i 6 Loterijwinnaar De kans datje een hoofdprijs in een loterij wint, is piepklein. Maar ja, die prijzen moeten toch érgens vallen. Stel dat jij dat miljoen wint, wat doe je dan? Een handleiding voor aankomende prijswinnaars. 'Onze salarissen houden we nu zowat over' iljoenen lig gen voor het grijpen, als we de lote rijen mogen geloven. Ze ker rond de jaarwisseling, dan wacht ons een vracht aan eindjaarsprijzen. Het zal je maar gebeuren... Neem de tijd De Oudejaarsavondtrekking van de Staatsloterij staat op 31 decem ber klokslag middernacht op 30 miljoen euro. Wie de winnaars zijn, zal de Staatsloterij als altijd strikt ge heimhouden. Maar wat nou als uitge rekend jij winnaar van een flinke prijs blijkt te zijn? „Spelers die 20.000 euro of meer winnen, worden bij ons op kantoor uitgenodigd. Voor spelers van de Lotto is dat vanaf 5.000 euro", zegt woordvoerder Sander van de Vooren van de Nederlandse Loterij. „Abon neespelers bellen we zelf. Winnaars met losse loten krijgen in de winkel waar ze die hebben gekocht het ver zoek contact met ons op te nemen. Op kantoor controleren we eerst de persoonsgegevens. Bij het gesprek is ook een notaris aanwezig; die legt uit TIPS wat de fiscale gevolgen zijn van het winnen van zo'n grote prijs. Ook ge ven we informatie mee over private banking." Want een winnaar van een grote prijs heeft wellicht behoefte aan persoonlijke begeleiding van een bankier voor het beheer van zijn vers verworven vermogen. Van de Vooren: „In elk geval advi seren we om vooral de tijd te nemen om te bepalen wat je met de prijs gaat doen. Prijswinnaars mogen ons ach teraf altijd bellen. Na een paar maan den bellen wij ook nog hoe het er mee gaat." Wel of niet op tv? Dus ook de winnaars van de Postcode Kanjer van 49,9 miljoen euro die op 1 januari 2017 wordt uitgereikt. „Bij de Postcode Loterij bezoeken we de winnaars thuis", licht zij toe. „Win naars in de BankGiro Loterij vragen we vaak om naar een museum bij hen in de buurt te komen omdat we 'iets leuks' voor ze hebben. Pas bij de overhandiging zien ze dat het om een miljoen gaat. Daar staan soms ook ca mera's bij, al vragen we de mensen van tevoren of ze het goed vinden dat we er opnamen van maken. CAROLA LEO Laatst was ik bij een winnaar van een miljoen die op het punt stond zijn huis te verkopen. Hij wilde niet op tv. Want, zei hij, 'als kopers weten dat ik een miljoen heb gewonnen, raak ik dat huis nooit meer voor een goede prijs kwijt'. Dat begreep ik wel." Wat gebeurt er nadat je in het zon netje bent gezet? Bea Post: „Binnen vier weken nadat iemand heeft ge hoord dat hij of zij een hoofdprijs heeft gewonnen, staat het geld op de bankrekening. De kansspelbelasting (29 procent, red.) is er dan al van af. Alle geldprijzen worden op het bij ons bekende bankrekeningnummer overgemaakt waarmee de lotprijs is betaald, ongeacht of we de winnaar hebben kunnen bereiken. Was zo ie mand op vakantie, dan kan het ge beuren dat die bij thuiskomst opeens ziet dat er een miljoen is gestort. Mensen die een miljoen of meer hebben gewonnen bieden we ook een een-op-eengesprek aan met een financieel/belastingadviseur van Price Waterhouse Coopers, op onze kosten, om samen een financieel plan op te stellen. PwC begeleidt de win naars tot ongeveer een halfjaar na het winnen van de prijs." Stop niet met werken Goed, daar zit je dan als nieuwbak ken miljonair. Wat dan? Harry Schoots, directeur private banking Van Lanschot Bankiers Den Haag Wassenaar gaf al diverse loterij miljo nairs financieel advies. „Ik vraag eerst: wat zijn je wensen? Wil je stoppen met werken? Als je jong bent, raad ik dat meestal af. Want dan ga je je vervelen. Werk geeft een vorm van invulling en bevrediging. Ook zeg ik: neem geen overhaaste beslissingen. Als je omgeving niet via tv of andere media weet dat je een prijs hebt gewonnen, zeg het dan te- Helemaal stoppen met werken, dat zou ik zelfs als miljonair niet te gauw doen gen niemand. Heb je van het gewon nen miljoen een nieuwe auto ge kocht of je huis verbouwd? Zeg dan liever dat je een 'leuk prijsje' hebt ge wonnen. Zodra mensen weten hoe veel je hebt gewonnen, willen ze waarschijnlijk geld van je lenen en dat loopt vaak mis. Dat heb ik gezien bij een loterijwinnaar die alles kwijt raakte doordat hij een vriend geld leende voor diens bedrijf, dat toch failliet ging. Als je wilt helpen, geef dan een schenking. Dan voorkom je later discussie als je vriend de lening niet kan terugbetalen. Winnaars adviseer ik een deel van woensdag 21 december 2016 GO Wat te doen met een milj oen Onno Lakeman Tien tips van Bea Post 1. Ga op vakantie, neem de tijd om alles te laten bezinken. 2. Maak geen geheim van je prijs, het moet iets leuks zijn, niet iets vervelends. 3. Stel met een onaf hankelijke deskundige een financieel plan op. 4. Ga niet meteen verhuizen. 5. Blijf iets doen op gebied van werk. 6. Leen geen geld uit, geef liever iets weg. 7. Probeer boven kritiek te staan als je je geld anders besteedt dan je omgeving wil. 8. Laat een ander offer tes voor je aanvragen (anders betaal je gauw te veel). 9. Maak een testament. 10. Probeer oude ge woontes vast te hou den, blijf jezelf. Al 27 jaar begeleidt Bea Post de prijswinnaars van een miljoen of meer bij de Postcode Loterij, Bank- Giro Loterij en VriendenLoterij. Carola (55) en haar man Leo (56) uit Lei den speelden mee in de BankGiro Loterij. „Wij werden afgelopen juni door de BankGiro Loterij gebeld. Of we 'een leuk prijsje' wilden komen ophalen in de Kunsthal in Rotterdam. We waren niet eens enthousiast, het was Leo's verjaardag. Maar ze drongen aan. Leo dacht eerst dat hij in de maling werd geno- €1 MILJOEN men door een vriend. Wij toch maar naar Rotterdam. Daar ont moetten we Leontien Borsato met camera ploeg. We hadden nog steeds geen idee wat we hadden gewonnen. Dat bleek pas toen we voor de camera de en velop open trokken: 1 miljoen euro! Ik viel bijna om van verba zing. Mijn eerste ge dachte was: we lossen meteen onze hypo theek af, hebben we daar geen zorgen meer over. We werken allebei nog en hebben een nieuwe auto gekocht. Geen Jaguar, wel iets rui mers met alle extra's. De adviseurs van PwC lieten ons verschil lende opties zien. Aan delen zagen we niet zitten, meer huizen kopen ook niet, want daar moet je extra be lasting over betalen. We krijgen nu 1,2 pro cent rente over ons geld. Dat valt weg tegen de vermogens belasting die we elk jaar moeten betalen. Maar ons salaris hou den we nu zowat over." r 44 Harry Schoots, bankier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47