\ëc 9 Terriër bijt /Jeh vast in fiscusrel Meer in het leven dan plank zeilen f)e volksjongen J I 'De huldiging bij Rutte sprong eruit. Dat maak je nooit meer mee' Omruil merk ik ook op straat en in de winkels. Ik liep in een winkel kerstcadeautjes uit te zoeken. Komt er een verkoopster naar me toe en zegt 'jij bent die held'." Vincent Bakker vindt het mooi, maar zijn tweelingbroer Perry is er wel klaar mee. Hij lijkt als twee druppels water op de vijf mi nuten jongere held en hoort vaak de vraag of hij Vincent is. „Mijn broer vindt alle aan dacht overdreven. Ik ben van mening dat het goed is om in een wereld met veel el lende ook positieve gebeurtenissen te laten zien." En dat gebeurde volop. Bakker vertelde nog dezelfde avond uitgebreid over zijn heldendaad aan deze krant en ging op de foto. Luttele uren later was het verhaal al een hit op internet. De dagen erna leefde Bakker van huldiging naar huldiging. Overal glunderde Vincent van oor tot oor. Rutte overhandigde hem halverwege vorige maand in het Vredespaleis in Den Haag zelfs de Erepenning voor Menslievend Hulpbetoon van Het Kapittel voor de Ci viele Orden, een dapperheidsonderschei ding. „Vincent is een Held met een hoofd letter H", roemde Rutte hem. „Ik vond alles mooi", zegt Bakker. „Zoals de bos bloemen van mijn vriendin, de taart op mijn werk, de huldiging van de politie van wie ik een noodhamer kreeg en de erepenning van de gemeente Spijkenisse. Maar de huldiging bij Rutte sprong eruit. Dat maak je nooit meer mee." Het be hulpzame zit in zijn karak ter. „Mijn tweeling broer schreef op Facebook dat ik mijn laatste boter ham nog zou weggeven als een ander honger heeft. Dat klopt wel. Ik probeer voor iedereen klaar te staan. Voor bekenden is niets me te veel. Totdat je me misbruikt, dan ben ik gelijk klaar met je." Met zijn vriendin Denise Buquet maakt hij plannen voor de toekomst. Ze hebben een huis, sparen en willen ook kinderen. Het Rotterdamse gezin waarvan hij de kin deren redde, zal hem niet vergeten. Ze zijn Bakker eeuwig dankbaar. „We hebben nog steeds contact. Met mijn vriendin heb ik pas nog bij hen gegeten. Van de directeur van TOM kreeg ik met mijn vriendin een weekendje Rome aangeboden. De vrouw van het gezin wenste me via de app een fijne vakantie. Mooi toch?" Omran Yuri van Gelder Pieter Omtzigt Dorian van Rijsselberghe donderdag 22 december 2016 FOTO-AMP/MAROO DE SÏVART - v 1' ••v v V Tv 40 Omran huilt niet, ik wel Het ventje uit Aleppo staart in het niets Ik sluit de ogen, vol ongeloof Omrans leven staat stil Niets kan hem nog beroeren Onder de laag van stof en bloed Gered uit het puin, maar hoeveel is er voorgoed vernield? De wereld omarmt Omran Een Amerikaans jongetje vraagt zijn president of hij bij hem mag komen wonen Hij zal zijn broertje zijn Omrans president noemt hem een acteur De beelden zijn nep Zijn redders, Witte Helmen, terroris ten Assad heeft een eigen werkelijkheid Maar Omran bestaat, is een gezicht Van een oorlog met alleen verliezers Van een strijd die alles vernietigt Van huizen tot vertrouwen Omran Blijf de wereld herinneren aan Al het collectief falen Elk uur, elke dag —Hans van Zon Tegenwoordig heb je Epke. En Sanne. Maar ons turnen werd eerst beroemd door Yuriachternaam Van Gelder, ringenspecialist uit Brabant. Lord of the rings, noemden ze hem. Lord is best een rare naam voor een volksjongen uit Brabant, die later ge pakt werd voor cokegebruik. De Lord kreeg een nieuwe naam: Junk. Maar zie, hij herpakte zich. In de herfst van zijn loopbaan haalde hij als nog de Spelen. Daar in Rio zag ik hem, een paar dagen voor zijn eerste oefening. Het was feest in het Olym pisch dorp. Muziek en dans. De zon ging onder en het plein vol sporters kreeg een oranje gloed. Yuri glun derde. Eindelijk was hij waar hij wilde zijn: op de Spelen. Een paar dagen later plaatste hij zich voor de finale en was hij direct me daillekandidaat. Maar de nacht daarna smaakte het uitgaansleven hem te goed. Toen hij thuiskwam was het al ochtend. Hij sliep een gat in de dag, miste een training en werd voor straf naar huis gestuurd. In Nederland werd hij als held ontvangen. Best leuk voor een volksjongen uit Brabant, maar de medaille ging naar een ander. De terriër van het CDA sloeg in 2016 toe met wat gerust de methode-Omtzigt mag heten: je dusdanig vastbijten in een taai onderwerp dat vanzelf de geur van een schandaal naar boven komt. Luidde het Ka merlid eerder al het einde van staatssecretaris Frans Wee kers in, ditmaal is het diens opvolger Eric Wiebes die door toedoen van Omtzigt ge havend onder de kerstboom belandt. De riant uitgevallen vertrekregeling bij de Belas tingdienst bracht de VVD-be- windsman in politiek zwaar weer. Vanzelf ging dat niet: Omtzigt bleef maar vragen stellen, totdat Wiebes niet an ders kon dan erkennen dat dit nooit had mogen gebeuren. En passant nam Omtzigt nog even revanche voor zijn on verkiesbare plaats op de CDA-lijst bij de vorige verkie zingen: hij staat nu op plaats vier. Het afdankertje is een pronkstuk geworden. 37' „Een gouden medaille? Me reet. Een foto van een dampende drol op Whatsapp, dat is pas belangrijk!" Was getekend, Do rian van Rijsselberghe, daags na zijn pro longatie van olympisch goud in Rio de Ja neiro. Van Rijsselberghe, altijd goed voor een fijne quote, is de koning van het relati veren. Het kleine geluk thuis in Los Angeles, dat hij via zijn vrouw Sasha via de telefoon had meegekregen, deed de Texelaar eens te meer beseffen dat er meer is in het leven dan plankzeilen. Na de vorige Olympi sche Spelen van Londen veranderde zijn leven drastisch. Van Rijsselberghe trouwde, werd vader en verhuisde naar de Verenigde Staten. Hij was afgelopen jaren nog meer van huis dan hij al gewend was. En dus was hij net zo trots op zijn dochter Lise als op zijn tweede gouden medaille. „Ik deed mijn ding op het water, die kleine op de plee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10