Ti 8 Wissel van stoel tijdens kerstdiner Welke gesprekspartner hoort er watje eigenlijk hebt te zeggen? Beweeg minstens der tig minuten per dag. „Toch is dat eigenlijk nog niet genoeg", zegt de Belgische bewe gingsexpert en profes sor jan Seghers van de Katholieke Universiteit Leuven. „Dagelijks meer dan acht uur zitten brengt gezondheidsrisico's met zich mee. De kans neemt toe om diabetes en hart- en vaatproble- men te ontwikkelen. Daarom adviseer ik om na ieder halfuur min stens een minuutje recht te staan. Dit brengt de doorbloeding opnieuw op gang." een rol gekregen: een zogenoemde 'sta-secre- taris' geeft tijdens colle ges ieder halfuur een seintje om even bewe gen. Jan Seghers: „Het is een ludieke actie die we nu breder willen inzet ten. Geef tijdens verga deringen ook een col lega eens die rol. En wat de feestdagen betreft: wissel ook dan eens re gelmatig van stoel." —Arnoud Kluiters Ingrid Geers (44) uit Ellemeet was docent bij een gesloten jeugdzorginstelling. Ze sprong in het diepe en runt nu haar eigen praktijk in (power)yoga. I oen ik twaalf jaar geleden naar Zeeland verhuisde, vond ik de yogalessen hier maar oubollig en weinig inspannend. Ik wilde voelen dat ik iets had gedaan. Ik was altijd al geïnteresseerd in yoga als sport. Yoga brengt je dieper bij jezelf. Vanuit je eigen zachtheid voel je een bepaalde kracht naar boven komen. Voor een vriendin verzorgde ik al lessen tijdens surfevenementen. Ik besloot certificaten te halen voor nog meer yogavormen: power, vinyasa, yin, hot, aerial - dat doe je in een hangmat - en boxing yoga. Ik werkte als docent bij een geslo ten jeugdzorginstelling en besloot mijn ervaring in te zetten op mijn werk. De yoga had een positief effect op de leerlingen; ze werden er rusti ger van in hun hoofd." Slapeloosheid „Hoewel de jongeren met wie ik werkte stuk voor stuk cadeautjes wa ren, werd het me op een gegeven mo ment te veel. Ik had veel buikpijn en kwam moeilijk in slaap. Ik vond het mooi om iets voor de jongens en meiden te betekenen, maar tegelij kertijd voelde ik steeds meer machte loosheid en frustratie over de bezui nigingen van de overheid. Ik vind dat er te weinig geld be schikbaar is om jongeren met proble men goed te helpen. Daarnaast werkte ik inmiddels zo'n 50 uur in de week, omdat ik in de avonden yoga lessen gaf. Op een gegeven moment belandde ik door die te hoge werkdruk op een kruispunt. Zo kon het niet langer. Ik moest kiezen. Kiezen tussen werkze kerheid binnen een instelling waar mijn visie niet strookte met die van het bestuur of een heel ander pad in slaan: dat van yoga. Ik besloot het laatste te doen. Per 1 oktober dit jaar zegde ik mijn baan op. Misschien een risico voor een alleenstaande moeder die het zonder alimentatie moet redden, maar het voelt als een positief nieuw begin. Niet alleen omdat ik me nu met mijn bedrijf Poweryoga Zeeland volledig op mijn passie kan richten, maar ook omdat ik sindsdien veel minder last heb van buikpijn en sla peloosheid." Weerbaar „Het is nog steeds mijn ambitie om mensen te coachen. Zo wil ik de er- Ik belandde op een kruispunt. Zo kon het niet langer varingen die ik opdeed tijdens de training Girls' Talk bij JeugdzorgPlus - een oefening bedoeld om jongeren seksueel weerbaarder te maken - combineren met boxing yoga." Loverboys „Ik denk namelijk dat alleen de praat jes en oefeningen van deze training niet voldoende zijn. De meiden moe ten ook zelfvertrouwen leren uitstra len, want anders worden ze er alsnog uitgepikt door loverboys. Misschien dat ik in de toekomst ook iets soortgelijks voor jongens wil gaan doen. Maar eerst wil ik kijken hoe dit loopt." LUISTEREN Vergaderingen Met dit gegeven in het achterhoofd lanceerde de Belgische universi teit voor haar per soneelsleden al de cam pagne 'Uniefac tief. Aan vullend hebben nu ook studenten dinsdag 20 december 2016 PZ We zitten wat af tij dens de feestdagen. Geef elkaar om het halfuur daarom sein tjes om even de benen te strekken. Op de universiteit van Leu ven bestaan al 'sta- secretarissen' om dit gedrag te promoten. 'Ik nam een risico, maar de buikpijn is weg' Janneke Koster —Ingrid Geers Annemieke Nijman stelt in haar boekje 'Luisteren, dat is toch niet zo moeilijk?'dat hoe beter je luistert, hoe meer je een gesprek goed laat verlopen. Handig voor de feestda gen met vrienden en familie? 1 Slechte luisteraars onderbreken ande ren steeds en wil len hun eigen verhaal vertellen. Ze praten druk en onrustig en vul len stiltes meteen op met hun woorden. Ze 'luisteren' zichtbaar on geduldig en wachten op het moment dat ze hun verhaal kunnen doen. 2 Matige luiste raars horen de ander, zijn cor rect in hun gespreks- manieren, laten iemand uitpraten, maar nodigen de ander niet actief uit om meer te vertellen. Eigenlijk reageert een matige luisteraar hoog uit beleefd op wat de ander zegt. 3 Redelijke luiste raars geven de ander de ruimte om hun verhaal te doen, vragen om toelichtin gen en houden ge sprekken zakelijk en inhoudelijk. 4 Positieve luiste raars zijn altijd bereid de tijd te nemen om naar de ander te luisteren, komen oprecht en geïn teresseerd over en geven relevante reac ties. Ze luisteren vooral naar de informatie zoals die wordt be noemd. 5 Goede luiste raars nodigen anderen uit tot praten, luisteren open en ontspannen en wis selen echt informatie uit. Zij vragen door naar de kern van een verhaal en houden oog wat er gebeurt met die ander. 6 Gevorderde luisteraars stel len anderen op hun gemak en spelen op behoeftes in. Ze be wegen anderen te ver tellen wat hen werkelijk bezighoudt. Ze luiste ren naar wat een ander eigenlijk echt zegt. Bron: Luisteren, dat is toch niet zo moeilijk? Ingrid Geers koos voor een minder oubollige vorm van yoga. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Ingrid Geers Was Docent uiterlijke verzorging en stagebegelei der in een gesloten jeugd zorginstelling Is nu Yogadocent met een eigen bedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50