€50 €80 €30 B 44 8 WAT MAG'T KOSTEN? Wekelijks speurt de redactie Marktplaats en Prikbord naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week: Sara Bommeljé over de Afrikaanse houtsnijwerken van Baba Bah uit Gambia. ed breakfast De Vogelen zang in Oostkapelle heeft deze weken een bijzondere gast. Ei genares Sara Bommeljé showt vol trots om wie het gaat. „Zijn naam is Baba Bah en hij komt uit Gambia. Half november haalde ik hem van het vliegveld. Het eerste wat me opviel, was zijn grote koffer. 'Wat heb jij al lemaal bij je', vroeg ik. Het ging om een koffer vol houtsnijwerk en siera den, handgemaakt. Om hier in Ne derland te verkopen, zei hij." Baba Bah en Sara Bommeljé ken nen elkaar zeven jaar. De eerste ont moeting was een bijzondere. Bom meljé: „Tijdens een zomervakantie in Gambia zat een man op straat te drummen. Het was Baba. Hij maakte prachtige muziek. We raakten aan de praat en ik werd geïnspireerd door zijn doorzettingsvermogen en veel zijdigheid." Sindsdien houden de twee contact en nu verblijft de Gam- biaan voor het eerst in Zeeland. Niet DE CONCURRENTIE alleen voor vakantie, want hij heeft een belangrijker doel. Baba Bah: „Ik wil zoveel mogelijk spullen verkopen om mensen te helpen van wie de kinderen niet naar school kunnen. Met de opbrengst kan ik kinderen helpen aan een leerplek." Sara smelt, terwijl ze Baba hoort praten: „Zo mooi dat iemand die zelf zo weinig heeft alles in het werk stelt om ande ren te helpen." Baba toont wat hij heeft meegeno men naar Nederland. „Sleutelhan gers, handgesneden dieren, houten beeldjes. „Alles is typisch Afrikaans en met de hand gemaakt door mij en Ik geef vaak de tip: maak eens iets dat niet typisch Afrikaans is mijn familie." Terwijl er nog een voorraad handgemaakte sieraden te voorschijn komt, vertelt Bommeljé over haar ervaringen in Afrika. „Ik ben regelmatig in Gambia geweest. De bevolking werkt daar hard voor weinig geld. In primitieve omstan digheden maken ze van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat van een blokje hout iets bijzonders. Daar neem ik mijn petje voor af." Verzadigd Of het Baba lukt veel geld op te halen in Nederland, waagt Bommeljé te be twijfelen. „Wat Afrikaanse kunst be treft zijn we hier verzadigd. Ik geef regelmatig de tip om iets niet typisch Afrikaans te maken. Dat willen ze ab soluut niet. Baba en zijn familie hou den vast aan hun cultuur." Alle spul len staan nu op Prikbord. „Baba heeft laatst op de Goede Doelenmarkt ge staan. Helaas haalde hij maar weinig geld op.Wat zou het mooi zijn als hij hier op g januari met een volle porte monnee vertrekt." woensdag 21 december 2016 P2 Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: een gezelschapsspel. Latischa Ebhulu (17) uit Goes: „Voor een leuk spel heb ik 50 euro over. Ik ben een lief hebber van bordspelletjes en vind het leuker en ge zelliger dan een spelletje spelen op de telefoon of de computer. Met vriendinnen en familie plan ik regelmatig spelletjesavon den in. Meestal komt dan Mo nopoly op tafel en een enkele keer Party Co. Soms kij ken we op de klok en verba zen we ons er over hoe laat het al is. De tijd vliegt." Luuk Versnel (46) uit Zierikzee: „Onze kast ligt vol spelletjes. Mijn favoriet is Yahtzee, dat kost bijna niets. We heb ben ook duur dere spellen. Bijvoorbeeld Monopoly, ge kocht voor 45 euro en Risk, 55 euro. Het duurste spel is Star Trek Frontiers. Vol gens mij kostte dat ongeveer 80 euro. We hebben drie tieners in huis, die dat spel af en toe uit de kast halen. Ik heb het nog nooit ge speeld, het lijkt me veel te moeilijk." Sophie van Zwieten (21) uit Middel burg: „Ik doe regel matig spelle tjes, maar veel geld zou ik er niet aan uitge ven. Maximaal 30 euro. Ik heb meer over voor een com putergame. Pas kocht ik voor 60 euro het computer spel Dragon Age Inquisi tion. Waarom? Waarschijnlijk omdat je op een bordspel na verloop van tijd uitgekeken raakt. Aan een computer game hoop ik langer plezier te beleven." Sara's B&B staat tijdelijk vol beeld jes en sieraden. FOTO RUBEN OREEL Object Handge maakte Afrikaanse sieraden en hout snijwerk Verkoper Baba uit Gambia en Sara Bommeljé uit Oost- kapelle Prijs N.o.t.k Gezien op Prikbord Naar school dankzij Baba's beeldjes Hans Puik —Sara Bommeljé M Afri kaanse ketting (handge maakt), 25 euro, Arnhem (Markt plaats) Afrikaanse beelden, 60 euro per stuk, Almere (Marktplaats) Handge maakte tassen uit Malawi, 15 euro per stuk, Rijen, (Markt plaats)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49