Weer een Tunesiër? Mijn dochter groeit op met terreur als realiteit EUWS 11 De man die in juli met een vrachtwa gen de boulevard van Nice opdraaide en daar 84 mensen doodreed? Moha- med Bouhlel (31) uit Tunesië, die al ja ren in Nice woonde. De man die in juni 2015 met een bootje het strand van Sousse, Tunesië opvoer, zijn kalasjnikov pakte en 38 westerse hotelgasten dood schoot? Seifeddine Rezgui (23), een home grown terrorist. De man die nu wordt gezocht door het voltallige Duitse politie- en veilig heidsapparaat als hoofdverdachte van de aanslag op de kerstmarkt in Berlijn? Juist, een Tunesiër. Islamitische Staat was er in alle drie de gevallen als de kippen bij om de terroristen te eren als strijders voor het kalifaat. Het is nog niet zeker of die Anis A. ook daadwerkelijk de chauffeur was van de truck die maandag dood en verderf zaaide tussen de houten kerst stallen en de glühwein. Maar een ver rassing dat er bij wéér een terreuraan slag wéér een Tunesiër is betrokken is het niet. Het land kampt al jaren met een ji hadistenprobleem. Uit geen enkel land reisden zo veel strijders af naar Syrië om zich daar aan te sluiten bij extremistische groepen. Zeker 6.000 zouden het er zijn. Ter vergelijking: IS zou over zo'n 28.000 buitenlandse strijders beschikken, waarvan 2.100 uit Turkije, 2.500 uit Saudi-Arabië en 500 uit België. Vanuit Nederland vertrok ken 270 jihadisten (mannen en vrou wen) naar Syrië. Het is een zwarte vlek op het blazoen van het land waar in 2010 nog zo vol verwachting de Arabische Lente be gon. Die bevolkingsprotesten sloegen vanuit Tunesië over naar Egypte, Libië en Syrië. Maar waar dat in die landen tot grootschalig geweld en burgeroor logen leidde, leverde de revolutie Tu nesië wel meer democratie en vrijheid op. Maar de economie zit er nog steeds in het slop. Talloze opgeleide, werk loze jongeren bevinden zich in uit zichtloze situaties. Sommigen van hen kozen de jihad als toekomstdroom. Het land heeft ook een dubbele hou ding ten opzichte van de radicale is- W Jihadisme belangrijkste exportproduct van Tunesië lam. Na de revolutie mochten jihadis ten terugkeren uit ballingschap of kre gen ze amnestie voor hun celstraf. Maar na 2012, toen radicale islamisten aanslagen begonnen te plegen in het land, trad de regering juist weer hard tegen hen op. Inmiddels is de jihad verworden tot het bekendste exportproduct van het land, een specialisme dat ook Neder land had kunnen treffen. Want het is nog steeds een onbeantwoorde vraag wat de 'Groupe Schiphol' voor plan nen had op 13 november, de dag van de aanslagen in Parijs. Twee leden van dat terreurnetwerk, onder wie de Tune siër Sofiane A., kwamen die dag per bus aan in Amsterdam. Op een later gevonden laptop werden de twee de Groupe Schiphol genoemd. Terwijl in Parijs die avond de hel losbrak, sloe gen Sofiane en zijn maat niet toe op Schiphol, maar stapten ze om onbe kende reden weer op de bus terug naar Brussel. Een app-bericht van mijn dochter Zita (19) uit Berlijn Een vriendin van haar bevond zich op slechts enkele meters van de kerstmarkt toen maandagavond de aanslag plaatshad. „Moet je horen", schrijft Zita. Ik luister naar het audiobericht dat haar vriendin Lea (18) rond stuurde in hun app-vriendin- nengroep. „Ineens begon ieder een te schreeuwen", vertelt Lea. „Er was angst, overal renden mensen alle kanten op. Wij verscholen ons in een winkel. Niemand begreep wat er aan de hand was. Ik dacht: 'Is het een hondengevecht?' Want het blaffen van de honden was nog indringender dan het geschreeuw van de mensen. Toen vertelde een vrouw dat ze had gezien hoe een vrachtwagen op mensen inreed. Ze huilde." Lea bleek niet de enige van Zita's vrienden die in de buurt van de Breitscheidplatz waren. Anderen vertellen soortgelijke verhalen. Zita: „Iedereen begon me te bellen en te appen. Ik wist niet wat me over kwam." 'mijn' stad: ik woonde er lang en mijn dochter groeide er op. Ik ken haar vrienden en vriendinnen. Zita doet eindexamen op een zwart 'Gymnasium' in de multicul turele wijk Kreuzberg. Ze bracht er jaren door met kinderen wier ouders uit alle delen van de wereld naar Duitsland kwamen: Turken, Arabie ren, Aziaten, Afrikanen, Oost-Euro peanen. Van de vijftien meiden met wie ze laatst haar verjaardag vierde had er niet één geen dubbele natio naliteit. Een andere werkelijkheid kennen deze kinderen niet. „Het spijt me ook zo voor mijn moslim-vrienden", zegt ze, als ze hoort dat IS de aanslag opeist. „Die worden na elke aanslag op straat uit gescholden." Zita maakt geen ver schil tussen 'moslims' en 'niet-mos- lims'. Ze herkent bij hen dezelfde vrees als bij zichzelf. Een islamitische vriendin van haar, Amal (19) - half 'Het spijt me ook zo voor mijn moslim vrienden', zegt Zita Palestijns, half Duits - ligt al maan den in het ziekenhuis. Hier revali deert ze van de ernstige verwondin gen die ze opliep bij de aanslag in Nice. Amal was met haar klas in de Zuid-Franse stad en liep met mede scholieren en haar lerares over de Promenade des Anglais toen de ter rorist toesloeg. „Ik hoorde lawaai, draaide me om en zag die vrachtauto op me afrijden. Toen werd alles donker", vertelde ze. Haar wer velkolom, rechterbeen, haar lin kerschouder, zes ribben: alle maal gebroken, op diverse plek ken zelfs. Een long geklapt. Amal kwam er nog relatief 'goed' vanaf. Twee vriendinnen en haar lerares werden gedood. Inwendig en geestelijk is ze kapot, maar dat zie je niet. Wat je wel ziet is dat ze haar linker arm niet meer kan bewegen: die is verlamd. Een moslimmeisje uit de Berlijnse achterstandwijk Neukölln - getalenteerd, le venslustig, met al een bescheiden carrière als model in reclamefilmpjes - wier leven uit naam van de 'radicale islam' kapot is gemaakt. Niemand kan dit uitleggen. groeit de angst. „Dat de dader niet is opgepakt vind ik onheilspellend", zegt Zita. Politici en commentatoren roepen op het hoofd koel te houden. Wat kunnen ze anders? Maar hoe doe je dat, als je weet dat een van je naaste vriendinnen voor altijd getekend door het leven zal gaan en als je ziet hoe enkele maanden later in je eigen stad opnieuw een vrachtwagen op mensen inraast? Het zijn vragen die geen enkele jongere zouden moeten bezighouden. Maar in een geglobali- seerde wereld is er de kans dat de ter reur ook jou opzoekt. Dat is de reali teit waarin mijn dochter, en zo veel andere kinderen, volwassen worden. donderdag 22 december 2016 Nice, Parijs, Berlijn, Sousse. Bij veel grote, recente terreuraansla gen zijn Tunesiërs betrokken. Het land kampt al jaren met een groot jihadistenprobleem. Cyril Rosman Rotterdam Wierd Duk Dit is een kwade droom. Berlijn is Bij mijn dochter en haar vrienden Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12