Ook vliegveld tekent bezwaar aan Vlissingen, Middelburg en Veiligheidsregio onder toezicht Economische groei in Zeeland blijft achter 3 ARNEMUIDEN Niet alleen drones worden boven de Zeeuwse wateren aan banden gelegd, ook het vlieg verkeer heeft te maken met verdere beperkingen. De gevolgen zijn te overzien, verzekert havenmeester Rob Gomersbach van Vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Het vliegveld tekent niettemin be zwaar aan. Het besluit van staatssecretaris Van Dam beperkt de toegankelijk heid van diverse natuurgebieden. Drones moeten er voortaan hele maal uit wegblijven, terwijl 'bur- gerluchtvaartverkeer' op minimaal ï.ooo voet (ongeveer 300 meter hoogte) dient te vliegen. Nu is dat nog de helft, zegt Go mersbach. In de praktijk zijn de ge volgen echter minimaal. Doorgaans wordt boven 1.000 voet gevlogen en het deel van het Veerse Meer ten noorden van het vliegveld is al uit gezonderd van de beperkingen. „De soep wordt niet zo heet gege ten als die wordt opgediend. Het gaat eigenlijk nergens over." Toch wordt een bezwaarschrift opgesteld. „Er wordt wel opnieuw beknibbeld op de ruimte voor de luchtvaart. Het luchtruim wordt wéér kleiner", zegt Gomersbach. „Dat gebeurt niet alleen hier, maar overal." De Aircraft Owners Pilots As sociation is 'zeer ontstemd' over het feit dat zij niet gekend is in de maat regelen. De belangenbehartiger van de kleine luchtvaart bekijkt welke juridische mogelijkheden er zijn om de besluiten aan te vechten. Vlissingen en Middelburg stonden vorig jaar ook al onder preventief toezicht. Dat Vlissingen dat voor 2017 weer overkomt, is geen verrassing. De gemeente heeft de zogeheten arti- kel-12-status. De gemeente zit in de schulden en heeft daarom een beroep gedaan op hulp van het Rijk. De begroting van Middelburg kent een positieve ontwikkeling, aldus gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, financiën). „Er wordt toegewerkt naar een sluitende be groting." Op de lange termijn zit dat wel goed, maar het dagelijks provincie bestuur ziet nu nog te veel risico's om het preventief toezicht op te heffen. Behalve bij de financiering van de sociale dienst Orionis en de jeugdzorg, loopt Middelburg risi co's met haar grondbedrijf. De ge meenten op Walcheren hebben nog geen regionale woningafspra ken gemaakt. Er is overcapaciteit, waardoor het risico bestaat dat grond voor woningbouw weer een landbouwbestemming krijgt. Dat zou een flink waardeverlies bete kenen. Te laat Komend jaar staat ook de Veilig heidsregio onder toezicht. De re den daarvan is dit samenwer kingsorgaan zijn begroting pas on langs heeft vastgesteld. Daardoor is de begroting veel te laat opge stuurd naar de provincie en dat is een reden om onder preventief toezicht te worden gesteld. MIDDELBURG De Zeeuwse eco nomie is in 2015 met 1,9 procent ge groeid. Dat is een fractie lager dan het Nederlandse gemiddelde van 2,0 procent. De Zeeuwse economie had vooral last van krimp in de chemi sche industrie. In Zeeuws-Vlaan- deren steeg de economische groei bijvoorbeeld met maar 0,94 pro cent. De werkloosheid in de provincie is laag, blijkt uit een rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tussen 1995 en 2015 groeide de Nederlandse economie met 46 pro cent, het bruto binnenlands pro duct per inwoner steeg in die peri ode met bijna 33 procent. De Zeeuwse economie groeide in die twintig jaar met 30 procent en het bruto binnenlands product met 31 procent. Aan onderzoek en ontwik keling werd in Zeeland in 2014 met twee procent het minst geïnves teerd. Datzelfde geldt ook voor in novatie. Daaraan wordt door Zeeuwse bedrijven het minst ge daan. Met uitzondering van Groningen en Zeeland daalde de werkloosheid in alle provincies. De werkloosheid in Zeeland is overigens al jaren laag. De oorzaak daarvan is dat in de pro vincie landbouw en visserij stevig vertegenwoordigd zijn en de voed selindustrie geen last heeft van eco nomische crises. woensdag 21 december 2016 PC taboe boven de delta Jan-Willem Jansen: „Er wordt nu wel heel erg op de rem getrapt. We mogen al heel veel dingen niet met drones." foto ruben oreel 0 Helihaven Zweefvliegveld O Hanggliderveld No-fly zones De gemeenten Vlissingen en Middelburg en de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) staan onder preventief toezicht van de pro vincie, omdat hun begrotingen nog niet op orde zijn. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31