Drone past niet in de natuur Raad Reimerswaal kibbelt over verhogen van rioolheffing *5 '31 h$k ke||er Zicht Raad is weer compleet 2 Een groot deel van Zeeland gaat op slot voor drones. De vliegers zijn boos over de maatregel, die stilletjes dreigt te worden ingevoerd. Pij VLIEGVERBOD NATURA 2000 Commentaar Zakelijke gebruikers van drones en hobbyisten kijken vreemd op van het verbod om te vliegen boven de belangrijkste na tuurgebieden van Zeeland: de Deltawateren. Staatssecretaris Martijn van Dam van Economische Zaken heeft dit besluit vorige maand in de Staatscourant gepubliceerd. De nieuwe regelgeving is simpel. Er zijn geen categorieën drones, er zijn geen ontheffingen. Ook de motivatie is simpel. De natuur in de betreffende gebieden verdraagt geen extra verstoring. Het heeft even geduurd, maar nu komen sommige dronegebruikers in het geweer. Na het filteren van alle procedurele bezwaren tegen het verbod van Van Dam blijven twee belangrijke argumenten over: een drone werkt niet per se verstorend en het gebruik van drones biedt economische kansen. Daar zit wel wat in. In de betreffende ge bieden zijn allerlei andere activiteiten wél toegestaan. Zo gezien lijkt het verbod een uitzonderlijk zware maatregel. Verder zijn de grenzen van het bedrijfsmatige gebruik van drones inderdaad nog lang niet verkend. Naar goed Nederlands gebruik verzamelt de staatssecretaris nog enige tijd bezwaren tegen zijn besluit. Het is te hopen dat die hem niet op andere gedachten brengen. Want het belang van het weren van drones is veel groter dan alleen dat van de natuur. Het gaat hier niet alleen om vogels. Mensen zijn de doorslaggevende factor. Ook zij vinden op en rond de Zeeuwse wateren rust en ruimte. Maar die kwaliteit staat onder druk. Daarom is het heel belangrijk dat zij zich er niet al te nadrukkelijk manifesteren. Je maakt er geen herrie, je res pecteert het donker, je houdt afstand van dieren en van andere men sen. Simpele regels die mens en dier goeddoen. Wie in die omgeving een drone gebruikt, claimt een veel te groot domein voor zichzelf en verstoort zo de tere verhoudingen. In de Zeeuwse rust en ruimte moet de mens zich niet al te nadrukkelijk manifesteren Is het aantal keren dat je de wc doortrekt van invloed op de kosten die de gemeente voor het riool maakt? En zijn vrijgezellen nu wel of niet rijker dan gezinnen? Het waren dit soort vragen waar raadsleden van Reimerswaal gis teravond over kissebisten. Aanlei ding was een SGP-voorstel de riool heffing op de schop te nemen. De partij stelt dat het aantal mensen dat in een huis woont niet van in vloed is op de gemeentelijke kosten voor het riool. Daarom moeten de ten opzichte van andere gemeenten grote verschillen in tarieven tussen singles en gezinnen worden afge bouwd. De partij diende een voorstel in waardoor grote gezinnen in 2018 40 euro minder gaan betalen, terwijl alleenstaanden twee tientjes extra moeten lappen. Het plan kon reke nen op steun van CDA, VVD en CU. PvdA en Leefbaar Reimerswaal SGP dient voorstel in om gezinnen in 2018 minder te laten betalen waren, net als bij de behandeling van het voorstel twee weken gele den, faliekant tegen het SGP-voor- stel. Leefbaar stelt dat grote gezinnen voor viezere kolken zorgen. De PvdA wil armlastige ouderen en starters niet extra belasten. ALMANAK Ze had vaker hoofdpijn. Stootte zich frequenter aan een deur post. Toen ze ook de ondertite ling op tv minder goed kon le zen, zag ze het licht: haar ogen waren langzaamaan slechter ge worden. En dus meldde de Middel burgse zich bij een opticien. Die kon haar visie op het probleem alleen maar bevestigen. „Ik zie dat u een aanbieding hebt met korting op nieuwe glazen", in formeerde ze. „Het is wel duide lijk dat u niet goed meer ziet", grijnsde de opticien. „Die actie is bij mijn concur rent hiernaast." Valpartijen door glad asfalt Molen in het licht Leger des Heils is populair KAPELLE Afscheid griffier met symposium „Het wordt ons steeds moeilijker gemaakt", zegt Jan-Willem Jansen van Zuidwestio, het Middelburgse bedrijf dat met drones luchtfoto's maakt. „Ik wil bijvoorbeeld de Campveerse Toren vanaf het water fotograferen. Of de schepen van Amels. Dat mag niet meer." Boosdoener is staatssecretaris Martijn van Dam. Hij blijkt, zonder dat daar veel ruchtbaarheid aan is gegeven, vorige maand besluiten te hebben genomen over de toegan kelijkheid van de waterrijke Natura 2000-gebieden in Zuidwest-Ne derland: het Veerse Meer, de Oos- terschelde, de