Pijpelink: We zijn vaak te lief voor elkaar Ontmanteling van kerncentrale eind 2033 4 De ontmanteling van de kerncentrale in Borssele kost 600 miljoen euro. Dat blijkt uit het ontmantelingsplan dat exploitant EPZ dinsdag heeft gepresenteerd. Volgens exploitant EPZ van de kerncentrale is 600 miljoen euro voldoende om het radioactieve af val te transporteren en op te slaan bij de Covra in Borssele, de kern centrale af te breken en het terrein als een 'groene weide' achter te la ten. Het terrein is overigens pas 'groen' in 2048. In eerdere beleidsdocumenten werden de sloopkosten geraamd op 489 miljoen euro. Volgens de nu ge presenteerde technische studie is de kostenberekening van 600 mil joen euro (in het ontmantelings plan staat: 574 miljoen) in 2012 goedgekeurd door het Rijk. EPZ wijst erop dat het benodigde sloop- bedrag elke vijfjaar wordt getoetst en zo nodig wordt aangepast. Het Rijk eist dat er 31 december 2033, als de kerncentrale sluit, vol doende geld is om meteen met de ontmanteling te kunnen beginnen. Tot en met 2011 stond dat geld op de lopende rekening van EPZ. Dat vond het Rijk te onzeker. Daarom is EPZ sinds 2012 verplicht een fonds te voeden voor de ontmanteling, dag losstaat van de gewone be drijfsvoering. Per jaar wordt er 15 miljoen euro in gestort. Het fonds bevat zo'n 180 miljoen euro. Om het fonds aan te vullen, berekent EPZ aan klanten een opslag per ge produceerde megawatt stroom. Het is verplicht dit potje jaarlijks met 15 miljoen euro te laten groeien. De nucleaire toezichthouder ANVS houdt dat nauwlettend in de gaten. Verlies Feitelijk wordt het fonds gevoed door de aandeelhouders Delta (70 procent) en Energy Resources Hol ding (Essent/RWE, 30 procent), want ze nemen de stroom af tegen een tolling fee. Behalve een vergoe ding voor investeringen in veilig heid (Fukushima-maatregelen) zit daar ook een bijdrage voor het ont mantelingsfonds in. Door de lage energieprijzen draaien Delta en RWE sinds vorig jaar verlies op de kerncentrale in Borssele. In 2015 moesten ze een verlies van 90 mil joen euro slikken op EPZ, voor een deel ook veroorzaakt door verlies op EPZ heeft meer geld beschikbaar voor ontmanteling dan noodzakelijk is de in november gesloten kolencen trale. Dit jaar zijn er vrijwel zeker ook rode cijfers. EPZ wordt vanaf maart onder deel van Pzem, het energieproduc tiebedrijf dat ontstaat door de split sing en het uiteenvallen van de Delta-holding. Met de opbrengsten uit de verkoop van de consumen- tentak van Delta (gas, licht, water en multimedia) en het netwerkbe drijf Enduris krijgt de Pzem een flinke buffer (mogelijk rond een miljard euro) om een aantal moei lijke jaren op de energiemarkt door te komen. Volgens de prognoses stijgen vanaf 2020/2021 de energie prijzen en kan de kerncentrale (en ook de gasgestookte Sloecentrale) weer winst maken. Voorlopig gaat EPZ ervan uit dat de jaarlijks stortingen en het rende ment op uitgezette gelden ervoor zorgen dat er het ontmantelings fonds al eind 2031 de 600 miljoen euro bereikt. Dat is twee jaar voor de sluitingsdatum. EPZ zegt dat als het fonds trager wordt gevoed dan verwacht, ze voldoende geld heeft om bij te storten. „EPZ heeft meer geld beschikbaar voor ontmante ling dan volgens afspraak noodza kelijk is." Het was al uitzonderlijk dat het dagelijks provinciebestuur geen unaniem gedragen voorstel over het kruispunt in de Sloeweg voor legde aan Provinciale Staten. Ge deputeerde Carla Schönknecht (WD) was voorstander van de Stervariant van 20,1 miljoen euro, die uiteindelijk werd gekozen, haar collega's hadden liever de goedkopere variant gehad, waar voor geen 4,2 miljoen euro aan tol geld hoefde te worden