Brabantse politie plaatst geweldsfilmpje online 4 INTERVIEW KORPSCHEF ERIK AKERBOOM De politie maakt zich zorgen over het geweld tegen agenten dat maar niet afneemt. Korpschef Erik Akerboom waarschuwt dat bij de komende jaarwisseling bikkelhard wordt opgetreden als hulpverleners worden belaagd. Ik Heb geleerd dat je mond je beste wapen is Erik Akerboom wordt wéér boos als hij het heeft over de 'compleet idiote' aan val van twee stappende mannen op de Havermarkt in Breda. Een beveiligings camera filmt in de nacht van 4 december hoe ze vanuit het niets twee postende agenten in hun gezicht slaan. De agenten incasseren rake klappen voordat toegesnelde collega's de mannen overmeesteren. „Ik heb het filmpje wel drie keer teruggekeken. Stuitend. Het is het toppunt van respectloosheid en idiotie. Mijn tweede gedachte was: wat goed dat we deze aanval in zijn geheel op video hebben staan. Als er een filmpje was opgedoken van hoe die twee mannen werden gearresteerd, had ieder een gedacht: was dat nou nodig? Niemand had ge loofd dat die mannen zelf zonder enige aanleiding begonnen te slaan." De mannen, 25 en 28 jaar oud, zijn afgelopen week via het supersnelrecht vervolgd. De recht bank in Breda veroordeelde ze tot 30 dagen celstraf, waarvan 18 voorwaardelijk. Daarnaast krijgen ze 120 uur taakstraf. Akerboom: „Goed. Ze hebben beiden flinke klap pen gekregen. Eén van hen is geraakt op het oor, terwijl hij een oortje in droeg. Dat heeft zijn oor beschadigd." „Dit geval is uniek. Er was geen enkele aanleiding. Maar in het algemeen zijn mensen assertiever ge worden, ook tegenover agenten. Tegelijkertijd wil len ze liever niet gecorrigeerd worden. Dan is het meestal de combinatie van drank en drugs, waar door mensen door het lint gaan." loos om hun werk te dwarsbomen. Daarom zitten wij er bovenop en legt het Openbaar Ministerie dubbele strafeisen op. Bovendien gaan we meteen voor vervolging via het snelrecht, zodat de conse quenties meteen zichtbaar zijn." Tijdens de vorige jaarwisseling waren er 121 inci denten tegen politiemensen, waarvan er in 78 ge vallen sprake was van fysiek geweld. Ook dit jaar stelt de politie zich in op een moeilijke nacht. „Het is te gek voor woorden, maar net als het sinter klaasfeest beschouwen we dit als een risicowed strijd. Mensen moeten zich realiseren dat de poli tie er juist is om het feestje mogelijk te maken. Wij beschermen je als je in de problemen komt. Bederf het dan niet." Omzwervingen In de jaren 80 was hij zelf agent in Utrecht. Sinds dien is het werk van de politie er niet makkelijker op geworden, constateert de korpschef, die na lange omzwervingen langs de AIVD en Defensie sinds een jaar terug is bij de politie. „Mensen ver langen steeds meer dat we meteen ingrijpen. Er wordt meer van ons geëist en gevraagd. Men wil dat de politie zichtbaarder is, sneller handelt. Tege lijkertijd wordt er heel kritisch op ons gelet. Agen ten zitten meer in een snelkookpan." Akerboom zit met de kritiek die vaak oplaait als filmpjes van arrestaties online komen. Hoewel elk geval op zich staat, vertellen de filmpjes soms niet het hele verhaal, zegt hij. De korpschef is daarom een warm pleitbezorger van het gebruik van body- cams, waarmee in regio's als Den Haag, Oost-Bra bant en Limburg al wordt geëxperimenteerd. „Beelden van agenten kunnen belangrijk zijn als bewijsmateriaal bij de rechter. Maar ze kunnen ook maatschappelijke kritiek nuanceren. Het is be langrijk dat we niet steeds overgeleverd zijn aan vi deomateriaal van anderen." Geweld tegen politiemensen blijkt moeilijk in te dammen. Hoewel de 'gewone' geweldscijfers lan delijk al jaren afnemen, blijft het aantal incidenten tegen agenten rond de 5.300 per jaar schommelen. In de meeste gevallen gaat het om belediging of bedreiging van agenten. Een kleine 1.000 keer is er ook sprake van fysiek geweld. Akerboom noemt deze cijfers zorgwekkend. Hij wil benadrukken dat geweld tegen hulpverleners niet wordt getolereerd. „Het is absoluut respect- „Zo lang een zaak onder de rechter is, zijn wij daar heel terughoudend in. Dat neemt niet weg dat het ons niet koud laat. Intern besteden we heel veel aandacht aan dit soort situaties." „Met de ME hebben we regelmatig moeten knok ken. Dat is onderdeel van het vak, maar je hebt er niet voor gekozen om in elkaar geslagen te worden. Gelukkig gaat het in 99 procent van de gevallen goed, of net goed. Ik heb groot respect voor agen ten die geweld kunnen voorkómen door te praten. In mijn periode in Utrecht heb ik geleerd dat je mond het beste wapen is." UIT HET NIETS dinsdag 20 december 2016 'Wie had geloofd dat agent zomaar wordt geslagen?' De Brabantse politie is het geweld tegen agenten helemaal zat en plaatst daarom een filmpje online van de mishandeling van de twee agenten in Breda. De politie baalt ervan dat er veel filmpjes op het in ternet circuleren van agen ten die hardhandige arres taties doen, terwijl het vaak niet wordt getoond dat agenten zijn uitge daagd of zelfs mishandeld. De Brabantse politie bena drukt de beveiligingstape niet openbaar te maken om de daders extra te straffen, maar wil tegen wicht bieden aan de vele opnames waarin agenten boeman zijn. beeld politie Koen Voskuil Rotterdam Hoe is het met die agenten? Hoe valt zulk gedrag nou te verklaren? Korpschef Erik Akerboom: „Jaarwisseling is een feestje, bederf het niet." fotoanp —Erik Akerboom Als het belangrijk is om het perspectief van de politie te tonen, waarom blijft het dan zo stil rond de zaak Mitch Henriquez, de man uit Den Haag die overleed tijdens zijn arrestatie? U bent zelf begonnen bij de politie in Utrecht. Heeft u zelf weieens geweld meegemaakt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4