Kk e c T 27 De kritiek na haar black-out op de Olympische Spelen kwam keihard binnen. Hockeybondscoach Alyson Annan overwoog zelfs haar droombaan op te geven. HET JAAR VAN ALYSON ANNAN Negen maanden lang heb ik me te pletter gewerkt. Maar die 30 seconden worden eruit gepikt yf>> Daar zat ze, aan de rand van het veld. Lijkbleek, een handdoek in de nek, lege blik in de ogen. De zinderende serie shoot-outs van Nederland - Duitsland leek totaal langs haar heen te gaan. Wat was er zojuist gebeurd? Hoe kon het dat ze na de reguliere speeltijd dacht dat er nóg een kwartier gespeeld moest worden? De black out van hockeybondscoach Alyson Annan, in de halve finale van de Olympische Spelen, was een van de vreemdste momenten van het afgelopen sportjaar. Ze zit aan een hoge tafel in het restaurant van Hotel Abina in Amstelveen. Oog in oog met de ver slaggever die haar niet spaarde. Gelukkig, zegt An nan (43), lezen haar kinderen van 8 en 9 nog geen kranten of websites. Dat wil niet zeggen dat het hun ontgaan is wat er op 17 augustus met hun moeder gebeurde, ver weg in Rio. Een black-out, pijnlijk vastgelegd door de camera pal naast de dug-out. Het duurde volgens Annan nog geen hal ve minuut, maar beheerste dagenlang het nieuws. Goud van Oranje had het incident misschien naar de achtergrond gedrukt. Na de verloren finale was de algemene opinie: de bondscoach was bezwe ken onder de druk. 'Gered door de speelsters', schreef deze krant. En: 'Een voetbaltrainer was di rect ontslagen'. Annan dacht een weekje na of ze zou instemmen met een interview. Maar ze loopt er niet voor weg. Klaar Terug naar die avond in het hockeystadion van Deodoro. Na een uur lang zwoegen vieren de Duit se vrouwen de 1-1 als een overwinning. Tegen de grote favoriet hebben ze via de shoot-outs een uit gelezen kans om de olympische finale te halen. De speelsters van Oranje komen naar de zijlijn voor een slok, het is boven de 30 graden. Coach Annan kijkt naar het scorebord en ziet dat er wordt afgeteld, nog vier minuten tot het vierde kwart. Ze maant de ploeg tot 'nog 15 minuten opletten achterin'. Even is het stil. Dan zegt ie mand: 'Al, het is klaar, klaar, shoot-outs'. Eén van hen legt even haar hand op Annans schouder. Dan laten ze haar achter. Keepster Joyce Sombroek redt de meubelen voor Oran je met vier reddingen. Na afloop kunnen speel sters en coach de black-out niet ontkennen. Ze proberen het voorval klein te maken. Annan biedt openlijk en intern haar excuses aan. Vier maanden later. Ze heeft er vaak en lang over nagedacht en met veel mensen over gespro ken. En denkt wel te weten waarom haar dit over kwam. Met zachte stem en afgewogen zinnen doet ze haar verhaal. „Om te beginnen had ik in die warmte veel te weinig water gedronken. Ik was de hele tijd bezig met coachen. Dat scorebord klopte dus niet. Ik werd in verwarring gebracht en acteerde op die twijfel." Oliedom, noemt Annan het. „Natuurlijk, ik was er zelfbij. Als ik dat terugzie denk ik: jezusmina zeg... Maar het is groter gemaakt dan het is. Want één: ik had net de wedstrijd volledig en geconcen treerd gecoacht. Twee: het had geen invloed op de meiden, of de wedstrijd, de shoot-outs waren tot in detail voorbereid. En drie: ik kan het nu verkla ren, het zal nooit meer gebeuren." Leermoment Ze ziet het als een leermoment. Een incident. De hockeypers gaat veel verder. Een inzinking op zo'n moment? Onverkwikkelijk. De impact is groot. Terug thuis in Amstelveen sluit Annan zich een week lang op. De kinderen gaan weer naar school, maar hun moeder wil niet op het school plein komen. „Ik vond het zelf al heel erg. Maar hoe jullie over mij geschreven hebben..." Ze zegt het vriende lijk, maar kijkt de verslaggever in dringend aan. „Ik werd afgeschil derd als een heel slechte coach. Dat deed echt pijn." Behalve de storende