Burhan Özbilici maakt de Rollator taboe in kasteel uit vrees voor interieurschade 4 TURKIJE MOORD OP AMBASSADEUR Volgens Turkse media en een bron binnen de politie zijn er 'sterke aanwijzingen' dat de moordenaar van de Russische ambassadeur deel uitmaakte van het netwerk van moslimprediker Gülen. Fethullah Gülen zou volgens de Turkse regering het brein zijn achter de verijdelde staatsgreep in dat land. Gülen heeft met kracht tegengespro ken op enigerlei wijze betrokken te zijn geweest bij de moord op de diplo maat. Regeringsgezinde kranten beweren op hun voorpagina's echter dat de schutter niet alleen handelde. De Amerikaanse geheime dienst CIA of het Westen zou het complot samen met Gülenisten hebben gesmeed om de opbloeiende relatie tussen Turkije en Rusland 'te saboteren'. Het stoffelijk overschot van de ver moorde ambassadeur Andrei Garkov is gisteren overgevlogen naar Moskou. Op het vliegveld Esenboga buiten de hoofdstad Ankara namen Turkse hoogwaardigheidsbekleders, onder wie vicepremier Tugrul Türkes, met een plechtige ceremonie afscheid van de ambassadeur. Een Russische delegatie van acht tien rechercheurs, officieren van jus titie, beveiligers, en een forensisch pa tholoog kwam gisteren in alle vroegte aan om het lichaam van het slachtoffer en de plaats waar het misdrijfwerd ge pleegd te onderzoeken. Transparant In zijn telefoongesprek met de Türkse president Erdogan had de Russische president Poetin sterk aangedrongen op een gezamenlijke onderzoekscom missie. Minister van Buitenlandse Za ken Cavusoglu beloofde dat het on derzoek in deze moordzaak 'transpa rant' zal zijn. De Turkse politie ondervraagt in middels zes mensen in verband met de moord. Het gaat om de ouders, zus, huisgenoot en twee andere familiele den van de schutter, politieagent Me- vlüt Altintas (22). Kort nadat de ambassadeur zijn toe spraak was begonnen bij de opening van de fototentoonstelling Van Kalini- grad tot Kamchatka. Door de ogen van reizigers, vuurde de radicale islamiet elf schoten af. Negen kogels, in executie stijl, in het lichaam van de ambassa deur. In de Turkse media verschijnen steeds meer details over de politieman die schreeuwde wraak te willen ne men voor de oorlogsmisdaden in Sy rië. Vreemd is dat Altintas vrije dagen mocht opnemen meteen na de mis lukte staatsgreep van 15 juli, terwijl alle anderen in het politiecorps wer den opgeroepen zich bij hun chefs te melden. Schorsing Op de dag van de coup was hij gestati oneerd in de vooral door Koerden be woonde provincie Diyarbakir. Een dag later arriveerde hij in de hoofdstad Ankara, meldt de krant Habertürk. De politiechef die hem verlof gaf, Kahraman Sezer, werd gearresteerd na de couppoging wegens vermeende banden met Fethullah Gülen. Altintas werd om dezelfde reden op 4 oktober op non-actief gesteld, maar die schor sing werd op 16 november ongedaan gemaakt. Zowel Poetin als Erdogan hebben meteen na de moord benadrukt dat deze 'provocatie' haar doel niet zal be reiken en dat de samenwerking tussen beide landen er alleen maar door zal worden versterkt. „Er kan hierop maar een antwoord zijn", zei de Russische president, „een intensivering van de strijd tegen het terrorisme." Even dacht hij dat het een act was. Een man strak in het pak, plotseling opduikend achter de Russische ambassadeur. „Maar het was een koel berekende moordaan slag", schrijft Özbilici. „Ik was bang en in de war, maar deed mijn werk: foto's maken." Al jaren fotografeert hij voor de grote persbureaus. Als er groot nieuws is in Turkije, is hij erbij. Maandag 19 december leek niet de meest spannende dag uit zijn loop baan te worden: hij fotografeerde de opening van de expositie Rusland zo als het door de Turken gezien wordt, in een galerie in Ankara. Deze foto's, beseft hij, zullen de voorpagina niet halen. Özbilici: „Ik ging er alleen heen omdat ik er op weg naar huis toevallig langs kwam." In een verkla- Ze kan het nog steeds niet goed bevatten wat haar zaterdag is overkomen in de hal van kasteel Middachten. Annelies Hiddink (60) uit Winterswijk en twee vriendinnen hadden zich enorm verheugd op het uitstapje naar De Steeg. Voor de zesde keer alweer zouden ze gaan genieten van het monumentale gebouw met zijn indrukwekkende interieur in kerstsfeer. Bij de kassa wees een bord be zoekers erop dat het kasteel, dat in particuliere handen is, niet toegankelijk is voor rollators en rolstoelen. „Geen punt, zeiden we. We redden ons er al jaren mee op Middachten. Ik vatte het op als een waarschuwing", vertelt Hiddink, die door een spierziekte al vijfjaar een rollator gebruikt bij uitstapjes. Bij een trap pakt de ene vriendin de rollator en de an dere helpt Hiddink naar boven of beneden. Zo kwamen ze zaterdag ook het bordes op. Maar in de hal werden ze te gengehouden door een mede werkster van het kasteel: Hiddink mocht niet naar binnen. „Ze zei dat de rollator tapijten kan be schadigen. We waren te verbaasd om het te geloven", vertelt de Winterswijkse. „Het kan niet waar zijn dat al die duizenden mensen die de organisatie graag wil ontvangen de tapijten niet beschadigen met hun schoenen, laarzen en naaldhakken - en een rollator wel. Dit is zo absurd. Ik kan er wel om janken." Een andere vrijwilliger bood aan haar te ondersteunen in de rondgang door het kasteel. Dat wilde Hiddink niet. „Ik heb hem duidelijk gemaakt dat ik veel be lang hecht aan mijn zelfstandig heid en eigenwaarde." De mede werkers hebben conform de re gels gehandeld, zegt rentmeester Age Fennema in een reactie. „We vinden de situatie uitermate ver velend maar het kasteel is een particulier huis, geen officieel museum. Het interieur is zeer kwetsbaar, met name de vloeren en tapijten." woensdag 21 december 2016 Turkije ziet Gülen als F Burhan Özbilici: „Ik ging er alleen heen omdat ik er toevallig langs kwam." Mare Guillet Istanboel Hij ging een routinedag tegemoet, maar maakte de foto die de wereld overging. AP-fotograaf Burhan Özbilici over de meest bizarre dag in zijn loopbaan. „Ik dacht: ik moet mijn werk doen, ook al sterf ik hier." Peter Groenendijk Rotterdam Annelies Hiddink mag niet naar binnen bij kasteel Middachten bij De Steeg. De reden: met haar rollator zou ze het kwets bare interieur kunnen bescha digen. Niek Opten De Steeg/Winterswijk •4 Annelies Hiddink: „Ik hecht belang aan mijn zelfstandig heid en eigenwaarde." FOTO THEO KOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4