Redding Oostkerk nabij Krabbendijke krijgt toch vreugdevuur 10 2 SGP wil toch 44 miljoen voor Zeeland De SGP-fractie in de Tweede Ka mer heeft opnieuw twee voor stellen gedaan om bij elkaar 44 miljoen euro los te peuteren voor Zeeland. Het gaat daarbij om 25 miljoen euro voor een Zeeland fonds en 19 miljoen euro voor een bèta-college. Kamerlid Elbert Dijkgraaf stelt voor het geld te halen uit een pot op de begroting van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. „In het zogenoemde 'revolverend fonds energiebesparing verhuur ders' zit nog voldoende geld", zegt Dijkgraaf. De Christenunie steunt de voorstellen. Deze week moet blijken of er een meerder heid is in de Tweede Kamer. Een aantal weken geleden pro beerde de SGP ook al 44 miljoen te regelen voor Zeeland. Het voorstel was toen dat geld te ha len uit de begrotingen Onderwijs en Economische Zaken. De Tweede Kamer verwierp die voorstellen. „Ook dit keer zal het lastig zijn", zegt Dijkgraaf. „Maar ik merk dat fracties toch graag wat voor Zeeland willen regelen, dus proberen we het opnieuw." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Internet Slecht internetbereik 9 decem ber) leeft de laatste tijd onder politieke bestuurders. Het probleem speelde in de vo rige eeuw ook al, maar toen was het niet interessant. Niet voor Delta en al evenmin voor de po litiek. Blijkbaar waren de vette dividenden voor provincie en gemeenten belangrijker dan een goed ontsloten buitengebied. En nu het kalf (Delta) verdron ken is toont de politiek enig me dedogen en slaat zich genereus op de borst wanneer ze enkele tienduizenden euro's willen bijdragen aan de verbetering van het internetbereik op het platteland. Zouden ze al eens uitgerekend hebben hoeveel tonnen aan di vidend opgestreken is door de diverse overheden? Er zijn on getwijfeld leuke dingen mee ge daan voor alle inwoners van Zeeland, en ach, die boertjes in het buitengebied, die mogen al blij zijn als er dekking is voor hun gsm. Lein Wisse Breeweg 3, Koudekerke Klusjesman Als je gaat verbouwen, gaat dat ten koste van je privacy (9 december). Dat is zeker waar, maar na een zeer recente verbouwing wil ik toch een ander geluid laten horen. De afgelopen weken zijn er 16 ver schillende mannen met verschil lende kwaliteiten langs geweest en ze hebben zich allemaal zeer correct gedragen. Ze probeerden de overlast zoveel mogelijk te be perken. Ze dachten mee en maak ten er iets moois van. In deze we ken heb ik nog meer bewondering gekregen voor deze (ver)bouwers, installateurs en schilders. Het is zonder uitzondering fysiek zwaar werk. De politici die be dacht hebben dat we steeds lan ger door moeten werken, raad ik aan eens een maand mee te bouwen, beton te storten en te schilderen. Ik ben bang dat ze bij de eerste koffiepauze al moe ten gaan liggen. De mannen die Nederland mooier maken ver dienen respect. Lien Hoogerland Oude Rijksweg 65, 's-Heer Hendrikskinderen Wilders Als de heer Wilders (10 decem ber) gelijk heeft, dat rechters die hem niet steunen anti-PW en knettergek zijn, zijn dan advo caten die hem wel bijstaan anti- Marokkanen? En zijn dan zo ge redeneerd, niet alle dader-advo caten anti-slachtoffer, of- erger nog - pro-dader? Het zou niet alleen van moed, maar ook van consistentie getuigen als de heer Wilders de hem door de 'knettergekke' staat aangeboden en door ons betaalde bewaking zou afwijzen. Een psychiatrisch onderzoek zou wellicht zijn ei gen geestesgesteldheid kunnen verhelderen. De demagogie ach ter zijn woorden begint veront rustende gestalte aan te nemen. Drs. L .C. P. Deventer Van der Biltlaan 39, Kapelle Eerder was de Vereniging Hendrick de Keyser in beeld om de Oostkerk te gaan exploiteren zodra de Protes tantse Gemeente Middelburg stopt met kerkdiensten. De PGM geeft een bruidsschat mee van een half miljoen euro. Die vereniging haakte echter af omdat Zeeuwse overheden - gemeente en provincie - treuzelden met het beschikbaar stellen van hun bijdragen aan een onderhoudsfonds. Inmiddels hebben zowel de ge meente als het provinciebestuur elk een half miljoen euro toegezegd. Wethouder Johan Aalberts liet en kele weken geleden al weten dat hij het benodigde geld had gevonden dankzij de Stichting Monumenten- beheer Middelburg. Die geeft en leent geld aan de gemeente. De ge meenteraad zou daar maandag avond mee instemmen, maar van wege de overvolle agenda lukte dat niet meer. Volgens Aalberts moet de raad het besluit nu op maandag 30 januari alsnog nemen. En juist gisteren bleek dat ook Gedeputeerde Staten een potje had gevonden waaruit een half miljoen gehaald kan worden voor de Oost