Westerschelde, Saef- tinge, Grevelingen, Haringvliet en Hollands Diep. De besluiten zijn gepubliceerd in de Staatscourant. Bezwaren moeten uiterlijk deze week zijn ingediend. „Dit komt als een onaangename verrassing", zegt Wiebe de Jager van website Dronewatch, die de ontwikkelingen op dronegebied volgt. Hij kwam pas onlangs achter de maatregelen. „Niemand had het gezien." „Nu is er geen regeling voor dro nes boven Natura 2000-gebieden", zegt De Jager. „En dat is maar goed ook, want het zijn enorme gebie den. Dat je broedende vogels niet mag verstoren, is voor iedereen duidelijk. Maar om dan meteen al les te verbieden, is veel te streng." Met name Staatsbosbeheer heeft aandrongen op duidelijkheid over het vliegen met drones boven na tuurgebieden. Eerder dit jaar diende een rechtszaak van een man uit Haarlem, die boven de Oost- vaardersplassen had gevlogen. De rechter sprak de man vrij, omdat niet kon worden bewezen dat hij opzettelijk de rust had verstoord. De maatregelen in het Deltage bied kunnen een opstap zijn voor een breder verbod, vermoedt De Ja ger. „Het lijkt een soort test: als dit lukt, kan het in heel Nederland worden uitgerold." „Het is allemaal heel stilletjes ge gaan", zegt Jan-Willem Jansen van Zuidwestio verontwaardigd. „Er is ook helemaal geen overleg geweest met Darpas, onze belangenorgani satie." Jansen vindt een verbod te rigoureus. „Er wordt nu wel heel erg op de rem getrapt. We mogen al heel veel dingen niet met drones. De speelruimte wordt steeds klei ner." Hij zegt nog te kunnen leven met een ontheffingsmogelijkheid. „Maar dat systeem is er helemaal niet voor bedrijven. Welke natuur- Het lijkt een soort test: als dit lukt, kan het in heel Nederland worden uitgerold beheerder kan er nu problemen mee hebben als ik op een middag de Campveerse Toren fotografeer? Dat moet je ook geen speedboten op het Veerse Meer toelaten." Jansen gaat bezwaar aantekenen. Hij zal niet de enige zijn. Binnen de sector is groot verzet tegen de maatregelen. Dronewatch heeft gisteren een voorbeeld van een be zwaarschrift op zijn site geplaatst. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl KAPELLE De gemeenteraad van Kapelle is weer compleet. De twee onbezette zetels van de opgestapte PvdA-raadsleden Joyce Bommer en Cees van Ruiten zijn bezet. Anne- beth Evertz en Jan de Bert zijn gis teravond beëdigd als raadslid voor de PvdA. Met hun benoeming be schikt de Kapelse gemeenteraad weer over vijftien raadsleden. Jan de Bert werkte vroeger bij de gemeente. Annebeth Evertz was tot oktober 2015 fractievoorzitter van de PvdA en lid van Provinciale Sta ten. Saillant detail daarbij is dat Evertz in Provinciale Staten werd opgevolgd door Bayram Erbisim. En diezelfde Erbisim was juist de aanleiding voor het vertrek van Bommer en Van Ruiten. woensdag 21 december 2016 n Joeri Wisse Kruiningen Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE In Yerseke zijn de afgelo pen tijd meerdere fiet sers onderuitgegaan op de doorgaande route door het dorp. Volgens een woordvoer der van de gemeente zijn de fietsstroken glad ge worden doordat bussen en vrachtwagens steent jes meenemen die een polijstend effect hebben op het asfalt. Gisteren zouden de stroken wor den opgeruwd. KRABBENDIJKE Korenmolen De Roze- boom in Krabbendijke, die onlangs grondig werd gerestaureerd, staat er binnenkort ook prachtig bij als het donker is. Het college trekt bijna 10.000 euro uit om hem 's avonds aan te lichten. Met de drie andere mo lens in de gemeente Rei merswaal gebeurt dat al. Zeker gezien de ligging, er komen veel mensen langs, verdient De Roze- boom dat volgens het college ook. SINT-MAARTENSDIJK Het Leger des Heils in Tholen heeft dit jaar al 25.000 bezoekers mogen verwelkomen. Dat is een record. Het dit jaar geopende dienstencen trum Loods 3 aan de Sportlaan in Sint-Maar tensdijk trekt nog meer bezoekers dan het oude aan de Radda Barnen- straat. Vooral de kring loopwinkel is populair. Daarom is die vanaf 4 ja nuari ook elke woensdag vanaf 10.00 uur open. Kapelle neemt morgen afscheid van haar raads- griffier Jacqueline Cha- malaun. Voor die gele genheid is er een sym posium met als thema 'Toekomstgericht lokaal bestuur' om 14.00 uur in het gemeentehuis. Aan sluitend kan tijdens een receptie afscheid geno men worden van Cha- malaun. Drone is Rolf Bosboom Middelburg - Wiebe de Jager, Dronewatch cl KEUKENSTUDIO |\vll> I SSK-KEUKENSTUDIO.NL KELLERKEUKENS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59