8 Waar de mensen op straat in Berlijn vooral verdrietig en geschrokken zijn, slaan politici hun piketpaaltjes. „Dit zijn Merkels doden." BERLIJN GEEN ANGST, WEL BEZORGDHEID De aanslag, de doden, de gewonden, maar ook het vermoeden dat de da der een moslim is, mogelijk zelfs een vluchteling, raken hem extra hard. Ney werkt in de vluchtelingenop vang op het voormalige vliegveld Tempelhof. Hij kan wel uittekenen wat er nu gaat gebeuren. Wie er de schuld krijgt, wie er gaat schelden, wie er in de verdediging moet. Maar hij weet even niet wat hij moet zeg gen: „Hoe kun je nu nog met argu menten komen? Hoe moet je deze discussie nu voeren?" Elizabeth Hertes heeft hetzelfde gevoel. Ze is een chique oude me vrouw, die duidelijk en precies kan verwoorden wat de aanslag met haar gedaan heeft. Net vertelde ze haar verhaal nog aan een vriendelijke agent, die even de tijd voor haar nam. „Ik snap dat u zich zorgen maakt", zei hij. „Het is goed dat u hier nu bent." Ze is niet bang, zegt ze, nee, echt niet. „Ik laat me hier niet door af schrikken. Anders winnen ze. En dat mag niet. Maar ik ben natuurlijk wel geschrokken, dat kan toch ook niet anders?" Mevrouw Hertes hoopt zo dat de vluchtelingen hier niet de schuld van krijgen, ook als blijkt dat de dader er zelf eentje is. Laat het debat niet har der worden; ze smeekt het bijna. „Bitte! Dat moet niet. We moeten op een normale manier blijven praten met elkaar. Als dat niet meer kan, als we niet meer kunnen discussiëren, als we de ander niet meer willen ho ren, wat moet er dan van ons wor den?" Ze citeert plotseling uit het ge dicht 'Ermutigung' ('Aanmoediging') van Wolf Biermann, een politieke zanger en dichter: 'Du, lass dich nicht verharten in dieser harten Zeit', 'Laat je niet verharden in deze harde tijd'. „Dat is mooi." Gaandeweg de dag wordt echter dui delijk dat het debat zich wel degelijk verhardt. Het begint met Horst Seehofer, de voorzitter van de CSU, de Beierse zusterpartij van Angela Merkels CDU. Seehofer zegt al lan gere tijd luid en duidelijk wat hij vindt van Merkels vluchtelingen beleid: te slap, niet streng genoeg, te vaag. Hij gruwt nog steeds van haar uitnodigende 'Wir schaffen das', waardoor Duitsland vorige zomer bijna overlopen werd door honderd duizenden vluchtelingen uit het Midden-Oosten. „Het moet anders", vindt hij. „We zijn het de slachtof fers, de nabestaanden en de hele be volking verschuldigd dat we onze hele immigratie- en veiligheidspoli tiek gaan herzien." De Alternative für Deutschland (AfD) gaat nog een paar stappen ver der. De populisten, die sinds de vluchtelingencrisis bezig zijn aan een Je ziet ze overal staan, aan de randen van de markt. Stil, met het hoofd naar beneden, of juist met de blik naar boven, kijkend naar niks. Het is koud bij de Gedachtnis- kirche, net onder het vriespunt, en de lucht is grauw. Dit is geen mooie dag. Het deert de mensen niet. Ze komen, blijven even staan, leggen bloemen neer of steken een kaarsje aan, en gaan weer weg. Ook lürgen Ney kijkt naar niks. Hij staat daar maar, met zijn zwarte muts, rode baard en lange wollen jas. Zijn brillenglazen zijn beslagen van de tranen. „Hoe kan dit nou", stamelt hij. „Ik snap het niet. Hoe kan dit nou?" Hij was hier een paar dagen ge leden nog met vrienden. En nu dit. Deze aanslag is een geweldig kerstcadeau voor de AfD. Het is weerzin wekkend opmars, twitterden via Marcus Pretzell, de partijleider in de deel staat Noordrijn-Westfalen: „Wan neer slaat de Duitse rechtsstaat te rug? Wanneer houdt deze vervloekte huichelarij nu eens eindelijk op? Dit zijn Merkels doden!" Dit zijn Merkels doden. Jürgen Ney, de vluchtelingenwer ker, had het al gezegd: „Deze aanslag is een geweldig kerstcadeau voor de AfD. Het is weerzinwekkend." Ook Gary Planz had zo gehoopt dat iedereen zich een beetje in zou hou den. Planz, Amerikaan van geboorte ('New Jersey'), bleef hier in de jaren 70 hangen na zijn diensttijd, en voelt inmiddels een diepgewortelde liefde voor zijn tweede vaderland. En ook hij staat met tranen in zijn ogen te kijken naar de kerststalletjes, alle met de luiken dicht. Hij heeft net bloemen en kaarsjes neergelegd, en zo meteen gaat hij woensdag 21 december 2016 Bitte, laat het debat nu niet verharden' Mark van Assen Berlijn Jürgen Ney Bondskanselier Merkel op de Breitscheidplatz met de ministers De Maizière (I) en Steinmeier (2de links), fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8