TERRORISMUS 10 De Tunesiër die verdacht wordt van de aanslag in Berlijn staat te boek als staatsgevaarlijk. Toch verdween hij al maanden geleden uit zicht van de Duitse justitie. Grote vraag is: hoe was dit mogelijk? TUNESIËR JUSTITIE VERLOOR ANISAMRI UIT HET OOG Bundesanwaltschaft und Bundeskriminalamt bitten um Ihre Mithilfe Belohnung bis zu 100.000 Euro* Anis Amri heeft sinds gisteroch tend zo ongeveer de hele Duitse po litiemacht achter zich aan. De tip die leidt tot zijn arrestatie levert ïoo.ooo euro op. De 24-jarige Tune siër is de nieuwe verdachte van de aanslag van maandagavond in Ber lijn, waar met een vrachtwagen elf bezoekers van een kerstmarkt wer den doodgereden. Nadat de aanvankelijke ver dachte, een Pakistaan, al snel werd vrijgelaten, kwam plotseling Amri in beeld. Onder de bestuurdersstoel van de vrachtwagen werd een por temonnee gevonden met daarin zijn identiteitsbewijs. Of beter: een van zijn identiteitsbewijzen. Toen gingen de alarmbellen rin kelen. Amri was al een paar keer eerder opgepakt: onder zijn eigen naam, maar ook onder de aliassen Ahmad Z. en Mohamed H. In totaal gebruikte hij zes schuilnamen. Vol gens zijn vader, die met een Tune- sisch radiostation sprak, vertrok Amri zeven jaar geleden uit het land. Hij kwam in Italië aan als ille gale immigrant. In dat land werd hij veroordeeld tot vier jaar cel voor brandstichting in een school. Na het uitzitten van zijn straf reisde hij naar Duitsland, daar kwam hij in juli vorig jaar aan. In Tunesië is hij ook al (bij verstek) eens veroor deeld tot vijfjaar cel, voor diefstal met geweld. Op 5 februari van dit jaar ont dekte de politie dat Amri op een of VORSICHT! Person könnte qewalttatiq und bewaffnet seini andere manier gelieerd was aan Is lamitische Staat. Sindsdien stond hij onder verscherpte controle. Ook werd hij geregistreerd als een zoge noemde 'Gefahrder', iemand die op elk moment een aanslag kan ple gen. In Duitsland zijn er op dit mo ment 549 mensen die als zodanig bekendstaan. Uitzetten Van Amri is ook bekend dat hij in contact heeft gestaan met Abu Wa- laa, een extremistische prediker uit Kassei. Toen hij in augustus voor de laatste keer werd opgepakt, in Frie- drichshafen, wilden de Duitsers hem uitzetten. Dat is uiteindelijk niet gebeurd, omdat de Tunesische autoriteiten niet wilden meewer ken. Volgens hen was hij namelijk geen Tunesiër. Al dan niet toevallig kwamen de benodigde papieren gisteren wel plotseling binnen. De Duitse politie verspreidde gisteren door heel Europa een opsporings bericht met zijn foto erop. Mensen die de gouden tip geven kunnen een ton tegemoet zien. Broers en zussen van de verdachte reageerden gisteren verbijsterd. „Ik kan niet ge loven dat hij deze misdaad heeft be gaan. Maar als hij schuldig is, dan verdient hij een veroordeling", zei zijn broer Abdelkader. De laatste maanden was Amri volledig uit het zicht verdwenen. Gistermiddag deed de politie een inval in een asielzoekerscentrum in Emmerich, vlak over de grens bij Arnhem. Amri verbleef daar een tijd na zijn aankomst in Duitsland. Der Gesuchte ist im Zusammenhang mit dem Anschlag auf den Weihnachtsmarkt an der Gedachtniskirche in Berlin am 19.12.2016 dringend tatverdachtig. Wer kann Angaben zu gegenwartigen oderfrüheren Aufenthaltsorten der abgebildeten Person machen? Für Hinweise, die zur Ergreifung des Beschuldigten führen: Ik kan het niet geloven. Maar als hij schuldig is, dan verdient hij een veroordeling Over de twaalfde dode bij de aan slag is nog steeds veel onduidelijk heid. De Poolse chauffeur Lukasz Urban (37), die de vrachtwagen van Turijn naar Berlijn had gereden, werd dood gevonden op de bijrij- dersstoel. De politie vermoedt dat de truck werd gekaapt, nadat Urban iets was gaan eten bij een döner- zaak in Berlijn. Uit gps-gegevens blijkt dat rond 16.00 uur meerma len geprobeerd is de motor te star ten. Mogelijk is Urban door de ver dachte gedwongen mee te gaan. Om 19.34 uur is de truck gaan rij den, om 20.02 uur vond de aanslag op de markt plaats. Urban werd naar verluidt gevon den met een gezwollen en bebloed gezicht. Ook zou hij zijn gestoken met een mes. Uit de autopsie is ge bleken dat hij uiteindelijk is gedood met een klein kaliber pistool, vlak voor de truck de markt opreed. Het duidt op een worsteling met de da der. Er raakten 48 mensen gewond bij de aanslag, van wie er nog zeker twaalf ernstig gewond in het zie kenhuis liggen. De Berlijnse kerst markt gaat vandaag weer open. donderdag 22 december 2016 Duitse politiemacht jaagt op deze man Mark van Assen Emmerich I Der Generalbundesanwait beim Bundesgerichtshof I Bundeskriminalamt Name: AMRI Vorname: Anis Alter: 24 Jahre Geburtsland:Tunesien Gröfie: Gewicht: Augen: Haare: 178 cm ca. 75 kg braun schwarz Über die Zuerkennung und Verteilung wird unter Ausschluss des Rechtsweges entschieden Diese Belohnung ist ausschlieBlich für Privatpersonen und nicht für Amtstrdger bestimmt. zu deren Berufspflicht die Verfolgung von strafbaren Handlungen gehört Hinweise können auf Wunsch vertraulich behandelt werden! Hinweise bitte an das Bundeskriminalamt Zentrale kostenfreie Rufnummer der Hinweisaufnahme +49 (0)800 - 0130 110 oder an alle Landeskriminalamter bzw. jede andere Polizeidienststelle Weitere Informationen unter www.bka.de Herausgeber und Verleger: Bundeskriminalamt Wiesbaden - Dezember-2016 De Duitse politie looft een beloning uit voor informatie over Amri's verblijfplaats, foto reuters —Abdelkader Amri (broer) A De opvang in Emmerich waar Anis Amri een tijd verbleef, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11