;df Koop met mate, maar geniet! Capture's action-cam wint de test 2 ROLAND DUONG V Kr Lokaal eten Weieens gehoord van de locavoor? Zo iemand haalt zijn of haar voedsel in een zo klein mogelijke straal rond huis. Zo'n leefstijl blijkt niet mee te vallen. Verrassend is het wel. Column Is kopen goed of slecht? Door de geschiedenis heen zijn er veel tegenstanders van consumen tisme te vinden. Griekse filosofen plaatsten tweeduizend jaar geleden al borden bij markten om winkelend publiek te waarschuwen dat shop pen niet gelukkig maakt. Van Jezus tot Calvijn: religieuze leiders hebben altijd gemaand tot sober heid. Teveel aandacht voor materiële zaken leidt tot verspilling en afgunst. Ook Marx en de socialisten verketterden de koopzucht. Want snuisterij en statussymbool ver dringen solidariteit en saamhorigheid. Koopdrift maakt van mensen niet meer dan hamsters in de tredmolen verdwaald in de zoektocht naar meer. Tja deze stichtelijke woorden geven me een schuldgevoel. Mijn huis staat vol spullen. En ik ben er best blij mee. De dominee in mij kijkt me vra gend aan. Ben ik ook zo'n asociale verspiller? Ge lukkig heeft consumentisme ook supporters. Voorstanders zien koopzucht als aanjager van een gezonde economie. Befaamde denkers be schouwen het zelfs als het fundament van de de mocratie. In een con sumptiemaatschappij kan iedereen, edelman of arbeider, dezelfde spullen kopen. Het lost standsverschillen op want iedereen kan te genwoordig wel een paar merksneakers ko pen. Ha, da's andere koek! De supermarkt als symbool van de demo cratie waar iedere bur ger, hoog of laag gelijk wordt behandeld en de zelfde broccoli kan kopen. Wie heeft gelijk? Ik ga niet heel saai zeggen: de waarheid ligt in het mid den. De dominee in mij kijkt me vragend aan: ben ik ook zo'n verspiller? Ik ben te veel verknocht aan de spullen die ik in mijn leven heb gekocht. Maar ik kan mijn ogen niet sluiten voor de enorme verspilling die ons consumptiepatroon met zich meebrengt. Zelf han teer ik een simpel koopprincipe: zal ik blijvend plezier van mijn aankoop hebben? Ik kan heel vrekkig zijn als ik de meerwaarde niet zie van een product. Neem de eerste platte ledtelevisies. Ik vond de kwaliteit van het beeld de eerste twaalf jaar verschrikkelijk. Mijn vrienden lachten me uit met mijn oude beeldbuis, maar ik zag de meer waarde niet van de nieuwe techniek. Plasma-tv's waren veel beter, maar onbetaalbaar. Er kwam een moment dat de plasma-tv's betaalbaar werden. Toen heb ik meteen de grootste gekocht, die kwali teit vond ik geweldig. Vrienden lachten mij nu weer uit met dat enorme scherm. 'Ja, ja zie de con sumentenexpert met zijn dikke scherm.' Maar ik geniet er wel elke dag van. Ik denk dat spullen kopen zonder bezieling de grootste koopzonde is. Spullen waar je na een paar dagen op bent uitgekeken, vermijd ik dan ook zoveel mogelijk. Die eindeloze stroom zinloze snuisterijen die je in de winkels tegemoet grijn zen! Ik weet dat ik na twee keer lachen om het bar becuesauspistool, dat gekke keukenspeeltje echt niet meer zal gebruiken. Dus ik laat dat ding ge woon liggen. Bij deze een stichtelijk woord van uw consumentendominee. Koop met mate, maar ge niet! PRIJSPEIL TEST 1,2,3 €11,50 Je hebt carnivoren, herbivoren en omni voren, die respectie velijk vlees, planten en alles eten. Nieuw is de term locavoren: mensen die alleen lo kaal voedsel eten, liefst rechtstreeks van de boer. Vaak om het aantal transportkilometers te verminderen en C02-uitstoot tegen te gaan, om kleinschalige productie te steunen en de lokale economie te stimuleren. Maar ook omdat ze willen weten waar hun voedsel vandaan komt en belang hechten aan producten van het seizoen. Waarom zou je in no vember sperziebonen uit Kenia wil len eten, terwijl spruitjes uit eigen regio dan op hun best zijn? Fietsen De ware locavoor betrekt zijn voed sel dus van zo dicht bij mogelijk. Dat is een uitdaging; je moet uitwijken naar boerderijen in omringende plaatsen. Zelf woon ik in Utrecht, een stad die het qua traditionele lek kernijen moet doen met botersprits en Vockingworst. Maar wat heeft Utrecht nog meer te bieden als het gaat om streekproducten? Welk voedsel wordt hier verbouwd, gefokt, gejaagd, gevangen of gebrouwen? En waar is het te krijgen? Kortom, hoe komt de locavoor in deze stad aan z'n schijf van vijf? Aangekomen bij hét ingrediënt, de tomaat, slaat me de schrik om het hart Dat valt niet mee, merk ik snel na de aftrap van mijn experiment: een week uitsluitend Utrechts eten. Spaghetti bolognese, is het idee. Niet te moeilijk met een overzichtelijk aantal ingrediënten. Uien, wortels, bleekselderij en kruiden vind ik zon der problemen bij de landwinkel aan de rand van de stad. Voor runderge hakt kan ik terecht bij een boerderij in een aanpalend dorp en om de saus te stoven koop ik rode Betuwse wijn - dichter bij Utrecht kan ik qua wijn domein niet komen. Ik vind lint pasta, gemaakt van meel uit de buurt. Tegen die tijd heb ik er al heel wat natte kilometers op zitten, van tuin derij naar veehouderij en slijterij via specialiteitenwinkel. Als gelegen- heidslocavoor die haar food mile wil verkleinen, moet ik de auto natuur lijk laten staan, maar de leveranciers liggen nogal verspreid. En dus fiets ik door weer en wind de ganse omge ving af. In sommige steden heb je centrale woensdag 21 december 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl De Top 2000: zit je er al klaar voor? Houd er wel een teiltje bij. Voor de zekerheid. Pure Evoke D2 Coolblue €119 Mediamarkt €119 Pureradioshop.nl €129,99 Sennheiser HD 205-II Bax-shop.nl €35 Mediamarkt €39 Bestekeus.nl €55 Curver 10,5 liter Kooprijk.nl €9,50 Grotekadoshop.nl Bol.com €21,39 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) "U O O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van 4k action cam's. Best leuk om actiefilm pjes te maken tijdens het fietsen, skiën of diepzeeduiken, maar om dan meteen zo'n 400 euro neer te tellen voor een action cam? ANWB's Kampioen nam de proef op de som en testte acht 4K action cams tot 150 euro. Deze camera's hebben een zeer hoge resolutie. Vooral handig als je een 4k TV hebt of de beel den later wilt bewerken. Action cam's hebben Eten als een locavoor Pam van der Veen 44 een iets grotere beeld- hoek. Daarom hoef je niet te zoomen en scherp te stellen - ook een onmogelijke opgaaf tijdens het parachute springen of kitesurfen. Tussen de budget ca mera's zitten grote ver schillen. Donker beeld bij weinig licht, te weinig details en onscherpe beelden. De camera van het merk Denver werd tijdens het filmen zo warm dat er damp ont stond in de behuizing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43