rj Aangekondigde zelfmoord ékd 66 7 'De AEX vind ik nu interessant' WAARVAN AKTE 0 CECILIA hun prijs op een spaarrekening te zetten, ook al is de rente nu zelfs la ger dan 0,5 procent. Dit deel van het geld kan gebruikt worden voor de ex tra uitgaven en als aanvulling op het inkomen. Voor het deel dat voor de langere termijn is bestemd, adviseer ik goed gespreide beleggingen. Dat biedt op langere termijn de beste kans op behoud en opbouw van het vermogen. Want, nogmaals: hele maal stoppen met werken, dat zou ik zelfs als miljonair niet te gauw doen. En verder zeg ik: maak je droom waar. Wilde je altijd een bedrijfje be ginnen? Doe het! Wil je de mensheid helpen? Geef aan een goed doel. Dat geeft extra voldoening. En ja, een testament speelt ook opeens een rol. Misschien vervelend om over na te moeten denken, maar wel belangrijk." Los de hypotheek af „Beleggen moet je alleen doen als je er verstand van hebt", meent Bea Post. „Dat is voor de leek zo in gewikkeld. Goed, je kunt een advi seur in de arm nemen, maar hoe weet je dat je die honderd procent kunt vertrouwen? Mijn advies is: stop het in steentjes. Dus heb je een koop huis? Betaal in één keer de hypotheek af en blijf gewoon werken. Dan houd je elke maand meer over. Wilde je al tijd een Mercedes? Ga naar de dealer en kies de mooiste uit. De rest van je geld zet je lekker weg. Een stel dat loterijmiljonair werd, kon nu eindelijk scheiden. Dat klinkt cru, maar dat maakte ze gelukkig. Ik heb ook iemand van 97 jaar gehad die een miljoen won. Die wist niet wat hij ermee moest, maar zijn kinderen waren blij... Dat had wat triests. Wat ik ook adviseer: stel niks uit. Doe wat je altijd al wilde doen. Droomde je van een cruise? Doen! Ben je slecht ter been? Huur een privé-verpleegster in. 'Je kunt het nu betalen', zeg ik dan. Ik heb ook gezien dat het niet werkt om als miljonair te stoppen met werken. Blijf liever iets doen. Het sociale contact is fijn en daarnaast teer je dan ook niet zo snel in op je vermogen." De notaris Aan de rand van het dorp koopt hij een landhuis om zijn droom waar te ma ken: een conferentieoord met zalen centrum en restaurant. Hij steekt er al zijn geld en energie in. Het resultaat is een sieraad voor het dorp. Laat de klanten maar komen! Maar ze komen niet. Intussen groeit de stapel onbe taalde rekeningen. De leveranciers beginnen te morren, de eerste deurwaarders melden zich. Een tijdje kan hij ze op afstand houden, maar nu dreigt een faillissement. Dan duikt een oude kennis op, een zaken man die mogelijkheden in het pand ziet en zijn zakenvriend graag uit de brand wil helpen. Hij biedt een mooie som. Het gaat de eigenaar aan het hart, maar veel keus heeft hij niet. De zaak wordt beklonken, ons kantoor regelt de verkoop. Maar die komt maar niet rond. De koper snoept steeds iets af van de verkoopprijs. Dan weer 30.000 euro, dan weer 50.000 euro. Vol gens hem gaat het om verrekeningen van in vesteringen die hij eerder in het pand heeft ge daan: een verbouwinkje, de aanleg van een sprinklerinstallatie, een nieuwe keuken. De oorspronkelijke verkoopprijs is reëel, maar gaandeweg wordt de overnamesom steeds lager en minder realistisch. Is dit wel zuivere koffie? Ik vermoed een opzetje, mis schien faillissementsfraude. Hoe minder de nieuwe eigenaar betaalt voor het pand, hoe minder er straks overblijft voor de schuldeisers van de verkoper. Het is mijn plicht als notaris om bij vermoe den van onregelmatigheden actie te onderne men. Ik ga vervelende vragen stellen: waar zijn de bewijzen van die investeringen, de facturen, de schuldbekentenissen? In het hypotheekre- gister van het Kadaster is er niets van terug te vinden. Antwoorden komen er niet en naar mate mijn vragen indringender worden, krijg ik moeilijker contact met de partijen. Intussen naakt het faillissement van de verkoper. Dan krijg ik een telefoontje van de koper: de verkoper is, vertelt hij, zo ten einde raad door mijn 'tegenwerking' dat hij dreigt zichzelf 'in het trapgat te verhangen' als ik niet snel stop met 'moeilijk doen'. Ik heb er een slapeloze nacht van. Ik wil er niet verantwoordelijk voor worden gehouden dat iemand zichzelf iets aandoet. Maar ik houd er ook niet van om on der druk gezet te worden. En dan: mijn ambts eed verbiedt me mee te werken aan transacties met een luchtje. Na mijn weigering stappen koper en verko per boos naar een notaris elders in het land. Die ziet er kennelijk geen been in, want een tijdje later hoor ik dat het conferentieoord een nieuwe eigenaar heeft. De oude eigenaar is nu bedrijfsleider. Hoe de vork precies in de steel zit, kom ik nooit te weten. Maar ik denk er het mijne van. Johan Nebbeiing De verkoper dreigt zich te verhangen in het trapgat woensdag 21 december 2016 □□□DL in 3 I I 1 1 t Cecilia (58) uit Zee land sloeg haar slag in de VriendenLoterij. „Vijf jaar geleden won ik bij de VriendenLote rij Hollands Next Miljo- naire op televisie een miljoen. „Met aftrek van kansspelbelasting bleef er iets meer dan 710.000 euro over. Ik heb alle financiële ad viezen afgeslagen en alleen naar mijn twee broers geluisterd. Die waren al goed met geld en kon ik vertrou wen. Ik ben wel met een gestopt met mijn werk, het inpaken van magenetronmaaltij- den. En ik kocht een cockerspaniël en twee Newfoundlanders. Mijn broers vroegen hoeveel ik per maand nodig had om lekker van te leven. Ik dacht 2.000 euro. Een deel van mijn geld is vast gezet en met de rest is ING voor mij actief op de aandelenmarkt. Ik heb gekozen voor een neutraal beleg gingsprofiel: niet te defensief, maar ook niet te veel risico. Op eens interesseer ik me voor de AEX-index. Eens per kwartaal krijg ik van mijn geld som 6.000 euro over gemaakt. Dan kan ik weer drie maanden vooruit. Ik heb een nieuw huis met tuin gekocht en een nieuwe auto. Ik kreeg eerst geen hy potheek omdat ik geen vaste baan meer had. Toen heb ik de koop voorgefinan cierd. Daarna was de hypotheek binnen een week rond. Ik heb voor één ton hypotheek ge nomen, dan zit ik qua lasten niet zo zwaar. Mijn broers hebben berekend dat ik tot mijn 83ste niet meer hoef te werken, daarna zien we wel." Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48