tt Protest tegen meer windturbines Cupcake a la Mette Chefkok Wouter Kik geeft Mette uit Bruinisse tips 7 Bij een cupcake denk je snel aan zoete kleuren en smaken. Niet Mette: die maakt ze met zeekraal en legt er een mossel op. Plantenjacht bij Kaaskenswater Wat doe je als je dolgraag bakt, op een paar too me ter van de Grevelingen woont en altijd al mee hebt willen doen aan CupCakeCup van AVROTROS? Dan bak je jezelf met een hartige Zeeuwse cupcake door de eerste selectie en ga je door voor de studioronde. Mette Mooij (to) uit Bruinisse flikte dat kunstje, met een beetje support van chefkok Wouter Kik van res taurant de Vierbannen in Ou- werkerk. Vanaf 26 december is het vervolg van de strijd op Zapp te zien. Mette is een keukenprinses in hart en nieren. Na de eerste koek jes die ze met haar moeder samen bakte, volgden al snel de cupcakes. „Maar toen ik negen was, vond ik die kant-en-klare pakjes niet meer lekker. Die smaken een beetje naar zeepsop. Toen ben ik zelf beslag gaan maken", schetst Mette haar eerste keukenavonturen. Inmid dels draait ze haar hand voor een beetje kook- en bakwerk niet meer om. „Gisteravond heb ik rode kool gemaakt met kipburgers. En voor kerst maak ik voor oma kofïïehap- jes klaar." Verlanglijstje De CupCakeCup stond al een paar jaar hoog op Mettes verlanglijstje, maar je moet minimaal tien zijn om te kunnen meedoen. Dus greep Mette dit jaar haar kans. Om warm te draaien, liet ze haar klas genootjes een oordeel vellen over drie van haar creaties: boterbabbe- laarcupcakes met caramel, Bruse boluscupcakes en cupcakes met zeekraal, zalm en citroensap. Ver volgens ging ze bij chefkok Kik in de leer. Mettes moeder Leontien, leerkracht van beroep, had hem eens een smaakles aan kinderen zien geven. „En dat deed hij zo en thousiast en bevlogen. Eigenlijk heb ik hem alleen maar gemaild om te vragen of hij wat tips had te gen zenuwen, maar Mette mocht langskomen. Hij heeft echt tijd voor haar in de keuken ingepland." En daar stak de jonge bakster heel wat van op. Bijvoorbeeld dat ze beter citroenzeste in plaats van citroensap kan gebruiken. „Maar vooral hoe ik rustig kan blijven in mijn hoofd als je tijd te kort komt. Die kant-en-klare pakjes smaken een beetje naarzeepsop Hij leerde me dat ik de klok en ie dereen om me heen moet vergeten en me even van iedereen moet af sluiten. En daarna moet je gewoon doorgaan en het zo goed mogelijk proberen te doen." Zeekraal Haar met stukjes zeekraal op smaak gebrachte cupcake werd tij dens de -afgelopen weekend uit gezonden- selectieronde met een applaus door de jury ontvangen. Met een strandje van crumble, een van botercrème gemaakte mossel en een toefje zeekraal was haar bakwerk ook nog eens een plaatje om te zien. Op naar de volgende ronde, maar of ze die nu wel of niet haalt: „Ik blijf gewoon bak ken, want dat vind ik hartstikke leuk." ZIERIKZEE Rond het Kaaskens water bij Zierikzee wordt dinsdag 27 december de Floron Eindejaars Plantenjacht gehouden. Deelnemers aan het evenement gaan daarbij onder leiding van de plantenwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land op zoek naar alle nog bloei ende planten. De mooiste en opvallendste vondsten worden bekendge maakt via tv-programma Vroege Vogels. De aanvang is 13.00 uur op het parkeerterrein van de scou ting aan de Van Veenlaan 1. Voor koek en zopie wordt gezorgd. Deel name is gratis. Aanmelden via e- mail: ventje-ine@zeelandnet.nl of telefoon:o6-496o4482. Met het schrappen van de turbine die het dichtst in de buurt van Nieuwe-Tonge ligt, probeert coöperatie Deltawind -mede op aandringen van de gemeenteraad iets te doen met de wensen van de bewoners. Maar de mededeling dat er nog maar voor vier turbines aan de Blaakweg een vergunning wordt aangevraagd, suste de ge moederen in Nieuwe-Tonge niet eerder deze week tijdens een dorpsraadvergadering. Ook niet de belofte planschade voor 100 pro cent te vergoeden, dus inclusief het wettelijk vastgestelde eigen risico van 2 procent van de woning- waarde. Dat er keihard aan duurzaam heid moet worden gewerkt, reali seren we ons goed, aldus één van de aanwezigen. „Maar ik denk dat de pijn niet eerlijk wordt ver deeld." Goeree-Overflakkee moet 225 megawatt aan windenergie realiseren. Dat dat het dorp Nieuwe-Tonge op nóg meer turbi nes in de buurt komt te staan, valt slecht. Er wordt onder meer voor geluidsoverlast gevreesd, vooral omdat een nabijliggend park als Ik denk dat de pijn niet eerlijk wordt verdeeld Krammer voor een geluidsverster kend effect zorgt. Wat Battenoert, Blaakweg en het onder Oude- Tonge geplande windpark Suyder- landt betreft laat Deltawind dan ook doelbewust één geluidscon- tourenonderzoek uitvoeren, re ageerde Deltawindman Andries Middelbos. „Bouw molens in het Grevelin- genmeer. Of maak gebruik van nieuwere technieken", klonk het her en der in de zaal. „Wij maken energie van plastic afval. Daar moet de gemeente wat mee doen." Het eerste is geen optie omdat wind op land niet uitruilbaar is voor wind op water, reageerde wethouder Frans Tollenaar. Wat de tweede optie betreft is volgens hem de techniek nog niet zover dat nieuwe methodes op korte termijn een goed en betaalbaar alternatief kunnen bieden. woensdag 21 december 2016 Neem 3 of 4 eieren, 200 gram bloem, 200 gram boter en 200 gram witte basterdsuiker. Eerst klop je de boter zacht, dan voeg je rustig de suiker en de bloem toe en als laatste de eieren. Dat is het basisbe- slag. Laat dat even rusten. Daarna voeg je de ingrediën ten toe, zoals bijvoorbeeld stukjes zeekraal. Die roer je er voorzichtig met door heen. Even in de oven en klaar! 3D Met een Zeeuwse cupcake op Zapp Esme Soesman Bruinisse Of Mette kok wil worden weet ze nog niet. Toneel spelen vind ze ook leuk. foto dirk-jan gjeltema - Mette Mooij Deltawind gaat in de buurt van windpark Battenoert, langs de N59 op Goeree-Overflakkee, uit breiden met vier in plaats van met de oorspronkelijk geplande vijf windturbines. De weerstand vanuit Oude- en Nieuwe-Tonge tegen de uitbreiding is groot. Er zijn al dik 1.250 handtekeningen opgehaald. Esme Soesman Nieuwe-Tonge -Inwoonster Nieuwe Tonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56