Loodsen hadden zinken Flinterstar kunnen voorkomen 8 Gerda van Wageningen is één van de populairste romanschrijvers van Nederland. De helft van haar boeken speelt zich af in Zeeland. Zo ook haar nieuwste SCHRIJFSTER GERDA VAN WAGENINGEN Het scheepvaartongeluk waarbij de Flinterstar zonk, is onderzocht door scheepvaartdeskundigen uit België, Nederland en de Marshall eilanden. De laatsten waren erbij betrokken, omdat de Al Oraiq on der de vlag van die eilanden vaart. Onlangs is hun onderzoek open baar gemaakt. In totaal 132 pagina's hebben de scheepvaartdeskundi gen nodig om uit de doeken te doen wat allemaal aan de aanva ring voorafging. Het beeld dat zij Het lijkt erop dat de loodsen zo vlug mogelijk thuis aan de koffie willen schetsen van met name het optre den van de Vlaamse loodsen aan boord van de tanker is onthutsend. De taak van loodsen is de scheepvaart op de Westerschelde en op een deel van de Noordzee voor de Belgische kust veiliger te laten verlopen. De scheepvaartdes kundigen trekken die conclusie niet zo hard, maar uit alles wat zij hebben opgetekend, blijkt dat de loodsen dat hebben verzuimd. Na aan boord van de Al Oraiq te zijn gestapt, nemen de loodsen - die feitelijk adviseurs van de kapi tein zijn - het schip over. Ze geven vrijwel direct opdracht de snelheid te verhogen van tien naar vijftien knopen, terwijl in het vaarschema was uitgegaan van tien knopen. Het lijkt erop dat de loodsen zo vlug mogelijk thuis weer aan de koffie willen. De onderzoekers zijn ook kri tisch over de manier waarop de twee loodsen communiceren. De voertaal op de Al Oraiq is Engels. De loodsen geven ook vaarinstruc- ties in het Engels, maar praten on derling en met de verkeerscentrale in Zeebrugge Nederlands. Daar komt nog bij, aldus de deskundi gen, dat de werkverhouding tussen de loodsen en de verkeerscentrale niet best is. Er is wel contact via de marifoon, maar een sneller com municatiemiddel, met behulp van message markers of in het Neder lands berichtenindicatoren, wordt niet gebruikt. De verkeerscentrale is er om aanwijzingen te geven, maar de loodsen zijn hiervan niet gediend. Dus gebeurt het niet. De Vlaamse zeeloods op de Flin terstar en de op de brug aanwezige wachtofficier komen er in het on derzoek ook niet ongeschonden vanaf. De sfeer die wordt geschetst van hun samenzijn op de brug, is één en al gezelligheid. Ze praten met elkaar over vakantiebestem mingen en de olieprijzen, staat er letterlijk in het onderzoek, maar nautische informatie wisselen ze niet met elkaar uit. De zeeloods heeft op een gegeven moment wel door dat de Al Oraiq gevaarlijk dichtbij is gekomen, maar kan wei nig meer uitrichten. Wat voor de loodsen aan boord van de Al Oraiq pleit, is dat ze wel zo helder van geest zijn dat ze na de aanvaring de Flinterstar Vasthou den' en naar een zandbank varen, waar het schip vervolgens zinkt. En niet in de vaargeul. Paniek ont staat er vervolgens als blijkt dat op een formulier niet is ingevuld hoe veel bemanningsleden de Flinter star telt. Twaalf blijken dat er uit eindelijk te zijn, exclusief de loods. Wel praten over vakanties, maar geen nautische informatie uitwisselen Ze worden mede dankzij het snel reageren van Zeeuwse vissers alle maal gered. De onderzoekers komen naar aanleiding van het ongeval met een reeks aanbevelingen. De strijd bijl tussen de loodsen en de ver keerscentrale in Zeebrugge moet snel begraven worden. Een andere, opmerkelijke aanbeveling is Engels als voertaal op de Westerschelde en het loodsgebied op de Noordzee in te voeren. Ze schreef meer dan honderd boeken, die door bibliothe ken zó vaak worden uitge leend dat haar uitgever ze steeds maar opnieuw moet laten drukken. En toch zit ze nooit als gevierd au teur aan tafel bij een talkshow. Ach, het kan Gerda van Wageningen niets schelen. In Kerkwerve is ze een celebrity. Daar geniet ze veel meer van. „Saartje. Saartje... Saartje, kom eens hier!" Maar Saartje komt niet en ligt te rollebollen met mops hond Olijfje van de Heerenkeet. De honden kennen elkaar door en door. Saar mag dan wonen in de Hoeksche Waard, het restaurant in Kerkwerve is haar tweede huiska mer. Het baasje van Saar is Gerda van