M 'Regels over tweede huis juridisch in orde' Oud-eigenaar assurantiekantoor in Axel wacht mogelijk vervolging Jacobs tuinarchitectuur is er na grote brand weer bovenop 7 De broeders Jacobs zagen in mei hun levenswerk in vlammen opgaan. Van hun tuin- en graf monumentenbedrijf bleef niks over. Met geleend gereedschap gingen ze weer aan de slag. monumenten en het tuinonder houd." Aan tuinontwerp deed Eric die eerste periode even niet. „Daar stond mijn hoofd echt niet naar." Steun De steun die ze kort na de brand bij collega's en klanten ervoeren was mooi, zegt Marco. „Je wereld stort in, maar de reacties van de mensen, dat was mooi. Die gaven wel wat kracht." Nu staat er aan de Westsingel een splinternieuwe loods. Op 17 februari wordt het nieuwe gebouw officieel geopend. Met honderd zonnepanelen op het dak is het nieuwe bedrijf klimaatneutraal. Veel staat er nog niet in het nieuwe onderkomen. Machines en gereedschappen moeten groten deels nog arriveren. De tekentafel van Eric staat wel al in zijn kan toor. Een iets groter kantoor dan voorheen. Nu met ruimte voor Erics zoon; de nieuwe generatie Jacobs. Een deels bakstenen voor gevel moet voor warmere uitstra ling zorgen. De naam Jacobs op de gevel ont breekt. Of die er nog komt is de De overbuurman belde me op 'Eric er is niks meer van je loodste redden' vraag. Klanten weten volgens Erie Jacobs de weg naar Axel wel te vin den, ook na de brand. Daar heeft hij alle vertrouwen in. „Aan reclame hebben we in de afgelopen dertig jaar nog nooit hoeven doen." Niks konden we nog redden, nul komma nul. Ja, een schepje." Op 28 mei ging het bedrijf van de gebroeders Jacobs in Axel in Vlammen op. Erie Jacobs viste een geblakerde spade uit de resten van de loods waar hij met zijn broer Marco het bedrijf Jacobs Tuinar chitectuur en Grafverzorging dreef. „Ik zat op dat moment aan de kust. De overbuurman belde me. 'Eric, er is niks meer van je loods te redden, maar of je toch maar het hek wil opendoen voor de brandweer'." Eric Jacobs opende op afstand het hek, maar veel zin had het niet meer. Er bleef niets van het bedrijf over. Behalve dan die ene spade. „Het was een fijn schepje", weet hij nog. „Er valt alleen niet mee te werken. De brand was zo intens dat het staal zijn waarde heeft verloren." Wat precies de oorzaak was, blijft gissen. Een kapot contactje of een geplofte accu. Met name de tak tuinontwerp, -aanleg en -on derhoud van het bedrijf werd ge troffen. Eric Jacobs zag dertig jaar aan tuinontwerpen en plannen in rook opgaan. Hij had zijn kennis en ervaring graag op papier aan zijn zoon doorgegeven. Het mocht niet zo zijn. Hij moest opnieuw beginnen. Collega's Enkele dagen na de brand waren beide broers al weer volop aan het werk. „Dankzij geleend gereedschap van collega's. In die tijd bleken het collega's van ons, niet concurren ten. We waren al na een paar da gen weer volop bezig met de graf- De Sluise raad besluit donderdag over het al dan niet herinvoeren van een (gedeeltelijk) verbod op tweede woningen in kustdorpen. De dorpsraden van vooral Groede en Cadzand zijn daar fervent voor stander van. Maar mocht een raads- meerderheid zo'n beperking willen opleggen, dan wordt het nog lastig daar een juridische basis voor te vinden, waarschuwde wethouder Peter Ploegaert eerder. Dat valt nogal mee, reageert Van de Geer in de brief. Hij wijst daarvoor op pas sages in zowel landelijke als Euro pese wetgeving. Een goed voorbeeld is de ge meente Veere, vindt het dorpsraad- bestuur. Daar wordt ook een tweede woningbeleid uitgevoerd. „Dat gebeurt op basis van verkoop prijzen, WOZ-waarden, ligging en woningtype. Voldoende houvast om ook in Sluis in te voeren." Meerdere gedupeerden hebben aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie (OM), meldt curator Folkert Hiemstra van Van Boven Advocaten in Middelburg. Het OM is de aangiftes nog aan het bestu deren. Negen particuliere schuldeisers vroegen in juni met succes het fail lissement van het assurantiekan toor aan. Zij hadden samen een half miljoen euro tegoed. Hiemstra meldt in zijn laatste faillissementsverslag dat het door crediteuren terug te vorderen be drag inmiddels 2.395.700,74 euro bedraagt, oftewel een kleine 2,4 miljoen euro. In dit bedrag zitten ook vorderingen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), de bank en de gemeentelijke belas tingdienst Sabewa. Het merendeel bestaat echter uit schulden bij particulieren. Hiems tra schat zo'n 2,3 miljoen euro. Het gaat om ruim zestig, voornamelijk Nederlandse particulieren die in goed vertrouwen hun geld bij het kantoor wegzetten in de verwach ting een hoger rendement te beha len dan bij banken. De vorderingen per persoon lo pen sterk uiteen, van 10.000 tot 200.000 euro. Verkocht Geld zat er niet meer in de failliete BV. Het merendeel is, volgens de oud-eigenaar, gebruikt om verlie zen van het bedrijf te dekken. Zijn woonhuis is ondertussen ver kocht, het kantoorpand volgt nog. Veel meer dan enkele tonnen leve ren de verkopen niet op, is de ver wachting. dinsdag 20 december 2016 Aan de slag met geleende kruiwagen -Erie Jacobs Guido van der Heijden Axel Er zijn genoeg juridische hand vatten om het aantal tweede wo ningen in dorpen terug te drin gen. De angst dat zoiets 'niet te regelen' is, is ongegrond. Dat schrijft Hans van de Geer van de dorpsraad Groede aan de Sluise gemeenteraad. Martijn de Koning Groede De oud-eigenaar van het in juni dit jaar failliet verklaarde assu rantiekantoor Henk de Ridder BV in Axel wacht mogelijk ver volging wegens oplichting. Harmen van der Werf Axel Marco en Eric Jacobs (links) met een geredde spade en een geleende kruiwagen, foto peter nicolai In mei ging het bedrijf van de broers uit Axel in vlammen op. fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68