ftl Glazen Huis neemt vliegende start Documentaire in de maak over healer Ed Dijst uit Dreischor 7 De grot in omdat je pijn hebt of slecht slaapt. Veel mensen hebben daar baat bij. Een film laat zien wat er in de grot in Dreischor gebeurt. Voor de één is het een waar wonder, voor de ander de grootste onzin ooit. Maar voor beide partijen is het een bele venis om de grot van Ed Dijst in Dreischor binnen te lopen. Even tot rust te komen in wat Dijst zelf een 'kruip-weg-plekje' noemt. En waar hij met enige regelmaat aan trance-healing doet. De Zierik- zeese filmmaakster Janine Ver steeg van Video Zeeland maakt er een documentaire-achtige film over, die in januari uitkomt. De grot is knus. Een koepelvor mig hol met houtsnippers op de grond, een houtkachel en kaars licht tegen de wanden. Ergens be gin 1998 stampte natuurhovenier Ed Dijst vol bevlogenheid over de kale Zeeuwse klei achter zijn wo ning. Prikte her en der stokken in de grond. In pak 'm beet een half uur tijd was het 10.000 vierkante meter grote Rana Natuurpark ont worpen. Inclusief grot, waarvan hij -na zijn pensionering- in zijn achtertuin een tweede exemplaar bouwde. Die grot is een spirituele plek, waar lichaam en geest tot rust komen én herstellen. „Dat heeft te maken met de vortex: een kolk van ronddraaiende energie", omschrijft Dijst. Mensen gaan wiegen, de hartslag gaat naar be neden, de ademhaling komt tot rust en het denken stopt. „Alles staat even in de parkeerstand." Waarna Dijst zijn werk als hea ler doet. „Ik ben helemaal niet zweverig, maar doe gewoon wat er moet gebeuren op mijn gevoel. En dat werkt. Mensen worden even gereset". Tennisarmen, artrose, burnoutklachten en slaapproble men: Dijst ontvangt al snel zo'n 250 mensen per jaar. En stuit evenzo vaak op scepsis. Want trance-healing zit in de 'al ternatieve' hoek en daarmee, merkt Dijst, voor veel mensen ook in de hoek van list en bedrog. Mij gaat het niet zozeer om het hoe of wat, maar om het resultaat „Ze vinden het onzin. Alles wat hier gebeurt, is suggestie en toeval. Daar heb ik al heel wat discussies over gevoerd. Dat geeft niet trou wens, want dat houdt me scherp. En ik denk tegenwoordig ook wel eens: nou en? Stel dat je gelijk hebt en dit is allemaal de kracht van suggestie. Wat maakt dat uit voor iemand die al jarenlang pijn heeft, hier naar toe komt en dan voor maanden van die pijn af is. Mij gaat het niet zozeer om het hoe of wat, maar om het resultaat." In de film 'Van kale akker tot verwondering' zijn drie sessies met drie verschillende mensen te zien. Voor filmmaakster Versteeg was het een heel bijzondere erva ring om die sessies te mogen vast leggen. Zelf dook ze, bij wijze van voorbereiding en omdat ze met privéproblemen kampte, ook een paar keer de grot in. „Er kwam van alles bij me los en dat gebeurde ge woon. Je kunt er in geloven of niet. Dat maakt niet uit. Je moet ieder een in z'n waarde laten, vind ik. Maar het is wel interessant. Want in deze maatschappij dendert ie dereen maar door, leven we totaal niet meer in het hier en nu. Maar als je in de grot zit, ben je wel even volledig in het hier en nu. Het is bijzonder om te ervaren wat dat met je doet." In de eerste 24 uur van Serious Re quest Koudekerke haalde de geld teller al 5.000 euro. En toen moes ten de avondoptredens op de po dia op het dorpsplein nog begin nen. De drie dj's in het glazen huis ontvingen gistermiddag diverse gasten, onder wie de kinderarts George Joosten uit Oostkapelle. De 77-jarige kinderarts werkte vanaf zijn 27ste jarenlang in Kenia en later Tanzania, waar hij mee hielp om een nieuw ziekenhuis van de grond te krijgen. De arts wees op de vooruitgang in genees kunde bij de bestrijding van infec tieziekten bij jonge kinderen, zo als longontstekingen. „Als ik vroe ger moeders vroeg hoeveel van hun kinderen niet meer leefden, waren er dat gemiddeld twee van de vijf. Veel ouders kwamen te laat met hun kind naar het ziekenhuis. Inmiddels is de kindersterfte één op de zes. Dat is een enorme voor uitgang." Joosten mocht als elke gast zijn eigen muziek kiezen op de Serious Request-kanalen. En zo hoorden de luisteraars onder meer Ich will Jesum selbst begraben uit Bachs' Matthaus Passion dat tot zeker gisteravond elf uur in de KouderkerkeSR-top vijf stond. rx\o&e Pullovers Colberts Overhemden casual Overhemden dress Pantalons Vesten Jacks Kostuums v.a. 49.- v.a. 98.- v.a. 29.- 2 voor 69.- v.a. 59.- v.a. 59.- v.a. 98.- v.a. 249.- dinsdag 20 december 2016 De grot in voor een helende sessie Esme Soesman Dreischor Janine Versteeg filmt Ed Dijst in zijn grot. Hij vertelt over het natuurpark dat hij aanlegde en spirituele ervaringen, fotos dirk-jan gjeltema - Ed Dijst Wie de deur openzwaait naar Ed Dijsts achtertuin stapt een bijna sprookjesachtige wereld binnen. Waar bezoekers ontvangen worden in een kas bomvol planten, kleurrijke schilderijen en beschilderde ke- ramieken afdrukken van bladeren. In de tot Andere Wereld omge doopte tuin in Dreischor gaan creativiteit en natuur hand in hand. Meer info en een trailer van de film over de grot van Ed Dijst in Dreischor zijn te zien via de facebookpagina van Ed. Terwijl de geldteller doortikt, be zoekt kinderarts George Joos- ten het Glazen Huis in Koude- kerke. Hij vertelt over de vooruit gang in de kindergeneeskunde. Claudia Sondervan Koudekerke Plein 1940 nr. 20, Middelburg - Tel. 0118-612508 - www.lavooymode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57