corendon corendon.nl E 17 Anders dan de economische groeicijfers doen vermoeden, gaat de gemiddelde Nederlander er niet op vooruit. Sterker nog: de welvaart ligt fors onder het niveau van de crisisjaren. ZOMER 2017 Rabobank en de Universiteit Utrecht concluderen dat de wel vaart achterblijft op basis van een nieuw, zelf ontwikkeld instru ment, dat een alternatief moet vor men voor het Bruto Binnenlands Product. Ze presenteren vandaag de Brede Welvaartsindicator (BWI), een welvaartsmaatstaf waarin naast economische groei ook gezond heid, veiligheid en baanzekerheid worden meegenomen. De nieuwe index, die van 2003 tot en met 2015 is becijferd en kan worden afgezet tegen andere indexen, toont vol gens de initiatiefnemers beter dan het Bruto Binnenlands Product aan waarom mensen tegenwoordig zo ontevreden zijn, waarom populis tische partijen zo populair zijn ook. Het BBP per hoofd van de bevol king, dat sinds jaar en dag gebruikt wordt om welvaart te meten, zou een eenzijdig beeld laten zien. „Voor ons welbevinden is ons inko men maar een van de vele factoren die van invloed is", zegt Jan Luiten van Zanden, hoogleraar economi sche geschiedenis aan de Universi teit Utrecht. Waar het Bruto Binnenlands Pro duct zich sinds 2009 herstelt, blijft de nieuw ontwikkelde Brede Wel vaartsindicator na de crisis achter (zie grafiek). Zaken die zich positief ontwikkelen zijn veiligheid, ge zondheid en milieu, maar de nega tieve ontwikkelingen wegen zwaarder. Vooral het perspectief op een (vaste) baan en de woonsituatie zijn daar debet aan. Huren werd voor veel mensen duurder, op de koopmarkt daalden veel huizen in waarde. Ook constateren de onderzoekers dat de groei van het nationale inko men niet vertaald is in meer loon voor werknemers. Vooralsnog pro fiteren vooral bedrijven en de over heid ervan. „Ik denk dat de BWI be ter aansluit bij het gevoel van bur gers", zegt Hans Stegeman, hoofde- conoom bij Rabobank. „Het alge mene gevoel dat het beter gaat met Nederland, is er niet", vult Van Zanden aan. Stegeman zegt dat het team achter het nieuwe instrument geprobeerd heeft om bestaande instanties (het Centraal Bureau voor de Statistiek, Centraal Planbureau, Sociaal en Cultureel Planbureau, enz.) te be trekken bij de index. Dat zou zijn stukgelopen omdat die vooral hun eigen meetinstrumenten en -me thodes willen beschermen. Peter Hein van Mulligen, hoofde- conoom van het CBS, herkent zich niet in dat beeld. Volgens hem leeft ook bij het CBS het besef dat wel vaart meer is dan een BBP-cijfer. „We werken aan een dashboard waarin we meer indicatoren in beeld brengen die iets zeggen over welvaart. Maar we komen niet met één cijfer." Appels en peren Kritiek op een samengestelde index als de BWI is er namelijk net zo goed. Het zou een kwestie zijn van appels en peren bij elkaar optellen: hoeveel waarde moet je toekennen aan veiligheid, hoeveel aan inko men, hoeveel aan iets als maat schappelijke betrokkenheid? Stegeman erkent dat dit soort di lemma's spelen. „Maar als je naar de historie van het BBP kijkt, zie je dat dat ook een vaag compromis is. En waarom kunnen we wel hambur gers en dijken bij elkaar optellen, en niet veiligheid en inkomen?" Aan iedere weging ging een uit gebreide discussie vooraf, vertelt de econoom. „We hebben alle beslui ten zoveel als mogelijk weten schappelijk onderbouwd." Bij gebrek aan een officiële over heidsinstantie die de BWI omarmt, treden de onderzoekers zelf met de index naar buiten, in de hoop dat politici en andere opiniemakers hun voordeel doen met de informa tie. André Knottnerus, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, ziet in de eerste uitkomsten van de nieuwe meetmethode 'een duidelijke boodschap voor een volgend kabi net'. „Staar je niet blind op econo mische groei, maar kom met een heldere visie om bredere welvaart te verhogen." En de Rabobank, waarom ver bindt die zijn naam aan dit concept? „Wij zijn een bank die lokaal ge worteld is", vertelt Stegeman. „We werken ook aan een regionale vari ant van deze maatstaf: de regionale welvaart in Groningen is anders dan die in Amsterdam. Met de in formatie uit de BWI kunnen we onze activiteiten beter focussen op wat een regio nodig heeft." 8 DAGEN NUVANAF EXTRA KERST Nu tijdelijk met NU BOEKBAAR Torreblanca Hotel Inclusive 023 75106 06 iB woensdag 21 december 2016 PC al jaren niet in ons land Sander van Mersbergen Utrecht BW- index 2003 2015 0,68 .0,63 - sta del Sol Spanje/Costa del Sol 150 meter van boulevard en strand Gratis wifi in het gehele hotel Buffetrestaurant, pool- en snackbar Café met buitenterras en zeezicht Animatieteam met diverse activiteiten Ruime, comfortabele kamers met (zij)zeezicht Heerlijke tuin met 2 zwembaden Beoordeeld met een: 8.1 April v.a. Meiv.a. Juni v.a. Juli v.a. Aug. v.a. Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en reserveringskosten per boeking. Prijzen zijn exclusief Kerstkorting (per boeking). Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17