Hoerenlopers krijgen straf v Rechtbank zeer kritisch over optreden politie Bankzitters 2 De meeste mannen die betaalde seks hadden met een minderjarig meisje (17) komen er met een werkstraf van af. ONTBIJT GEZOND OP SCHOOL ZEDENZAAK UITSPRAAK Commentaar De rechtbank in Middelburg vonniste gisteren in een ge ruchtmakende zaak: de gedwongen prostitutie van een minderjarig meisje. Zowel haar pooiers als haar klanten werden veroordeeld. De twee mannen die het meisje dwongen haar lichaam aan te bieden, verdwijnen meerdere jaren achter de tralies. Over die straffen zal weinig discussie zijn. Het bijzondere van de Middelburgse zedenzaak is de vervolging van de hoerenlopers. In vergelijkbare eerdere rechtszaken in Valkenburg en Schiedam pro beerde het Openbaar Ministerie de 'klanten' stevig aan te pakken. Zonder succes. Ook in Middelburg lukte dat niet. De rechters oor deelden dat één dag gevangenis en een werkstraf passend is. In dit soort zaken hangt veel af van de vraag of de mannen konden weten dat het om een minderjarig meisje ging, en of de mannen bewust naar een kind op zoek waren. Een verbod op hoerenlopen zou het de rechters veel gemakkelijker maken. Nederland verkent een stapje in die richting. De Eerste Ka mer heeft al een tijdje gesleuteld aan een wetsvoorstel om hoerenlo pers te straffen als zij weten - of redelijkerwijs kunnen vermoeden - dat de prostituee slachtoffer is van mensenhandel. Maar deze aanpak is niet erg efficiënt omdat de seksbranche er alles aan doet om de ach tergronden schimmig te houden. Deze krant heeft de afgelopen weken de verklaringen van de Zeeuwse hoerenlopers kort samengevat. Ze zijn doorgaans onver schillig of berekenend. Je kunt er eigenlijk niets mee, behalve de con clusie dat voor het gerief van de heren veel moet wijken. Met een al gemeen verbod op hoerenlopen naar Zweeds model zijn niet meteen alle misstanden Nederland uit, maar het zou wel een sterk signaal zijn. Het zou veel van die zielige mannen aansporen tot het onder houden van normale, vrije seksuele relaties. Verbod zou het de rechters veel gemakkelijker maken, ook in Middelburgse zedenzaak ALMANAK „Ik weet zeker dat ik de eerste ben die hier 'het knipje' laat zet ten", deed een veterane voetbal ler van Oostburg vorig week dap per op het bankje in de kleedka mer. „Maandagochtend negen uur is het zo ver." Zijn ploeggenoot naast hem, ook een familieman, grijnsde breed: „Oh ja? Oh coach, dat is waar, ik ben er dinsdag voor de oefen wedstrijd niet bij. Ik zal denk ik niet zo fit zijn..." En naar zijn buurman: „Maandagochtend half negen." Voor de tegenploeg in die oefen- pot van vanavond: er is vast geen bal aan. Verplaatsing weekmarkt V Nieuwe haltes voor bibliobus Gratis parkeren in centrum GOES Kerstdiner voor eenzamen Twee vrijspraken en verder celstraf fen van één dag en werkstraffen die variëren van too tot 240 uur. Zo lui den de vonnissen van de Middel burgse rechtbank in de strafzaak te gen veertien klanten van het min derjarige meisje dat twee jaar gele den zich gedwongen prostitueerde in Middelburg en Vlissingen. De vrijspraak is voor twee man nen uit de gemeenten Middelburg en Veere. Volgens de rechters staat niet onomstotelijk vast dat zij seks met haar hadden. De zwaarste straf is voor een man uit de gemeente Kapelle. Tot ver bijstering van de rechtbank contro leert hij ook nu nog steeds niet de leeftijd van een prostituee als hij contact met een van hen heeft. De rechtbank laat duidelijke weten dat klanten een eigen verantwoorde lijkheid hebben en de leeftijd van een prostituee moeten controleren. Maar de rechters stellen ook vast dat de veertien mannen niet be wust op zoek waren naar een min derjarige prostituee. Bovendien stond in de advertentie op de seks site dat hun contact meerderjarig was. Op basis van haar uiterlijk, al dus de rechtbank, was ook niet di rect duidelijk dat die klanten te ma ken hadden met een minderjarige. De rechtbank komt tot die conclu sie omdat agenten ook niet direct ingrepen toen ze twee jaar geleden tijdens een prostitutie-controle in Middelburg het meisje aantroffen in een woning in de Edelstenen- buurt. De opgelegde straffen zijn in lijn met een eerder vonnis van de rechtbank Maastricht. In de Val- kenburgse zedenzaak kregen klan ten van een minderjarig meisje ook celstraffen van één dag en taak straffen opgelegd. Officier van jus titie Ingeborg van Dorst eiste drie weken geleden nog langdurige cel straffen tegen de veertien klanten. Want een celstraf van één dag is volgens haar in strijd met de geest van de wet. Daarin staat namelijk dat klanten van een minderjarige