i Politiek spel over tweede woningen blijft spannend 7 TWEEDE WONINGBEZITTERS WELKOM IN KUSTDORP tk&mm Door het toestaan van tweede woningen bruist Retranchement. Het kustdorp omarmt tweede woningbezitters én andersom. Sterker: tweede woning bezitters zitten sinds kort in de dorpsraad. zv Wie op een doordeweekse dag door Retranchement wandelt, treft allesbe halve een spookdorp aan. Mensen groeten elkaar op straat met zowel 'bonjour' als 'goedemiddag.' Op veel opritten staan auto's met een buitenlands kenteken en ook daar hangt kerstverlichting of een kerstkrans aan de deur. Ook hui zen waar vandaag geen auto's staan, zijn veelal stemmig versierd. Bijna de helft van alle woningen in Retranchement is een tweede wo ning, maar een uitgestorven aan blik biedt het dorp niet. Twintig jaar geleden signaleerde de dorpsraad van Retranchement als eerste de problematiek met tweede woningen. Door de jaren heen ontstond langzaam een ken tering in het dorp. Die werd flink versterkt door het aantreden van een compleet nieuw dorpsraadbe- stuur, eerder dit jaar. Die omarmt tweede woningbezitters. In tegen stelling tot andere kustdorpen, die We vinden elkaar in de liefde voorhetdorp wél vinden dat de leefbaarheid bij hen in het geding komt. In Retranchement maken men sen met een tweede woning nu ook deel uit van het dorpsraadbe- stuur. Eric van Strydonck uit Brus sel is sinds kort penningmeester en Chantal de Cavel uit Knokke is bestuurslid. Beiden hebben ze al jaren een tweede huis in Retran chement, Eric woont er negen jaar en Chantal vijf. Deel uitmaken van het dorpsraadbestuur voelde voor hen als een logische stap. „We léven ook in dit dorp", zegt Eric. „Ik vind het belangrijk om betrokken te zijn." Chantal be aamt dat. „Op deze manier kan ik het dorp helpen verbeteren." Ze helpt mee met activiteiten in d'Ouwe Kerke. „Mensen zijn zo enthousiast. Als er iets te doen is, komt bijna iedereen." Eric en Chantal zijn 'slechts' en kele maanden per jaar in het dorp, maar hun huis voelt niet als een tweede woning. Ze zijn er trots op en hebben geïnvesteerd in het op knappen ervan. Zo heeft Eric zijn huis uit 1909 laten renoveren in de stijl van toen. „En de gevel van mijn huis ziet er nog hetzelfde uit als op oude postkaarten", zegt Chantal. Het dorpsgevoel maakt voor hen ook deel uit van de charme om in het kustdorp te wonen. „Iedereen kent elkaar", zegt Eric. „Van mijn huis naar restaurant de Parlevin ker is het een paar minuten lopen, maar je hebt al gauw anderhalf uur nodig omdat je zoveel bekenden tegenkomt onderweg." Chantal: „Knokke is zo groot geworden, ik ben zelf geboren in een dorpje en ik hou van de 'dorpsspirit'." Die dorpsgeest trekt volgens Eric niet alleen tussen de autoch tone bewoners en de Belgen: er zijn ook Grieken, Engelsen en Duitsers. „Mensen komen van overal, maar we vinden elkaar in de liefde voor het dorp." De Sluise gemeenteraad besluit morgenavond over het tweede wo- ningbeleid in de gemeente Sluis. B en W willen de situatie laten zo als hij is, dus zonder beperkende re gels ten aanzien van tweede hui zen. Het college krijgt daarvoor in elk geval steun van Nieuw Ge meentebelang, WD en Lijst Babijn. D66 twijfelt nog. Dorpsraden van met name Cad- zand en Groede pleiten voor de (ge deeltelijke) herinvoering van een verbod op tweede woningen. Ze noemen de groei van het aantal va kantiehuizen funest voor de leef baarheid in hun dorp. Oppositiepartijen PvdA, SP en D&T trekken zich die geluiden aan. Ze dienen morgen een wijzigings voorstel in waarin ze het college op dragen voor elke kern 'maatwerk' toe te passen. Voor elk dorp wordt dan een maximum gezet op het aantal tweede huizen. Als een huis langer dan een jaar tegen een 'marktconforme prijs' te koop heeft gestaan, mag die woning wél als tweede huis worden verkocht. De fracties vragen het college om daar voor een 'juridisch kloppend' voor stel op te stellen en dat voor de zo mer aan de raad voor te leggen. Daardoor ligt de sleutel bij het CDA. Die zit er eigenlijk tussenin, vertelt raadslid Sjaak de Hullu. „Wij zijn wel voor maatwerk, maar vin den het voorstel wat ver gaan. Daar mee zou je dingen vastleggen waar over wij ons afvragen of dat juri disch en in de praktijk haalbaar is, zoals het bepalen van een percen tage per dorp. Als er maatwerk wordt toegepast, moet het wel heel goed in elkaar zitten." Wij zijn voor maatwerk, maar dan moet het wel goed geregeld zijn Het CDA wil het amendement alleen steunen als wethouder Peter Ploegaert die juridische haalbaar heid kan garanderen. Die gaf on langs in een commissievergadering echter al aan juist op dat punt nogal wat haken en ogen te zien. Om te bereiken dat er beweging komt in het tweede woningbeleid, hebben de drie oppositiepartijen en het CDA elkaar wél nodig. Ze zul len elkaar morgen dan toch ergens moeten vinden, erkent De Hullu. „We zullen zien hoe de discussie loopt. Er zijn manieren genoeg om daar nog een mouw aan te passen, ook nog tijdens de vergadering." De raadsvergadering in Sluis be gint morgenavond om T9.30 uur. woensdag 21 december 2016 'Retranchement is óók van óns' i- M Bl'yWMuiaSB Eric van Strydonck uit Brussel en Chantal de Cavel uit Knokke zijn zo betrokken bij Retranchement, dat ze deel uitmaken van de dorpsraad, foto peter nicolai Sophie Stockman Retranchement -Eric van Strydonck De sleutel voor het tweede wo- ningbeleid van de komende jaren in de gemeente Sluis ligt bij het CDA. En juist die partij vindt de twee voorliggende ideeën niet goed genoeg. Martijn de Koning Sluis -Sjaak de Hullu, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66