kerk. Volgens gedeputeerde Ben de Reu is op de jaarrekening geld over gebleven dat anders zou worden toegevoegd aan de algemene re serve. Aan Provinciale Staten zal worden voorgesteld hiervan een half miljoen te besteden aan de Oostkerk. Toen De Reu dat vorige week al aan Aalberts meedeelde, hoorde hij tot zijn verrassing dat de Oostkerk niet meer onder de hoede is van de Vereniging Hendrick de Keyser, maar van de Nationale Monumen tenorganisatie. Die beheert onder meer ook de Grote Kerk en de Schotse Huizen in Veere. „Van wie komt nu eigenlijk het verzoek om geld?", zegt De Reu. Hij wil het be sluit om centen op tafel te leggen daarom nog even uitstellen. „Neemt de Nationale Monumen tenorganisatie het plan van Hen drick de Keyser voor de Oostkerk integraal over? Ik wil dat wel even precies weten, anders kunnen we er geen besluit over nemen." De Reu wil dus eerst nog in gesprek met de Nationale Monumentenorganisa tie. Volgens Aalberts is de Nationale Monumentenorganisatie als ex ploitant voorgesteld door Vereni ging Hendrick de Keyser. „De ver eniging wil zich namelijk meer concentreren op woonhuizen. De NMO heeft juist ervaring met grote panden zoals de Grote Kerk in Veere. Daar is misschien een goede koppeling te maken met de Oost kerk." Bovendien is Vereniging Hen drick de Keyser ook verbonden aan de NMO, zegt Aalberts. „We heb ben binnenkort weer een gesprek met Vereniging Hendrick de Key ser. Dan praten we hierover ver der." Tientallen jongeren uit Krabben dijke waren gisteravond naar de raadszaal in Kruiningen gekomen om te laten weten dat ze het niet eens zijn met het in september aangekondigde verbod op alle tra ditionele vreugdevuren. Ook met het alcoholverbod voor het cen trum van Krabbendijke zijn ze het niet eens. Zowel de gemeenteraad als burgemeester bleek gevoelig te zijn voor het protest en de bereid heid van een aantal Krabbendij- kenaren verantwoording te ne men voor een veilig verloop van het vreugdevuur. Eerder had de burgemeester verkondigd wel te willen mee werken aan alternatieve feestelijk heden, maar dat het eerder aange kondigde beleid overeind zou blij ven staan. Nu is hij bereid om on der strenge voorwaarden toch een vreugdevuur in Krabbendijke toe te staan. Zoon zei tijdens de ge meenteraadsvergadering dat alle andere maatregelen uit het aange scherpte beleid om de excessen tijdens de jaarwisseling uit te ban nen wel overeind blijven staan. Het protest kwam enkele weken geleden op gang, nadat de ge meente een campagne had gelan ceerd om de strengere regels on der de aandacht te brengen. Op sociale media uitten veel Krab- bendijkenaren hun boosheid over de maatregelen die een eind ma ken aan een jarenlange traditie in het dorp. Marco van Oosten, één van de Krabbendijkenaren die de raad toesprak, benadrukte dat het ver bod volgens hem averechts zou werken. Hij stelde dat meeste overlast overdag plaatsvindt en dat het nachtelijke vreugdevuur door jong en oud wordt bezocht en vrijwel altijd zonder inciden ten verloopt. Hij zei dat met het verbod een traditie van 'mis schien wel honderd jaar' verloren zou gaan. Zijn dorpsgenoot Ton Kramer kwam met een voorstel het vreugdevuur gecontroleerd door een werkgroep toch door te laten gaan. Zijn voorstel bleek op steun van alle partijen in de ge meenteraad te kunnen rekenen. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal, die zich eerder nog zeer kritisch uit liet over het be leid van Zoon, was nu positief over de bereidheid van de burge meester het vreugdevuur toch toe te staan. Weststrate zal zelf ook onderdeel uitmaken van de werk groep die er op toe moet zien dat het vreugdevuur niet uit de hand loopt. Thea Laban van de WD en anderen benadrukten wel dat als het vreugdevuur in Krabbendijke weer wordt toegestaan, het ook in dorpen als Yerseke en Oostdijk weer moet mogen. Zoon zei dat dit alleen kan wanneer daar ook burgers opstaan om hun verant woording te nemen. woensdag 21 december 2016 PC Jeffrey Kutterink Den Haag Klusjesmannen verdienen respect, vindt Lien Hoogerland. FOTOTHINKSTOCK De redding van de Oostkerk in Middelburg komt steeds dichter bij. Het geld is er voor. En een mogelijke exploitant ook: de Na tionale Monumentenorganisatie. Maurits Sep en Ernst Jan Rozendaal Middelburg Komende jaarwisseling is er hoogstwaarschijnlijk toch een vreugdevuur in het centrum van Krabbendijke. Burgemees ter Piet Zoon gaat vandaag in overleg met een aantal dorps bewoners die het vuur gecon troleerd willen ontsteken. Joeri Wisse Kruiningen Er komt geld voor het redden van de Oostkerk. fototheogiele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38