uitgegeven. De coalitie stemde verdeeld. WD Ik wil de PvdA een gezicht geven in de Staten van Zeeland en SGP stemden (tegen de eigen gedeputeerde in) voor de dure va riant, CDA en PvdA voor de goed kopere. Pijpelink zette het hierdoor toch al spannende debat nog eens op scherp, onder meer door de voor standers van de Stervariant te be schuldigen van 'opportunisme en grootheidswaanzin over de rug van de tunnelgebruikers', termi nologie die in de Statenzaal zelden wordt gebezigd. „Ik wist van tevoren dat ik ging verliezen, maar ik wilde strijdend ten onder gaan. De meerderheid EMËa aimgiallPM'l' PvdA-fractieleider Anita Pijpelink: „Ik wilde strijdend ten onder gaan." foto lex de meester beslist en daar leg ik me bij neer, maar ik vind echt dat het een ver keerde beslissing is. Ik wilde mijn achterban en de Zeeuwen duide lijk maken dat het niet alleen een beslissing over een kruispunt was, maar over veel grotere zaken. Ge woonlijk maak ik liever duidelijk waarom ik iets wél wil dan waarom niet. Maar ik wilde een appèl doen op de emotie van de Statenleden." „Ik wist dat in sommige fracties Statenleden een afwijkend stand punt hadden. Ik wilde alles inzet ten om te kijken of ik die mensen toch nog kon bewegen hun eigen keuze te maken. We zeggen vaak dat de stemming afhangt van het debat, terwijl dat niet zo is. In dit geval dacht ik dat misschien ie mand zou zeggen: 'Dit raakt me zo', dat ze zich zouden bedenken. Een hoofdelijke stemming bood de mogelijkheid om echt kleur te bekennen." „Ik ben wars van populisme. Ik vond dit ook echt. Daarom wilde ik ook van de gedeputeerde weten of het in Den Haag consequenties zou kunnen hebben als wij voor zo'n kruising meer geld uittrekken dan nodig. Natuurlijk weet ik dat we die 4,2 miljoen euro niet aan Thermphos kunnen uitgeven, maar ik geloof wel dat dit soort za ken verknoopt worden in de hoof den van mensen die beslissingen nemen en dat het dus nadelig kan uitpakken voor Zeeland." „Deze coalitie is best behoudend. Ik wil niet dat onze fractie kleur loos is. Ik wil dat het verschil uit maakt dat de PvdA in de coalitie zit. Ik heb dit ook moeten leren. Een halfjaar geleden kon ik dit niet, maar ik weet nu dat je zaken en personen kunt scheiden. Het debat mag best levendiger. We zijn vaak te lief voor elkaar. En de WD heeft er al 1-1 van gemaakt. Zij bo den de gedeputeerden na afloop in de Statenzaal een kerstster aan. Ze zitten in een coalitie met een par tij die op de Sloeweg een gedepu teerde heeft zien sneuvelen. De SGP-gedeputeerde was ook niet voor de Stervariant. Dan had ik het gepaster gevonden als ze hun de mocratische overwinning wat meer binnenskamers hadden ge vierd." „Nee, het was mijn persoonlijke keus. Ik wil de PvdA en de sociaal democratie een gezicht geven in de Staten van Zeeland en ik wil onze partij zichtbaar maken in de coalitie." woensdag 21 december 2016 PC Sloop Borssele kost600miljoen Frank Balkenende Borssele -EPZ PvdA-fractieleider Anita Pijpe link was afgelopen vrijdag de smaakmaker van het politieke debat van het jaar. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Anita Pijpelink, PvdA- fractieleider in de Staten U ging er met gestrekt been in. Waarom zo fel? U vroeg ook om hoofdelijke stemming. Ging u niet een beetje op de po pulistische toer, door Thermphos erbij te halen en de Zeeuws-Vla mingen die tol moeten betalen? U trapte coalitiegenoten VVD en SGP hard op de tenen. Bent u niet bang dat dat tegen u werkt? Heeft u geen oekaze uit Den Haag gekregen om de PvdA in de aanloop naar de Kamerverkiezin gen wat meer te profileren ten opzichte van de VVD en de SP?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32