'Blij dat ik geen schulden heb' 44 4 Volkorenbrood Brood uit de supermarkt, daar hebben bakkers wel een mening over: fabrieksbrood. Toch zit er kwaliteit tussen. Mijn geld en ik „Het draait niet om wat in iemands portemonnee zit, maar wat er in de harten van mensen omgaat. Ik leef van 50 euro in de week, maar voel me een gelukkig mens." „Ik krijg kleding en levensmiddelen van Anita helpt Zeeland. Sinds een paar maanden is mijn adres een op- haalpunt. Er komt een lading voedsel mijn kant op en dat wordt opgehaald door andere arme gezinnen. Som mige families moeten rondkomen van 20 euro in de week. Ik word ge lukkig als ik ze blij zie vertrekken." Mijn uitkering ligt 1 euro boven de grens voor de Voedselbank „Mijn uitkering ligt 1 euro boven de grens voor de Voedselbank. Met twee kinderen kan ik extra voedsel en le vensmiddelen goed gebruiken." „Mijn ex-man was de kostwinner in huis en na de scheiding stond ik er al leen voor. Door een chronische ziekte kan ik niet werken en ben ik helaas afhankelijk van een uitkering." „Nee, het was erg lastig de eindjes aan elkaar te knopen. Ik zat met een baby in de luiers en mocht van geluk spreken dat mijn familie bijsprong. Want wat is tegenwoordig 50 euro? Alleen al aan babyvoeding en luiers ben je een groot deel van dat bedrag kwijt. Gelukkig leer je creatief met geld omgaan." „Meerdere keren per jaar ga ik naar groothandel Maros in Goes en koop daar voor 60 euro aan vlees in. Zo kan ik weer twee maanden vooruit. Soms vraag ik aan leden van de stichting of ze mee willen. Sommigen staan on der bewindsvoering en mogen een maximumbedrag per week uitgeven. Die kunnen dan helaas geen voor raadje inslaan. Ik ben blij dat ik nooit in de schulden ben gekomen, alhoe wel ik pas wel een lening heb afgeslo ten." „Voor een nieuwe wasmachine en een vloer. Ik heb weken alle weggeef- punten op internet in de gaten ge houden. Daar reageerden zoveel mensen op laminaat, dat het me niet lukte een gratis vloer te bemachtigen. Toen moest ik wel tot koop overgaan, want de verbouwingen waren al be gonnen." „Een elektrische flets kopen. Door mijn ziekte heb ik ondersteuning no dig om te kunnen fietsen. Dat lijkt me heerlijk, samen met mijn kinde ren op een zomerse dag een fiets tocht maken. Ik zou ook een donatie doen aan de stichting. En op vakantie gaan met mijn kinderen, dat is er nog nooit van gekomen." „Ze weten dat we het niet breed heb ben. Mijn 19-jarige zoon slaagde an derhalfjaar geleden voor zijn school examen en nam me mee uit eten van zijn verdiende stagegeld. Ik glun derde toen hij vroeg, 'mam, ga je mee uit eten?' Je ziet: liefde voor een ander gaat ge lukkig niet om de inhoud van ie mands portemonnee." n of het wordt ver kocht, volkoren brood dat de naam volkorenbrood ei genlijk niet mag dra gen. Liefdeloos ge bakken brood, waar bij het nog maar de vraag is of volko- renmeel het hoofdbestanddeel is. Veel te snel gebakken brood boven dien, waar kraak noch smaak aan zit. Brood dat slechts één functie heeft: transportmiddel van beleg. Dat zeg gen bakkers Peter van der Ploeg uit Callantsoog en Hein Raat uit Me- demblik. Raat: „Soms eet ik brood en denk ik: hier kunnen ze beter kus sentjes van maken. Of maak ervoor mijn part een tochtstrip van, dan hoefje het tenminste niet in de prul lenbak te gooien. Heel slecht brood dus. Kom dus maar door met de bro den voor deze test, ik ben razend be nieuwd." Bloem Vijf heren met veel verstand van brood zijn bereid gevonden om vijf aerom' woensdag 21 december 2016 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. De stich ting Anita helpt Zeeland voorziet Tilly Pleijte uit Vlissingen van primaire levensbehoeften. Pleijte werkt sinds kort ook als vrijwilliger bij de organisatie. Hans Puik Maakt geld gelukkig? Wat brengt u dat geluk? —Tilly Pleijte Waarom bent u van de stichting afhankelijk? Hoe bent u in deze situatie terechtgekomen? In die periode was er nog geen stichting die u kon helpen? Hoe ging jij dan creatief om met geld? Waarvoor moest u geld lenen? Wat zou u doen met een miljoen? Hoe reageren de kinderen op de financiële schaarste? A Het huis van Tilly Pleijte (niet her kenbaar in beeld) is sinds kort ook een af- haalpunt. FOTO MARCELLE DAVIDSE Grof en muffig brood Jeroen Kreule vÓlkÖR£N8^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45