Marjan Berk r 15 Talent is niet iets datje hebt maar datje bent Via de herentoiletten van de Heineken Music Hall wordt sinds kort urine verzameld. Daaruit wordt fosfaat gewonnen, de snel schaarser wordende grondstof voor kunstmest. Uitgerekend op de dag dat Kees Holier- hoek, voorzitter van de auteursrechten organisatie LIRA, na dertig jaar afscheid nam van zijn stralende periode - waarin hij de rechten van schrijvers met grote inzet heeft verdedigd en waar voor hij is gelauwerd met ver schillende prijzen - verschijnt daar op mijn laptop een buiten gewoon verontrustend mailt je. Ik had zo'n twee jaar geleden al nattigheid gevoeld, toen ik een aantal korte lezingen hield tij dens een tocht langs verschil lende scholen, waarbij men trots liet zien dat de door de crisis ge troffen bibliotheken waren uit geweken naar inpandige biblio theken op scholen. Het leek het ei van Columbus. Niemand hoefde te lijden onder de gesloten bieb, de school van de kinderen voor zag in de leeshonger van...? Ja- van iedereen. verhaal aanhoorde, dacht ik: wie int dan het leengeld, het geld van de auteurs? Nu is de service van de bibliotheken altijd bescheiden en betaalbaar geweest, maar hier dreigde in mijn optiek een on aangenaam gat waarvoor nog geen oplossing was bedacht. De nog net niet bloedige strijd die jarenlang was gevoerd om tot een redelijke vergoeding te komen voor schrijvers, vertalers, journa listen, columnisten, scenario- en educatieve schrijvers, waarbij veel bevredigende resultaten wa ren behaald, leek plotseling in 'guur weer' te raken. In eerste instantie leek het 'scholenmodel' voor veel biblio theken een geschenk uit de he mel in een tijd dat ze vreselijk moesten bezuinigen. Maar zo werd ook de helft van de uitle ningen (een half miljoen) niet meer opgegeven voor leenrecht. Volgens eigen onderzoek van Stichting Leenrecht bleek het te gaan om 20 MILJOEN uitlenin gen via schoolbibliotheken! Deze uitleningen komen om verschil lende redenen niet bij Leenrecht terecht: ze worden niet opgege ven of de uitleningen worden niet geregistreerd op de school. Conclusie van Stichting Leen recht: zo wordt het stelsel uitge hold. We kregen het ministerie van OCW begin 2016 zo ver dat het een onafhankelijk onderzoek ging uitvoeren. Jammer genoeg waren de eerste resultaten van het onderzoeksbureau dit najaar teleurstellend. Uit alles blijkt dat men het probleem niet zo serieus neemt. We worden hierdoor bena deeld. Het leenrecht is geen fooi: het is voor veel schrijvers een structureel deel van hun inko men. Iedereen gaat er maar van uit dat door de ontlezing en de wegbezuinigde bibliotheken de inkomsten dalen, maar dat ver klaart niet de daling die we nu zien. Want het is nog steeds het zelfde boek van dezelfde schrij ver dat door hetzelfde kind wordt gelezen. Waarom dan ineens geen vergoeding als het op een andere plek wordt uitgeleend? Niemand kan het zo helder ver woorden als onze grote dichteres Judith Herzberg: Talent is niet iets datje hebt maar datje bent. Ik deel me dan ook graag en gratis uit zoals de fabrikant van dit papier (hij fabriceert voor zijn plezier) dat ook graag gratis levert. En dan voldaan terugdenkt aan het gulle menslievende bestaan waar mee zijn dagtaak is vervuld. De noodzaak van het vullen van de maag komt daarbij niet ter sprake. Daar denkt echt niemand aan; dat zou op zelfverrijking lijken! De zet ter zet, dat spreekt vanzelf voor zijn plezier, geen geld 0 nee! De huur van zijn bedrijf, het licht, zijn stoel, dat krijgt hij allemaal cadeau. Geld? Nee! Hoezo? d Het afscheidsconcert van de rockers van Status Quo spande tot dusver de kroon. Bij de Heineken Music Hall kwam die avond maar liefst 4.125 liter urine binnen. Dat komt erop neer dat de 6.000 toeschou wers gemiddeld bijna driekwart li ter uit hun blaas lieten lopen. Drie plasjes per persoon. De oogst