Journalist de politiek In 'Die ene forehand, op setpunt' I I Neerlands trol» in hei ondernemen Held vangt springende meisjes op EUWS 11 'Hij vroeg eerst Martines toestemming voor Heel Holland Bakt. Zó chic' Jan Roos De eerste ontmoeting tussen Jan Slag ter (62) en André van Duin (69), in maart van dit jaar in het Krasna- polsky hotel in Amsterdam, staat niet symbool voor de samenwerking tussen de komiek en omroep MAX. De afspraak in het hotel-restaurant kwam volgens de omroepdi- recteur erg stroef op gang. „Het was rond vier uur op een zondagmiddag, ik zat links in de zaal, hij was rechts gaan zitten. We hadden dat niet van elkaar in de gaten, een tussenschot belem merde het zicht. Het duurde wel een kwartier." Toen dat misverstand eenmaal was rechtgezet, volgde behalve een prettig gesprek ook een af spraak tot samenwerking. Van Duin consulteerde eerst de zieke Martine Bijl en zei na haar positieve reactie 'ja' tegen een jaar als invalpresentator bij Heel Holland Bakt. Het bakprogramma op de zon dagavond werd andermaal een hit; ook zonder de vertrouwde presentator keken er wekelijks ruim 2,5 miljoen mensen. Sterker nog: de ontspannen, luchtige presentatie van invaller Van Duin werd alom geroemd. En dat terwijl er vooraf toch wel wat vragen waren geweest. Meneer Wijdbeens die Heel Holland Bakt aan elkaar praat? Wordt dat niet te lollig? „Dat hebben ik natuurlijk ook tegen André ge zegd", vertelt Slagter. „Je moet geen typetjes doen, dat is niet de bedoeling. Dat begreep hij zelf ook wel. Hij had maar één eis: hij wilde eerst Mar- tines toestemming. Dat vond ik zó chic. We wa ren in een week tijd rond. Ik heb nog nooit ie mand zo gemakkelijk en met zoveel plezier bin nengehaald bij MAX." opnames van Heel Holland Bakt en observeerde hoe Van Duin zich tussen kandidaten en mede werkers bewoog. „Hij liep rustig rond, maakte met iedereen een praatje en liet zich door bij voorbeeld de regisseur ook echt iets vertellen. André heeft totaal geen sterallures, hij is zó zich zelf. Het was een verademing om met deze man te werken." De samenwerking beperkte zich niet tot Heel Holland Bakt. Voor het eerst zond de omroep we kelijks drie dagen na de kijkcijferhit het napraat- programma Smaakt naar meer uit, ook met Van Duin als presenta tor. Waarmee het voor de komiek nog niet klaar was; hij acteerde in het theater The Sun shine Boys), werkte mee aan een luis terhoek (De bron van de lachen nam een cd op met lied jes van Wim Son- neveld. In 2017 beginnen de opnames voor een nieuwe dramaserie waarin Van Duin een van de hoofdrollen heeft, gebaseerd op Pogingen om iets van het leven te maken. Het geheime dagboek van Hendrik Groen. „André hoeft niets meer te bewijzen, hij is de grootste entertainer van Nederland, maar hij heeft het drukker dan ooit. En hij voelt zich nergens te groot voor. Ik vroeg hem van de zomer bij een ge legenheid om samen met Janny van der Heijden van Heel Holland Bakt appeltaartjes uit te delen op het Leidseplein. Met iedereen een praatje, even op de foto, en het was 30 graden. Ik heb hem niet cha grijnig gezien en niet horen klagen." Een vriendschap wil Slagter het niet noemen, maar Van Duin is hem in 2016 wel dierbaar gewor den. „Toen ik laatst in Mali betrokken was bij een gevaarlijk incident, kreeg ik na terugkomst een berichtje. Heel attent: 'fijn dat je weer heelhuids terug bent, liefs André'. Hij is een fijn mens, ik kan geen kwaad woord over hem zeggen. Waren alle mensen maar als André." Kiki Bertens Dick Boer Maarten Schilders woensdag 21 december 2016 Slagter ging geregeld kijken in de tent bij de Jan Roos (39) boekte een grote triomf als het gezicht van de nee-campagne bij het Oekraïne-referendum. Hij kreeg echter de bons van GeenStijl toen hij lijsttrekker werd van Voor Nederland (VNL). „De stap van journalist naar politicus was voor mij niet groot. Een echte journa list ben ik nooit geweest, ik was altijd al zo subjectief als ik weet niet wat! In mijn vo rige rol kon ik me alleen maar druk maken om dingen, nu kan ik er ook wat aan doen. Dat GeenStijl verbaasd was over mijn overstap naar de politiek... Ach, in elk interview dat ik in die vier, vijf jaar heb gegeven, heb ik gezegd dat ik de politiek in wilde gaan. Ik begrijp dat ze vonden dat politiek en journalistiek niet samengaan, daar hebben ze gelijk in. Maar ze beginnen nu zelf een partij!" Wat als... Zo moet Kiki Bertens niet denken, en dat doet ze ook niet. Maar die ene fore hand, op setpunt... Wat was er in die halve finale van Roland Garros, tegen Serena Williams, gebeurd als die klap wel over het net was gegaan en ze de eerste set had gewonnen?„Ach- teraf was ik er doodziek van dat ik in de voorbereiding niet expliciet tegen Kiki heb gezegd dat ze die wedstrijd in moest gaan om te winnen", zegt haar coach Raemon Sluiter nu. Tot het laatste moment twijfelde hij of Bertens wel kon spelen. Haar kuit maakte optimaal bewe gen bijna onmogelijk. „Maar in één zin zei Kiek precies het juiste. 'Als ik niet speel, vraag ik me de rest van mijn leven af wat er gebeurd zou zijn als ik het wel had gedaan'. Dus gaf ik haar mee dan ook niet te piepen en voluit te gaan. Maar ik vergat het woord winnen. Want die kans was er gewoon..." 45 47 Dick Boer wist deze zomer de fusie van Ahold en Delhaize rond te krijgen. Sindsdien staat de Zeeuws-Vlaamse kruideniers- zoon aan het roer van een van de grootste supermarktconcerns ter wereld, met 375.000 medewer kers en 6.500 winkels (waaron der Albert Heijn, Etos en Bol.com). En dat voor een bedrijf dat iets meer dan een decennium geleden nog ten onder dreigde te gaan aan een grotesk boekhoud schandaal en een schuld van 12 miljard euro. Hoe anders staat de onderneming er nu voor. Niet al leen op eigen bodem: ook in de VS is AholdDelhaize nu een serieuze concurrent voor grootmachten als Wallmart. Met topman Boer aan het hoofd heeft de beter draaiende Nederlandse tak binnen het fusie concern de overmacht. Na bedrij ven als KLM en Koninklijke Hoog ovens die in buitenlandse handen kwamen een prettige opsteker voor de Nederlandse onderne- merstrots. Wekenlang heeft vrachtwagen chauffeur Maarten Schilders uit Best niet kunnen werken. En nog steeds wordt hij dagelijks herinnerd aan zijn heldendaad. De Bestenaar ving in de nacht van zondag 20 maart zijn twee buurmeisjes van 8 en 14 jaar oud, toen die van de eerste verdieping van hun brandende huis sprongen. Hun eigen vader had de woning in lichterlaaie gezet. De 39-jarige man wilde een einde maken aan zijn leven en dat van zijn dochters 'om ze verder leed te bespa ren', verklaarde hij later tijdens de rechts zaak. Zijn vriendin Jacqueline, de moeder van de meisjes, had de relatie verbroken. Vader deed er alles aan om te voorko men dat de kinderen zouden ontsnap pen, maar de oudste sloeg haar vader bewusteloos en forceerde het gesloten rolluik. Schilders scheurde bij het vangen van de meisjes een pees in zijn knie. „Rit ten waarbij hij veel moet in- of uitstappen kan hij nog steeds niet aan. Desondanks zou hij het zo weer doen", laat zijn advo caat weten. „Zijn vrouw is ervan over tuigd dat hij het pas echt moeilijk zou hebben gehad als hij niets had gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11