JjijJdsj/ffjzjfj, tjJ 2üiy Politie maant publiek om 'bijzonder waakzaam' te blijven 7 De dader van de aanslag op de kerstmarkt in Berlijn loopt nog vrij rond. Een Pakistaanse vluchteling, die ervan verdacht werd de terreurtruck te hebben bestuurd, werd gisteravond vrijgelaten. IS heeft de aanslag geclaimd. Urenlang dacht de hele wereld gis teren dat de chauffeur van de vrachtwagen die dood en verderf zaaide op de drukbezochte kerst markt op de Breitscheidplatz, hartje Berlijn, vastzat. De man die verant woordelijk was voor twaalf doden en 48 gewonden. Hij werd maandagavond kort na de aanslag aangehouden in het na bijgelegen Tiergarten. Het ging om een 23-jarige asielzoeker uit Paki stan, die begin dit jaar in Duitsland was gearriveerd. De politie straalde uit de dader te pakken te hebben, maar zelf ontkende de man elke betrokkenheid. Gisteravond lieten de autoritei ten hem vrij wegens gebrek aan be wijs. Er waren geen getuigen die hem de truck uit hadden zien ko- Ariel Zurawski met een foto van zijn neef de truckchauffeur. men. Ook was er geen bewij s dat hij in de cabine zat. Nu de dader moge lijk nog vrij rondloopt, roept de politie via Twitter op 'bijzonder waakzaam' te blijven. Duitse steden nemen extra veiligheids maatregelen bij hun kerstmarkten. Afschuw De aanslag werd gisteravond ge claimd door terreurgroep IS, die ook verantwoordelijk was voor de aanslagen in Brussel en Parijs. Een aan IS gelieerd persbureau stelt dat het ging 'om een strijder die gehoor gaf aan de oproep om landen van de coalitie te treffen'. Dat wijst erop dat de mogelijke dader niet direct door IS is aangestuurd, maar wel door de groep kan zijn geïnspireerd. Bondskanselier Angela Merkel sprak gisterochtend haar afschuw uit over de gebeurtenissen. „Maar angst en boosheid mogen ons niet verlammen. Deze aanslag zal de samenleving niet kapot krijgen", zei ze voorafgaand aan een bezoek aan de getroffen kerstmarkt. Ze legde een witte roos bij de naastge legen Gedachtniskirche en schreef een boodschap in het condoleance register. Van de gewonden liggen er nog 25 in het ziekenhuis. Veertien zijn er ernstig aan toe. De federale recherche heeft inmiddels zeven dodelijke slachtoffers geïdentifi ceerd. Het gaat om zes bezoekers van de kerstmarkt, allen met de Duitse nationaliteit. Onder hen zijn geen kinderen. De zevende dode is een Poolse vrachtwagenchauffeur, die op de passagiersstoel werd gevonden. De aanslagpleger heeft de vracht wagen vermoedelijk van de 37-ja- rige Pool afhandig gemaakt. Vol gens Ariel Zurawski, de werkgever en oom van chauffeur Lukasz Urban, heeft zijn neef gevochten voor zijn leven. „Hij had steek- en schotwonden. Zijn gezicht was op gezwollen en hij zat onder het bloed", zei de transportonder nemer op de Poolse televisie, nadat hij het slachtoffer op een politiefoto had geïdentificeerd. Een wapen is niet gevonden in de vrachtwagen. Vakman Urban kwam maandag vroeg aan in Berlijn met een lading staal. Toen de Pool hoorde dat hij pas de vol gende dag zijn vracht kon afleveren, parkeerde hij de truck op een be drijventerrein ten noorden van het centrum. Rond 14.00 uur maakte hij met zijn telefoon nog een foto toen hij wat at in een kebabzaak. Een uur later belde hij met zijn vrouw. Omdat zij nog aan het werk was, spraken de twee af om aan het einde van de middag weer te bellen. Maar ze kreeg haar man niet meer te pakken. Het transportbedrijf merkte dat er iets aan de hand was toen uit gps-gegevens bleek dat de Een strijder die gehoor gaf aan de oproep om de coalitie te treffen vrachtwagen tot twee keer toe op een verkeerde manier werd gestart. „De motor ging aan, weer uit, weer aan. De vrachtwagen reed vooruit, toen weer achteruit. Alsof er iemand in zat die nog moest leren rijden", zei transportondernemer Zurawski. „De man die op deze mensen is ingereden, was niet mijn chauffeur", concludeerde hij. „Urban was een rustige en toege wijde vakman." In de Gedachtniskirche werd gis teravond een herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van de aanslag. Onder anderen bonds kanselier Angela Merkel en bonds president Joachim Gauck woonden de dienst bij. 16.00 u {impii! "iHun 'mui Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Corsica en Sardinië 10 dagen Toscane: Florence, Pisa Elba Umbrië en Rome 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische Kust 12 dagen Peniscola Costa delAzahar 12 dagen Rondreis Polen Rondreis de Baltische Staten woensdag 21 december 2016 Dader is nog spoorloos Gerben van 't Hof Berlijn FOTOEPA i 07.00 u Poolse truck arriveert uit Italië Chauffeur heeft laatste contact 19.45 u GPS-signaal geeft aan dat truck naar het zuiden rijdt 20.00 u Truck rijdt kerstmarkt op. Elf bezoekers gedood en 48 gewond BERLIJN Branden burger Tor Tier garten Potsdamer Platz |TU, FOTO: EPA v.a. slechts Diverse vertrekdata 2017 v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 r Brochure en (0318)58 09 58 i,iiU oe<,ngen- www.bolderman.nl I Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end. Calar ir ti ten fonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7