factoren van het moment wijst Annan op het grotere plaatje. Op de korte voorbereiding. Negen maanden zaten slechts tussen haar aanstel ling en het olympisch toernooi. „Effectief hadden we maar drie maanden de tijd. En er moest een hoop gebeuren." Ze wil haar voorganger Sjoerd Marijne niet beschadigen. „Maar ik was nega tief verrast door wat ik aantrof. Een jaar voor de Spelen moeten zeker tien van de zestien speel sters zeker zijn van Rio, en dus van zichzelf. Dat was niet het ge val. Ook de routiniers niet." Ze schreef een plan richting de Spelen en werd door de beperkte tijd gedwongen tot harde keu zes. Teambuilding kwam op één. Er werden ma riniers ingehuurd, een paardenfluisteraar, men tal coaches. Ze zag de ploeg weer een geheel worden. Dat is, zegt Annan, waarom de speel sters na de verloren finale tegen Groot-Brittan- nië stuk voor stuk wezen op 'het proces'. En waarom ze toch trots waren op het zilver. Achteraf zou ze het precies zo hebben ge daan. „Maar ik ben mezelf vergeten. Alle energie ging naar het team. Wij coaches zijn er voor de spelers, maar we moeten niet denken dat we alles weten en kunnen. En dus ook zorgen dat we zélf op alle situaties zijn voorbereid. Dat was ik dus niet." Haar hele jaar stond in het teken van Rio. Tijdens de Spelen sliep Annan één keer vóór 1 uur 's nachts, het was de nacht voor de finale. Continu was ze op zoek naar verbetering, het uitsluiten van risico's, de videoanalyse. „Negen maanden lang heb ik me te pletter gewerkt. Maar die 30 se conden worden eruit gepikt. Ik heb de pers iets ge geven om over te schrijven." Ze wijst op de sociale media. „Als het maar gelezen wordt hè? Kijk eens hoeveel likes ik heb." Twijfel Annan twijfelde in de weken en maanden na de Spelen of ze aan zou blijven. „De negen maanden waren extreem zwaar. Ik heb mijn kinderen bijna niet gezien. Dat hoort erbij. Maar daarna kwam die negatieve publiciteit. Ik dacht: is dat het alle maal waard? Ik ging terug naar de basis: waarom wilde ik zo graag bondscoach worden? Om iets te rug te geven aan de sport. Als je als speelster zelf het hoogst haalbare hebt bereikt, weet je dat dat al leen kon door de mensen om je heen. Maar wat ik ook belangrijk vond: welk voorbeeld geef ik die dames als ik wegloop als het moeilijk wordt?" Ze tekende bij. De media trok ken nog één keer van leer. „De helft van de tijd lees ik het niet meer. Nergens stond bijvoor beeld hoe geweldig de finale was geweest. Onze beste wedstrijd van het toernooi. Snel en aanval lend spel, tactisch goed, passie vol, precies zoals we het hadden afgesproken. We hebben altijd gezegd dat we iedere wedstrijd drie keer moeten scoren, want we krijgen er nooit drie tegen. Dat gebeurde uitgerekend nu wel. Drie momenten van verslap ping werden genadeloos afge straft." Bij 3-3 kwam het weer aan op shoot-outs. Eén bal op de paal, één bal net te laat over de doellijn. De verhalen gingen opnieuw over Annan. Het viel op dat ze zich na de verloren shoot-outs afzon derde van de ploeg, alsof ze er niet bij hoorde. „Ik had de longen uit mijn lijf gecoacht en wilde rust uitstralen. Dus ik ging zitten, achterover leunend. Bij de bond hoorde ik tijdens de evaluatie dat het er niet uitzag. Ik moet staan, dat klopt. Ook dat zal niet meer gebeuren." Met zilver word je in Nederland weinig gefelici teerd, zegt Annan. „Niet als je hockeyt tenminste. Iedereen had het over drie keer op rij olympisch goud voor Oranje. Dat is nog nooit een ploeg ge lukt. Maar twee keer goud en één keer zilver ook niet. Niemand keek naar wat we wél hadden be reikt. Hoeveel likes zou dat opleveren?" woensdag 21 december 2016 Rik Spekenbrink Amstelveen Oranje viert het bereiken van de olym pische finale. Bonds coach Alyson Annan oogt nog verdwaasd. —Alyson Annan (43)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27