prostituee een celstraf horen te krijgen. En een celstraf van één dag hoeven veroordeelden in de prak- De zwaarste werkstraffen krijgen die mannen die onbeschermde seks met haar hadden tijk niet uit te zitten. Om die reden is het Openbaar Ministerie in be roep gegaan tegen de vonnissen van de Maastrichtse rechtbank. Het ge rechtshof in Den Bosch laat vol gende week weten of die vonnissen terecht of onterecht zijn opgelegd. De Middelburgse rechtbank heeft echter niet gewacht op de be slissing van deze hogere rechtbank en laat nu al weten dat een werk straf de juiste straf is voor deze mannen. De zwaarste werkstraffen krijgen die mannen die onbe schermde seks met haar hadden. Als gevolg daarvan liep ze wel twee geslachtsziektes op en is ze moge lijk onvruchtbaar. Van Dorst weet nog niet of ze in beroep gaat tegen de vonnissen. MIDDELBURG De Middelburgse rechtbank uit stevige kritiek op de politie. Als agenten van de afdeling zedenzaken beter hadden opgelet, dan had het minderjarige meisje niet drie weken lang gedwongen moeten werken als prostituee. Na aanleiding van 'haar' contact advertenties op een sekssite brach ten agenten een bezoek aan haar. Ze 'werkte' toen twee dagen en ver bleef in een woning in de Edelste- nenbuurt in Middelburg en ze kon zich tegenover de beide agenten niet legitimeren. Ook kon of wilde ze geen antwoord geven op een voudige vragen van de agenten zo als haar woonplaats en wie de ad vertentie had geplaatst, zo blijkt uit het vonnis van de rechtbank. Tij dens die ontmoeting werd vooral het woord gevoerd door een van de hoofdverdachten, terwijl agenten wisten dat hij geen brandschoon verleden had. Desondanks lieten de beide agenten haar toen achter bij hem en de Vlissingse hoofdver dachte en gingen pas een dag later op het bureau haar gegevens con troleren. Daar kwamen ze erachter dat het meisje een valse naam had opgegeven en dat andere gegevens ook niet klopten. Maar het meisje was door de hoofdverdachten al naar een ander adres gebracht zodat de politie haar niet meer terug kon vinden. De rechtbank stelt: „Had de politie al direct op 11 november 2014 kunnen ingrijpen, dan was voorko men dat het slachtoffer in de daar opvolgende periode tot en met 1 de cember 2014 was uitgebuit." dinsdag 20 december 2016 n Boterhammen, fruit, yoghurt. Een heerlijk ontbijt stond gister ochtend in de tent bij de ijsbaan in Middelburg klaar voor leer lingen van de Acaciahof, Cypressenhof en Leeuwenburch. Ge serveerd door de Rotary, om aandacht te vragen voor goed en gezond ontbijten. Misha de Meij (11) van de Acaciahof gaat nooit zónder ontbijt naar school, vertelde hij. „Soms eet ik wel minder goed en dan voel ik me toch minder fit." Misha eet niet altijd brood, maar dan wel in ieder geval veel fruit. Zeven scho len kunnen plannen indienen bij de Rotary hoe zij gezonde voe ding gaan promoten. Bijvoorbeeld met een oventje om op school te koken, of met een moestuin. De Rotary helpt daarbij met geld of met fysieke hulp. foto dirk-jan gjeltema Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het weekmarktje op het Scheldeplein verhuist vanaf zaterdag 7 januari naar het Hatfieldpark. De groente- en fruitkraam, de kaasboer en de vis specialist verkassen in principe voor de duur van drie maanden naar de andere kant van het ter rein. Daarna keren ze weer terug op de ver trouwde stek. De par keerplaats gaat de ko mende maanden op de schop. De bestrating wordt vernieuwd en de voorzieningen worden gemoderniseerd. NIEUWDORP De biblioservicebus van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland krijgt er volgend jaar twee haltes bij. Vanaf ja nuari staat de bus op donderdag tussen 10.15 en 11.15 uur in Nieuwdorp of Hoedekenskerke. In de week van 12 januari is de bibliobus met geld automaat, OV-chipkaart- punt en PostNL service punt voor het eerst in Nieuwdorp, de week erna stopt de bus in Hoede kenskerke. Meer info: www.dezb.nl. MIDDELBURG Het parkeren in de bin nenstad van Middelburg is rond de feestdagen ook dit jaar weer gratis. Vanaf vrijdag 23 decem ber tot en met 2 januari hoeven parkeerders niet te betalen in het centrum. Dat geldt voor de par- keermeters langs de straten maar ook voor de gemeentelijke parkeerga rages, aldus de ge meente gisteren. De rk-kerk in Goes biedt mensen die om wat voor reden dan ook eenzaam zijn met kerst, een gratis diner op eerste kerstdag in de Magdalenazaal van de kerk. Het bijzondere is dat twintig vrijwilli gers er aan meewerken en dus hun 'eigen feestje' opzij zetten voor een ander. ZEELAND7 Werkstraf Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55