Nieuwe baby? Ja, graag! 14 ZE Een halfjaar nadat 13.000 bezoe kers aan haar wiegje stonden in de Beekse Bergen, is baby-olifantje Madiba al een flinke olifant: 360 kilo. En dat wordt elke dag meer. BABY MADIBA HALF JAAR A Vlak na haar geboorte schuilde ze, geschrokken van de hoeveelheid be zoekers en flitsende ca mera's, nog schuw on der haar moeder Punda. Maar zeven maanden later rent ze 's ochtends do lenthousiast het buitenverblijf van de olifanten in. Iets te enthousiast zelfs, met het druk rondzwaaien van haar slurf vergeet ze onder het touw door te rennen dat rond de hooibak- ken is gespannen. Na de flinke smak duurt het even voordat ze weer ste vig op haar vier poten staat. „Het is met die jeugdige onbezon nenheid net een kind", zegt olifan tenverzorgster Yvonne Vogels la chend. Ze maakte in mei de enorme hype rond Madiba - de geboorte werd live uitgezonden op internet - van dichtbij mee. Het Safaripark haal de er een recordaantal bezoekers en dus flink wat geld mee binnen. „Maar die hype is nu wel over hoor", vertelt Vogels. „Er komen niet veel mensen meer speciaal voor Madiba naar het park." Nu Madiba heeft kunnen wennen aan het verblijf wordt ze door Yvon ne Vogels en haar collega's intensief getraind. „Het belangrijkste dat we haar leren is dat ze naar ons moet lo pen voor verzorging en eten." Zo moet ze een pootje leren geven zo dat de verzorgers deze, aangezien ze minder slijten dan in het wild, kun nen bijwerken. Ook controleren ze regelmatig de oren van de olifanten Als het aan de Beekse Ber gen ligt, was de geboorte van Madiba nog maar het begin. In het wild vecht de Afrikaanse olifant door de continue jacht op ivoor al ja ren voor haar leven. „Met Madiba boekte het Europe se fokprogramma een mooi resultaat", legt verzorgster Yvonne Vogels uit. „En met het li-jarige vrouwtje Bon- gi kunnen we de kudde ho pelijk op redelijk korte ter mijn nog verder uitbrei den." Deze telt nu zeven oli fanten met mannetjesoli fant Calimero (38) die de aanzet tot voortplanten moet geven. „Naast Madi- ba's moeder Punda en Bon- gi is over een aantal jaren ook de middelste dochter, Pina-Nessi, vruchtbaar." en moet er soms bloed worden afge nomen. „Aan dat laatste zijn we nog lang niet toe", legt de verzorgster uit. „Ze moet nog meer vertrouwd raken met mij en de andere verzorgers zo dat ze weet dat wij net als haar moe der alleen maar goede bedoelingen hebben." Madiba is de afgelopen maanden zichtbaar gegroeid, maar dan vooral in de breedte. Het olifantje komt vol gens Yvonne Vogels elke dag een ki lo aan. „En dat tempo houdt ze nog jaren vol. Olifanten groeien hun hele leven lang door, al gaat dat bij haar moeder van 24 nu niet meer in zo'n tempo." Spannende tijd Na die bewogen draagtijd van 680 da gen, een record, breekt er voor Madi ba en de verzorgers weer een span nende tijd aan. Op tweede kerstdag krijgen de olifanten een speciaal kerstdiner van groenten en fruit. De verzorgster is vooral benieuwd naar Madiba's reactie op de bavianen. „Die zitten in hetzelfde verblijf en pikten vorig jaar snel al het eten in. Madiba is erg speels en haar reactie dus onvoorspelbaar." Dat geldt ook voor wanneer ze mannetjesolifant Calimero (38) gaat ontmoeten. Die zit nu nog in een an der verblijf van het Safaripark, maar volgens Vogels is het de bedoeling dat hij samen met de andere olifan ten een kudde gaat vormen. „We creëren nu tussen de twee verblijven een ruimte waar Madiba samen met haar moeder en twee zussen kennis maakt met Calimero. Er staat dan nog een hek tussen de twee olifan ten, als ze begin volgend jaar goed op elkaar reageren mogen ze na een tijdje in een gezamenlijk verblijf." woensdag 21 december 2016 Olifantje groeit als kool Verzorgster Yvonne Vogels, met op de ach tergrond Madiba (voor) en twee soort genoten. FOTO THOM SCHELSTRAETE/BD Thom Schelstraete Hilvarenbeek Madiba, hier ongeveer vijf maanden oud, stoeit op een bedje hooi. foto BEEKSE BERGEN Madiba en moeder Punda. Hier is de baby-olifant ongeveer vier maan den oud. FOTO BEEKSE BERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69