Beste pint komt van d'n Prospêr Online museum Hij gaat een koude kerst tegemoet Raad van State neemt over enkele weken beslissing De Raad van State moet de vraag beantwoorden of de jacht ook als preventiemiddel mag worden ingezet. dinsdag 20 december 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Met een fraai gestileerde snor alleen, red je het niet. Wie het beste biertje wil tappen van Zeeland moest gisteren bij de Bourgondiër in Hulst een ferme bierkraag afleveren die niet direct inzakte. Prospêr Minnaert van café restaurant Desafinado in Middelburg deed dat het best. Net als in 2011 toen hij de regioronde ook al won. FOTO PETER NICOLAI De stukken van het Zeeuws Mu seum bekijken? Start je computer op! De hele collec tie is online te zien. ZEELAND8 Arjen van Doorne heeft geen huis. Hij woont in Goes in een gammel bootje. Kerst is voor hem geen tijd van gezellige warmte Adri Klinkenberg Den Haag De Raad van State beslist binnen enkele weken of de jacht op dam herten kan doorgaan die sinds en kele weken bezig is in de Kop van Schouwen en de Manteling van Walcheren. De provincie Zeeland verleende de Faunabeheereenheid ontheffing om het aantal herten in de twee natuurgebieden met hon derden te verminderen tot 325 (de Kop) en 80 (de Manteling). De jacht op damherten is nodig om een ramp te voorkomen, be toogde Fred Jaggie van de Faunabe heereenheid gisteren in Den Haag. „Het begon met 23 ontsnapte her ten uit een hertenkamp en nu tel len we er 500." Niet ingrijpen bete kent volgens hem dat er over vijf jaar 2.000 herten in de twee gebie den rondlopen. „Dan gaat het een krankzinnige moordpartij worden om er 1.500 plat te krijgen." Verklaard tegenstander Fauna bescherming drong voor de Raad van State aan op het stilleggen van de jacht. De streefgetallen zijn uit de lucht gegrepen, vindt Pauline de Jong van Faunabescherming. Vol gens de provincie liggen er vier dikke rapporten van onderzoeks bureau Alterra van de Universiteit van Wageningen aan ten grondslag. Dan gaat het een moordpartij worden om er 1.500 plat te krijgen - Fred Jaggie, Faunabeheer De vraag die de Raad van State moet beantwoorden is of de jacht ook als preventiemiddel mag wor den ingezet. Faunabeheereenheid wil met het afschieten van de her ten namelijk voorkomen dat een te grote populatie ontstaat. Volgens Faunabescherming laat de Flora- en Faunawet preventief jagen niet toe. Er moet een daadwerkelijk pro bleem zijn met het welzijn van de dieren en dat is er niet, zei woord voerster De Jong. De rechtbank Zeeland-West-Brabant verklaarde om die reden het beroep van Fau nabescherming in juli gegrond. Omdat de rechtbank de ontheffing niet schorste, kon de jacht toch op 1 november beginnen. De provincie, de Faunabeheer eenheid en de Faunabescherming stonden dit jaar vaker tegenover el kaar. In juli gaf de rechtbank in Breda de provincie voor de tweede keer nul op rekest. De herten moch ten niet worden afgeschoten. In de cember 2015 oordeelde de rechter ook al dat de provincie onterecht toestemming had verleend voor de jacht. De provincie wil de damher ten bejagen, omdat dat voor de openbare orde beter zou zijn, maar ook voor het welzijn van de dieren zelf. Ze komen nu weieens in de dorpen en zorgen daar voor over last. De rechtbank had de jacht in december stilgelegd, omdat de pro vincie niet goed had beargumen teerd waarom het nou beter zou zijn voor het welzijn van de dieren. Daarop werd in rap een nieuw plan opgesteld. De Raad van State oordeelde in oktober dat het beroep van Fauna bescherming weliswaar gegrond was verklaard, maar dat de door de provincie verleende ontheffing niet door de rechtbank was geschorst. De jacht kon beginnen. It FOTO PETER NICOLAI ZEELAND 5 Hertenjacht voor de rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65