbouwen, pensioenen minder fis caal stimuleren en erfenissen meer belasten. Dat is beter voor de economie dan zijn voorstellen voor het toptarief en de winstbe lasting." BRUSSEL Oud-EU-commissa- ris Neelie Kroes krijgt een repri mande van de Europese Com missie omdat ze in strijd met de regels heeft gehandeld. Ze had haar inkomen over 2015 niet op gegeven, terwijl ze wel een toe lage kreeg waar oud-commissa rissen recht op hebben. Het be drag - dat niet bekend is gemaakt - is direct teruggevorderd door de commissie. Er volgt geen boete en ze wordt ook niet voor het Europees Hof van Justitie gesleept. Daarvoor zijn 'onvoldoende wettelijke gronden'. Het blijft bij een repri mande. Kroes gaf in september haar inkomen over 2015 en het ge schatte inkomen over 2016 als nog op, terwijl ze in januari nog had gemeld dat ze over 2015 geen inkomsten had. Onzorgvuldig, is het oordeel. De 75-jarige Kroes is hier per brief over geïnformeerd. Ze had in 2004 ook niet opge geven dat ze directeur was van een bedrijf op de Bahama's. Kroes werd in 2004 commissaris voor Mededinging en in 2009 kreeg ze de post Digitale Agenda, die ze vervulde tot 2014. 4 dagen 4* Van der Valk hotel nabij Arnhem 3 dagen 4*-Landgoedhotel in de duinen bij Haarlem 8 of 15 dagen 4*-hotel Malta incl. vlucht en transfer! donderdag 22 december 2016 GO ft Kirsten Rohde J Beslissingsverlamming Angst voor verlies In het moment leven Bas Jacobs, hoogleraar econo mie aan de Erasmus Universi teit, is kritisch over het plan van PvdA-leider Asscher om het top tarief te verhogen naar 60 pro cent. „Als de PvdA zo graag wil herverdelen, kan hij beter de hypotheekrente afbouwen en erfenissen meer belasten." David Bremmer Rotterdam Wat dacht u toen u las dat As scher 300 miljoen wil ophalen met een hoger toptarief voor in komens boven 150.000 euro? Verder wil Asscher een verho ging van 2 procent van de ven nootschapsbelasting. Niet doen dus? Wat moet er gebeuren? —Bas Jacobs Asscher gunt langwerkende, minder betaalde werknemers verder een sneller pensioen. Nog een voorstel: meer belas tingvoordelen voor werknemers. Samenvattend: niet doen dus, al die fiscale aanpassingen. slechts hoteldeaL.nl/K12227 hoteldeal.nl/K12228 hoteldeal.nl/K12229 Van der Valk Hotel Arnhem v 3 overnachtingen inch ontbijt Vrij gebruik wellness, Wi-Fi parkeren Op 10 min. van het centrum gelegen prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten Landgoed Duin Kruidberg v 2 overnachtingen incl. ontbijt Verblijf in een monumentaal landhuis Tip: bezoek Haarlem of Zandvoort Paradise Bay Hotel V 7/14 overnachtingen incl. ontbijt V Retourvlucht incl. transfer v Op ca. 6 minuten van Mellieha Bay v Boek nu voor 2017 met extra voordeel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20