BUITEN Ijsvogels en jachthavens 11 r1 Grijpskerke Een grijze dag. De thermometer staat een aardig eindje boven nul, maar het voelt toch koud. De winter is begonnen. Een mooie tijd om binnen te blijven eigenlijk. Toch gaan we op pad. We gaan op zoek naar Molem- baix, een buurtschap ten noorden van Grijpskerke. Het staat op de kaart, maar is niet zo bekend als die andere Walcherse ge huchten zoals Sint Jan ten Heere of Boudewijnskerke. Een heel andere naam ook, Molembaix, waarbij de x niet uitgesproken wordt. De buurt schap dankt zijn naam aan de heren van Molembaix, die hier in vroeger tijden een buitenplaats hadden. Zij waren ook heren van het Bélgische Molembaix en noemden hun Wal cherse eigendom dus hetzelfde. Het i De klei ligt dik en vet op het land, de bomen en struiken zijn kaal. De natuur trekt zich een tijdje terug Belgische Molembaix ligt in Wallo nië, net onder de taalgrens. Vandaar de verfranste naam, die 'molenbeek' of'beek met daaraan een molen' be tekent. Het huis van buitenplaats Molembaix is in 1897 afgebroken. De hoeve Molembaix is er nog, meldt een website. Een eindje buiten Grijpskerke ligt rechts van de Oost- kapelseweg de Molembaixweg, een eerste bewijs van het bestaan van Molembaix. Ten noordoosten van deze weg moet hoeve Molembaix lig gen. Maar waar precies? Vanaf de Oostkapelseweg gezien, wordt het voor de wandelaar niet duidelijk. Misschien verder naar het oosten? Zou er ook een naam bij de boerderij staan? Verder maar weer, op weg naar Molembaix. Hier, op de kruising met de Pioniersweg, is het: een paar boer derijen met schuren en een paar hui zen. Bij elkaar moeten er zo'n tien panden met zo'n dertig bewoners zijn. Dit is Molembaix. Jammer dat er geen naambordje staat. Dat vindt ook onder meer Plaatsengids.nl, die zich inzet voor zo'n bord. Het is stil in Molembaix. De gelui den die er zijn, komen van het verkeer, een witte hond die naar die ene wan delaar blaft en een haan die kraait. Er is geen kip te bekennen. De Molem- baixers zijn binnen of niet thuis. We gaan linksaf, de Pioniersweg in. Links is 'BPE' gevestigd, vermeldt een bord. Het blijkt te staan voor Broodje Pieter Evenementen, een verhuurbedrijf van biertappen en koelkasten. Rechts ligt camping Ko, op een boerderij met schuur uit 1927. Nog wat huizen aan weerszijden en dan ben je Molembaix alweer uit. Terugkijken De klei ligt dik en vet op het land, de bomen en struiken zijn kaal. De na tuur trekt zich een tijdje terug om straks weer op te bloeien. Een ge schikte omgeving om tijdens het wan delen ook even 'naar binnen' te gaan. We naderen het einde van het jaar; te rugkijken gaat dan vanzelf... Via de Baayenhovenseweg en de Loodholseweg komen we weer bij Grijpskerke. Net voor het dorp is aan de rechterkant van de weg de begraaf plaats. Op de stenen aan weerszijden van het hek staat 'Uw doden zullen le ven'. Een toepasselijk slot van deze eindejaarswandeling. En nu snel echt naar binnen. NATUURJOURNAAL snerhei svogels spreken tot de ver beelding. Hun uitbundige kleurenpracht; de enorme snelheid waarmee ze duiken en zeker ook hun effectiviteit bij het vissen, zorgen ervoor dat ijsvogels alom bewonderd worden. Maar veel mensen zien nooit een ijsvo gel, of kennen hem hooguit als een snel voorbij flitsende blauwe streep. Toch is het momenteel niet al te moeilijk om een ijsvogel in het vizier te krijgen, want hun aantal neemt sterk toe. Wat daarbij helpt is dat ze ook in de winter hun vaste stekje hebben, waar ze zich ophouden om te vissen. Vaak is dat op een plek met stromend water, bijvoorbeeld bij een stuw of gemaal in een watergang in de polder. Maar ook in het zoute wa ter komen ijsvogels voor. Het lijkt er veel op dat ze een speciale voor liefde hebben voor jachthavens. In de afgelopen maanden kwam ik ze onder meer tegen bij het Goese Sas, in de jachthaven van Wol- phaartsdijk en langs het havenka naal van Zierikzee. Op de laatste plek zelfs met meerdere exempla ren tegelijk. Die voorkeur voor jachthavens is niet zo vreemd als het op het eerste gezicht lijkt. In de luwte van steigers en afgemeerde schepen houden zich vaak veel vissen op. En waar scholen met kleine visjes zijn, zijn de ijsvogels nooit ver weg. Het grote aantal ijsvogels van de laatste jaren is vooral te danken aan een lange reeks zachte win ters. In strenge winters komen veel ijsvogels om door voedselge brek, omdat hun viswateren dicht gevroren zijn. Wat dat betreft zijn de zoutwatervissers natuurlijk sterk in het voordeel, al moet daar direct bij gezegd worden dat dichtvriezen niet het enige pro bleem is. Vissen verdwijnen bij strenge koude naar grotere diepte. Ijsvogels zullen hun prooi minder makkelijk ontdekken. Een meters diepe duik is voor deze kleurige acrobaat overigens geen probleem. ÏTjiV'lT: 'Gij ilembaixweq ZONE Pionierweg H 5ï& Loodholseweg woensdag 21 december 2016 PC Nu nog een bordje Carla van de Merbel Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Op zoek naar Mo lembaix, ten noor den van Grijps kerke. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse IJ I Jsvogeltje in de jachthaven van Colijnsplaat. foto chiel jacobusse A Bomen en struiken zijn kaal. x x X X M X A N ifS t M M M H H H X X X *>xxxxx X*** XX** A De Molembaixweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39