van het Televizier-Ring Gala was daarbij vergeleken matig: 550 liter. Dat is toch het verschil tussen bier- en wijntjespubliek, concluderen ze bij Waternet, dat sinds dit najaar de urine van het concertpodium inzamelt als bron voor de fosfaathoudende meststof struviet. Tijdens Amsterdam Dance Event moest de 13.000 liter grote tank die de urine opvangt in de par keergarage zelfs halverwege de week al worden leeggepompt. En dan te bedenken dat de da mestoiletten niet eens aangesloten zijn op de urinetank, die deze week officieel 'geopend' werd. Alleen de waterloze herentoiletten hebben het voordeel dat urine onverdund kan worden opgespaard. Dat veel plasjes dan weer wel ver dund zijn door heel veel drank en mogelijk andere opwekkende mid delen bevatten, is geen beletsel. Het gaat Waternet om de fosfaten in de urine. „Per liter zit er misschien ietsje minder in, voor het resultaat maakt dat niet uit", zegt grondstof- fencoördinator Lex Lelijveld. De HMH is allang blij dat het van de urine af is. Met de waterloze uri noirs wordt per jaar liefst twee mil joen liter water bespaard. Het ge volg was wel dat de concerthal elke twee jaar het leidingwerk kon ver vangen. De boosdoener: het nu opgevan gen struviet, een knetterhard kris tal dat voor veel slijtage zorgt. „Wij kennen het als urinesteen", zegt Hans Riepma van de HMH. „Onze leidingen slibben dicht." Urinesteen Tot 2013 was de urinesteen ook bij het waterleidingbedrijf een groot probleem. Sindsdien heeft Water net daarom een struvietreactor bij de rioolwaterzuivering die de kris tallen uit het afvalwater haalt. De opbrengst, vooralsnog zo'n 250.000 kilo per jaar, wordt verkocht aan kunstmestfabrikant ICL. Want fosfaat is óók een essentiële en snel schaarser wordende grond stof voor kunstmest. Fosfaat wordt gedolven in ertsmijnen in onder meer Marokko, die op den duur uit- geput raken. „De voorraad fosfaat is gewoon eindig", zegt waterschaps bestuurder Rolf Steenwinkel van hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht. Vandaar alle pogingen fosfaat te rug te winnen in de stad. Bij festi vals heeft Waternet, het waterlei dingbedrijf van het waterschap en de gemeente, daarmee al veel erva ring opgedaan. Gezocht wordt nog naar andere gebouwen die zich hiervoor lenen. Hoe dan ook lijkt het terugwinnen van fosfaat in grote rioolwaterzuiveringcentrales niet erg efficiënt. „Maar voordat we weten hoe we dit precies moeten doen, zijn we decennia verder", zegt Steenwin kel. Daar komt bij dat het scheiden van urine nog andere voordelen heeft. Met urine komen nu ook veel medicijnresten en stikstofverbin dingen in het afvalwater, waardoor de waterzuivering op kosten wordt gejaagd. Waterzuivering Daarom wordt hardop gedacht over nieuwe uitgangspunten voor de ri olering. De komende jaren zijn grote delen van het riool toch aan vervanging toe. Het ligt voor de hand de waterzuivering dan meer 'decentraal' op te zetten, dicht bij de wijken zelf, zegt Waternetdirecteur RoelofKruize. In wijken die nog moeten wor den gebouwd, is dat natuurlijk makkelijker. In de toch al op veel meer recycling van afvalstoffen ge richte 500 woningen die de ko mende jaren worden gebouwd in de Buiksloterham in Amsterdam- Noord is het plan daarmee verder te experimenteren. Afvalwater wordt in de wijk zelf gezuiverd en daarbij blijven urine, fecaliën, afvalwater en hemelwater zoveel mogelijk gescheiden. Het waterschap heeft daar deze maand geld voor vrijgemaakt. woensdag 21 december 2016 GO Diefstal Maar terwijl ik dit enthousiaste De gulle schrijver T In de kelder van de HMH staat een urinetank van 13.000 liter, fotoronoffermans Biertje drinken, kunstmest maken Bart van Zoelen Amsterdam Bij het afscheidsconcert van de rockers van Status Quo in de Heineken Music Hall werd 4.125 liter urine opgevangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15