Wageningen (70), één van de populairste schrijvers van het land. Van haar boeken -met als titels On stuimig hart, Daar komt de dokter en Een lied van verlangen, maar ook De mosselvisser, en de Haamstede Trilo gie- zijn er tweeënhalf miljoen ver kocht. Dat doet Heieen van Royen haar niet na. „Mijn grootmoeder, Geertje Viergever, was een boerendochter in Kerkwerve. Ze trouwde in 1917 met een binnenvaartschipper, dus hun zoon werd een schipperskind. Als schipperskind ging je of naar het internaat of je groeide op bij fa milie. Mijn vader deed het laatste. Later vestigde hij zich in Rotter dam, waar ik opgroeide. Maar hij nam me elke zomer mee naar Kerk werve." „Maar ik vond het heerlijk. Ik was een natuurliefhebber, toen al, en ik vond de stad vreselijk. Op Schou- wen-Duiveland was ruimte, er wa ren dieren. Met de Ramp is de boerderij ingestort. Gelukkig is mijn familie nog op tijd met boot jes van zolder gehaald. Ze werden opgevangen in de Heerenkeet, dat toen nog een bruin café was. Mijn oom en tante hebben nog een jaar bij ons in Rotterdam gewoond. Ik weet nog goed dat ze met een kus sensloop vol spullen bij ons kwa men." PASPOORT „Een Zeeuw praat nog altijd in termen van voor de Ramp en na de Ramp. Het onderwerp grijpt mij erg aan, vast ook vanwege mijn fa miliegeschiedenis. Het is een heel ander boek geworden dan toen. Het speelt zich afin Nieuwerkerk, waar de Ramp verschrikkelijk hard heeft toegeslagen. Dit verhaal is dus veel heftiger. Met natuurlijk een roman tisch sausje, want dat hoort erbij." „De romantiek niet, de doods strijd wel. Ik heb veel mensen ge sproken en ik ben vaak in het Wa tersnoodmuseum geweest om in formatie te verzamelen." „Zeker. Ik zit vaak in het Zeeuws Archief Voor de Rosegaert Trilogie, die zich afspeelt op een landgoed in Schuddebeurs, heb ik oude Zierik- zeesche Nieuwsbodes doorgespit. Ik ben gek op geschiedenis. Altijd al geweest. Ik had graag geschiedenis willen studeren. Maar ja, ik was een meisje. Ik mocht naar de Mulo en dat was al heel wat. En daarna ging ik trouwen." „Ik schreef altijd al, maar ik ver scheurde alles. Toen mijn jongste zoon naar de kleuterschool ging, heb ik eens een verhaal opgestuurd naar een uitgever. Een jaar later kreeg ik plots antwoord: het boek zou worden uitgegeven. Ik schreef eerst vijf romantische verhalen. Daarna kwam mijn eerste histori sche roman, aan de hand van jeugdverhalen van mijn grootmoe der. Mijn uitgever zei: ik weet niet hoor, Zeeland verkoopt niet. Maar drie maanden na de verschijning belde hij met de vraag of ik er alsje blieft mee wilde doorgaan. Ik had het gat in de markt ontdekt." „Die komen overal vandaan. Een paar weken geleden was ik bij de seniorenmiddag in Serooskerke en woensdag 21 december 2016 PC De aanvaring tussen de LNG- gastanker Al Oraiq en het Ne derlandse vrachtschip Flinter star, 6 oktober 2015 voor Zee- brugge, was te vermijden ge weest, als de Vlaamse loodsen hun werk hadden gedaan. Harmen van der Werf Zeebrugge 'Mijn uitgever zei nog: Zeeland verkoopt niet' Wendy Wagenmakers Kerkwerve Wat hebt u met Schouwen-Duive- land? Dat is nogal een verschil met Rot terdam. Naam: Gerda van Wageningen Geboortedatum: 4 oktober 1946 Geboorteplaats: Zwijndrecht Woonplaats: Oud-Beijerland Huwelijkse staat: gescheiden, twee zoons Opleiding: Mulo Gerda's eerste boek Rijpend geluk is verschenen in 1979. Sindsdien zijn er nog 117 uitge bracht. Dostie (Zeeuws voor hof stede) is het laat ste. En er staat weer een aantal op stapel. Van haar boeken zijn twee ënhalf miljoen exemplaren ver kocht en de schrijf ster staat al jaren in de top 5 van meest uitgeleende au teurs in bibliothe ken. In 2005 is Van Wageningen be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Veertig jaar na de Ramp schreef u Toen de dijken braken. Volgend jaar verschijnt er weer een boek dat zich afspeelt in 1953. Waarom weer de Watersnood? Is het boek op waarheid geba seerd? Doet u altijd zulk diepgravend on derzoek voor uw boeken? Wanneer bent u begonnen met schrijven? In 37 jaar hebt u 118 boeken ge schreven. Hoe komt u aan al die verhalen? De zinkende Flinterstar. fotobelga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36