foto van zijn leven 'Geen verplicht aantal verzorgers' 5 Politiemol mag het land niet uit ring beschrijft de fotograaf hoe hij naar voren kruipt als de ambassadeur zijn speech begint. „Hij sprak zacht, onderbroken door de vertaler. Toen kwamen de schoten, kort achter el kaar. Ineens lag hij op de grond." Özbilici ziet de schutter met zijn pistool zwaaien. „Hij riep 'Allahu ak- bar', de rest verstond ik niet. Hij was boos. Ik was bang, besefte het gevaar als hij zich naar mij toe zou draaien. Toch ging ik een klein stukje dichter bij hem staan en fotografeerde hem, terwijl hij het publiek intimideerde. Ik dacht: ook al word ik beschoten, Ik was bang en in de war, maar deed mijn werk: foto's maken ook al sterfik hier: ik ben een journa list. Ik moet mijn werk doen. Ik had kunnen wegrennen.Maar als men sen me later zouden vragen 'waarom maakte je geen foto's', wat zou ik dan moeten antwoorden?" Als beveiligers opdracht geven naar buiten te gaan, luistert hij. Maar dan heeft hij de foto van zijn leven al ge maakt. Hij loopt naar het kantoor van persbureau AP. Daar bekijkt hij zijn foto's. „Toen zag ik pas dat de schut ter al achter de ambassadeur stond toen die nog speechte. Als een vriend. Of een lijfwacht." Deze belangrijke adviseur is door de Tweede Kamer en staatssecre taris Van Rijn gevraagd om met een bezettingsnorm op de prop pen te komen. Zo hoopt de poli tiek de kwaliteit van zorg in ver pleeghuizen te kunnen verbete ren. Hugo Borst stelde eerder in deze krant al een norm voor van twee zorgverleners op acht bewo ners. Nu zegt het Zorginstituut, dat een onafhankelijke rol speelt, nauwelijks bewijs te hebben ge vonden dat zo'n landelijke norm Zorginstituut ziet nauwelijks bewijs dat een norm de kwaliteit verbetert per se de kwaliteit zal verbeteren. Ook twijfelt 'de praktijk' over het realiteitsgehalte van een kwanti tatieve norm voor personele be zetting. Eerder zei de koepel van ver pleeghuizen al dat de verschillen in cliëntgroepen per tehuis het gebruiken van één norm lastig maken. Ook is het moeilijk om op korte termijn gekwalificeerde zorgverleners te regelen vanwege de krappe arbeidsmarkt. Daar voor wordt te weinig in onder wijs geïnvesteerd, luidt de kritiek. Als op dit moment een lande lijke norm voor zorgverleners 'niet realiseerbaar en realistisch' is, hoe komt er dan wel genoeg personeel in de verpleeghuizen? Het Zorginstituut ziet een aanpak voor zich die 'aansluit bij de lo kale context van de zorgorganisa tie'. Een woordvoerder van staats secretaris Van Rijn benadrukt dat het gaat om een conceptstuk, op gesteld door een onafhankelijke partij. Minister Ard van der Steur (Veiligheid) en oud-korpschef Gerard Bouman hoeven niet te getuigen in de zaak tegen de politiemol Mark M. Deze krijgt ook zijn paspoort niet terug. Hij wil naar zijn schoonfamilie in Oekraïne, maar mag, mede op aandringen van het OM, het land niet uit. Dat besliste de Bossche recht bank gisteren. Advocaat Jan- Hein Kuijpers wilde Van der Steur en Bouman horen omdat ze Mark M. na zijn arrestatie aan de schandpaal nagelden als 'rotste appel van het korps'. De rechtbank zegt dat 'het horen van deze personen niet van be lang is' voor haar beslissingen, maar laat in het midden of de uitspraken straks wel meetel len bij een eventuele straf. Kuijpers vond de uitspraken omdat verdachten onschuldig zijn tot de rechtbank anders oordeelt. De mol wordt ervan verdacht geheime informatie uit politiedossiers te hebben verkocht aan de onderwereld. Verdachte in terreurzaak blijft in cel Journaalkaper houdt straf Kamer steunt 'hackwet' Veel mensen zijn nog steeds tot diep in hun ziel geraakt Meer controle op wapenbezit in EU De Europese wetgeving voor wapenbezit wordt aange scherpt. De lidstaten stemden daar gisteren mee in. Bepaalde semi-automatische wapens worden verboden voor jagers en sportschutters en onklaar gemaakte wapens moeten va ker worden geregistreerd. Wie een wapen wil kopen, wordt eerst gescreend. woensdag 21 december 2016 boosdoener M Geschokte bezoekers van de galerie duiken weg voor de schutter. De foto die de wereld overging: de moordenaar tiert naast het lichaam van de ambassadeur. T De schutter (I) staat kort voordat hij zou toeslaan nog achter de ambassadeur. FOTO'S BURHAN ÖZBILICI Burhan Özbilici Verpleeghuizen worden vanaf komend jaar niet verplicht om een vast aantal verzorgenden op een groep bewoners te hebben. Die personeelsnorm is niet haalbaar, valt te lezen in een conceptrapport dat op de website staat van het Zorgin- stituut. Edwin van der Aa Den Haag DEN BOSCH ROTTERDAM De terreurverdachte die twee weken ge leden in Rotterdam is opgepakt, blijft nog zestig dagen vastzitten. Dat heeft de rech- ter-commissaris gis teren beslist. De 30- jarige man had een kalasjnikov AK-47 en twee volle magazij nen in zijn huis lig gen. De man wordt verdacht van het voorbereiden van een terroristisch misdrijf. HILVERSUM De 40 maanden cel straf voor Tarik Z. voor het 'kapen' van het NOS Achtuur journaal blijft staan. De Hoge Raad wees de bezwaren van de Journaalkaper af. De student eiste in 2015 met een gaspistool zendtijd op. DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de 'hackwet', waarin wordt geregeld dat de politie de tele foons mag hacken van mensen die worden verdacht van misdrijven waarop vier tot acht jaar cel staat. Pri- vacy-organisaties zijn bang dat crimi nelen straks de zelfde 'achterdeur tjes' gaan gebruiken als de politie. Michele Obama over de sexistische opmer kingen in de campagne van Donald Trump BRUSSEL BERENFEESTJE Ijsberen Sprinter (r) en Nanuq genieten van een vroege kerstverrassing in de dierentuin van het Duitse Hanover. De verzorgers hebben de kerstboom versierd met eetbare attribu ten: schijfjes paprika, appel en ananas moeten de dieren tus sen de dennennaalden vandaan zien te halen. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5