Belgen waken h. over ons luchtruim De kerstdagen zijn ook een feest voor criminelen GRATIS BIJ DE E-READER AGIDS! 17 Nederlandse en Belgische F-16-piloten beschermen beurtelings eikaars land Ga naar varagids.nl/pzc en bestel snel! DS Gekaapte toestellen en Russische bommenwerpers kunnen volgend jaar boven ons land ook worden onderschept door Belgische F-16's. België en Nederland bewaken om de beurt eikaars luchtruim. Uit het niets duiken ze op. Twee F-i6's uit België en Nederland. Een burger vliegtuig met daarin de ministers van Defensie van Nederland en België heeft zich nog niet aangemeld bij de luchtverkeersleiding en dat is ver dacht. Het zou immers kunnen gaan om een kaping. De F-i6's hangen inmiddels zo dicht bij de vleugel van het verkeerstoestel dat de piloot ze onmogelijk niet kan opmerken. Nu is het aan de jachtvlie- gers om de verkeersvlieger duidelijk te maken dat hij zijn radio moet aanzet ten op de speciaal daarvoor bedoelde frequentie. Met handgebaren en licht signalen proberen ze contact te ma ken. Luistert de piloot niet, dan kunnen de jacht vliegers in het uiterste geval het toestel uit de lucht schieten. Maar dat is bij deze demonstratievlucht niet nodig. De piloot maakt zich bekend en de jachtvliegers begeleiden het toestel naar de dichtstbijzijnde luchthaven. Sinds de aanslagen op n september 200t in New York komt geen toestel meer ongezien het luchtruim binnen. Elk toestel is verplicht contact te zoe ken met luchtverkeersleiders, maar zo'n drie keer per maand gaat dat toch mis en worden de jachtvliegers in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Vaak blijkt dat piloten niet zitten op te letten en de procedures niet juist vol gen. Of komen er Russische bommen werpers voorbij die de wereldwijd af gesproken gedragsregels anders inter preteren. Twee Nederlandse F-i6-vliegers staan 24 uur per dag, zeven dagen per week klaar om uit te rukken als het nodig is. Maar met het almaar dalende aantal jachtvliegtuigen blijft er steeds minder capaciteit over voor missies en trainingen. En dus is de luchtmacht een samenwerking aangegaan met de Belgen. Elke vier maanden bewaken ze beurtelings nu het luchtruim van zowel België, Nederland als Luxem burg. Dat heeft volgens Commandant Luchtstrijdkrachten Dennis Luyt al leen maar voordelen. „Van ons wordt meer en meer gevraagd om breed in zetbaar te zijn. Dan moeten we daarop wel kunnen oefenen." De samenwerking leidt tot de bij zondere situatie dat een Belgisch toe stel in het Nederlandse luchtruim een toestel uit de lucht mag schieten als dat nodig is. Volgens Luyt zijn daar over heel goede afspraken gemaakt. De minister van Veiligheid van het land waarin een toestel moet worden uitgeschakeld neemt die beslissing en is daarvoor dus verantwoordelijk. 193 Werd in 2014 nog zo'n 45.000 keer een claim ingediend vanwege wo ninginbraak, in 2015 bleef de teller steken op ruim 38.000 inbraken, zo'n 18 procent minder. Sinds 2013 is het aantal claims per dag gehal veerd, van 250 naar 125, blijkt uit gegevens over woninginbraken van het Verbond van Verzekeraars. Ondanks die dalende trend zien verzekeraars al jaren een piek tij dens kerst. „De ene helft van Ne derland is weg van huis en zit aan tafel bij de andere helft van Neder land", licht algemeen directeur Richard Weurding toe „Daar ma ken de inbrekers goed gebruik van." Tijdens kerst ontvangen ver zekeraars gemiddeld 252 inbraak claims per dag, terwijl er op een reguliere dag 125 claims worden ingediend. In de provincies Noord-Brabant en Limburg is het risico op een in braak het grootst. Er werd het meest ingebroken in Breda. Daar werd op elke duizend huishou dens vijf keer een claim ingediend. Op de tweede plaats staat Eindho ven, op de voet gevolgd door Til burg en Den Bosch. Groningers zitten het veiligst. Op elke dui zend huishoudens werd daar maar anderhalve claim ingediend. 52 weken de VARAgids bij u in de bus Compleet programmaoverzicht, journalistieke artikelen en interviews Na de actieperiode is het abonnement per maand opzegbaar KOBO AURA 2 E-READER Lees overal uw favoriete boeken met de allernieuwste Kobo Aura 2 e-reader Winnaar Beste Koop volgens de Consumentenbond Twee jaar winkelgarantie donderdag 22 december 2016 Raymond Boere Rotterdam A Nederlandse en Belgische F-16's boven Nederland, voorafgaand aan de ondertekening van het samenwer kingsverdrag. M Minister van De fensie Jeanine Hennis-Plasschaert fotografeert de jachtvliegtuigen die haar toestel bege leiden. FOTO'S ANP Meeste inbraken tij'dens kerst Gemiddeld aantal claims bij verzekeraars 2011-2015 Sinterklaasavond 235 Oudejaarsavond 262 Tweede kerstdag fl 243 I Eerste kerstdag Li, E9 B F- Tijdens de kerstdagen en ou dejaarsavond ontvangen ver zekeraars gemiddeld twee keer zo veel claims van wo ninginbraken als op gewone dagen. Het totaal aantal in braakclaims daalt voor het derdejaar op rij. Marcia Nieuwenhuis Den Haag VAH MICHÏEL HUISMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18