Vecht ik, vlucht ik of eet ik gezond? 6 AY LIN KHO ZO DOEN WIJ DAT Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Emmy (62) en Adri (66) de Bot uit Sint Jansteen. ,,'s Avonds leven we gescheiden." Vraag het de deskundige Onrust, haast, dwang, druk en de neiging jezelf naar beneden te halen zijn allemaal factoren die de fysiologische vecht- of vluchtreactie in ons lichaam oproepen. Deze reactie krijg je zelfs al van in de file staan. Er komen andere hormonen vrij en daardoor gedraag je je anders. Bij stress maakt je lichaam steeds hogere concentraties van het stresshor moon Cortisol en eethormoon insuline aan. Deze moedigen je lijf aan om gewicht op te slaan in de vorm van vet. Kijk dus uit met continue stress, want die kan ervoor zorgen dat je ongezonder wordt. boven langetermijndoelen. Dit vertaalt zich in de behoefte aan zoet en vetrijk voedsel, die snel je behoefte aan energie vervullen. Gezonde voeding is immers iets voor de lange termijn. Proefpersonen die worden blootgesteld aan stress, kiezen vaker voor ongezond voedsel. Toch vertelden onder zoekers hen meerdere keren tijdens het experi ment welk voedings middel beter voor hun gezondheid was. Ze wisten dus heel goed wat ze deden. Het klinkt als een dooddoener, maar het is echt belangrijk om re gelmatig te ontspannen. Om het niveau van je stresshormoon gezond en onder controle te hou den, moet je regelmatig gedurende de dag een mo ment van ontspanning kiezen. Sporten, een boek lezen of een bad nemen kunnen daaraan bijdragen. Een paar minuten voor jezelf nemen na activering van je vecht- en vluchtreactie is erg belangrijk. Neem een paar minuten voor jezelf na een vecht- of vluchtreactie Zet steevast gezonde voeding in de koelkast klaar. Dan kun je daar naar grijpen in plaats van naar een makkelijke, vetrijke maaltijd. In mijn boek Gezond Blij Zonder Diëten staan meer gedragsoplossingen ('nudging') die je mak kelijk kunt toepassen in je omgeving, zodat jij de gezonde keuze maakt op elk moment, zonder dat je daarbij hoeft na te denken. Meer weten? Lees de reacties van lezers op mijn artikelen op mijn website Aylinkho.nl HETPANEL ledereen is welkom Emmy: „Ik heb altijd geprobeerd om de dingen die mijn ouders mij leer den door te geven. Niet alles natuur lijk, want elk gezin heeft zijn goede en minder goede kanten. Bij ons thuis was liegen een doodzonde. Ik kan daar zelf ook absoluut niet te gen." Adri: „Een leugentje om bestwil af en toe kan toch wel?" Emmy: „Ja, maar dan nog vind ik het heel moeilijk." Adri: „Ik heb daar geen moeite mee." Emmy: „Bij mij is het eerlijkheid voor alles. Bij ons thuis was ook altijd iedereen welkom. Dat is hier nu ook zo. Toen we veertig jaar getrouwd waren, hebben we een deurmat ge kregen met een foto van ons erop en de tekst: 'Pintje?' Onze deur staat al tijd open." Adri: „Als ze maar op tijd naar huis gaan." Emmy: „Maar bij jullie thuis was dat toch ook zo?" Adri: „Ja, daar kwam ook Jan en alle man." Emmy: „We hebben echt leuke fees ten gehad bij zijn vader en moeder. Daar kon alles." Adri: „Nu hebben wij dat overgeno men en komt iedereen naar hier." Familie gaat altijd voor alles Emmy: „Familie is het allerbelang rijkste. Dat hebben we allebei van thuis meegekregen. Ons huis hangt ook vol met foto's. Wat heel leuk is, is dat Adri's familie en mijn familie Ik viel niet in een zwart gat na mijn pensioen, maar de eerste drie dagen waren moeilijk heel goed met elkaar overweg kun nen. We hielden altijd fietstochten met z'n allen en vieren ieder jaar sa men carnaval. Dan zijn we vier dagen op pad met elkaar. Soms denk ik dat het komt doordat Adri en ik allebei de oudsten zijn. Het klikte meteen tussen onze families." Adri: „Hoe ouder je wordt, hoe be langrijker je familie ook wordt. Vroe ger vierden we onze verjaardagen al tijd nog met vrienden, maar op een gegeven moment verwatert dat." Kerst betekent samenzijn Emmy: „Kerst is voor mij een rust moment tijdens de drukke toneelre- petitietijd. Voor ons is het belangrijk om dan samen te zijn. Gezellig tafe len met de familie, lekker eten en drinken en de cadeautjes uitpakken die onder de boom liggen. Op eerste kerstdag komen de kinderen en kleinkinderen en eten we meestal een kalkoen die Adri heeft geschoten. Tot vier jaar geleden vierden we al tijd kerstavond met beide ouders. Daar hebben we allebei heel erg van genoten. We beseffen dat we ontzettende gelukzakken zijn dat we dit zolang samen hebben kunnen doen. Twee jaar geleden leefde mijn moeder nog, als enige overgeblevene. We hebben haar toen laten ophalen bij het revali datiecentrum van Curamus. Een maand later is ze overleden, maar ze heeft nog een gezellige laat ste kerstavond gehad en een prach tige nieuwjaarsdag. Ze heeft toen alle kinderen en kleinkinderen nog ge zien." Kleinkinderen behandel je anders dan eigen kinderen Emmy: „De twee kinderen van onze dochter komen twee keer in de week naar hier en de twee van onze zoon één keer in de week. Iedere donder dag komen ze allemaal samen, omdat ze dat zelf zo graag willen. Ons oud ste kleinkind heeft haar eigen bureau boven, want die gaat nu naar de mid delbare school. Je behandelt je kleinkinderen toch anders dan je kinderen. We zijn soe peler, ze mogen meer. Je hebt natuur lijk ook meer tijd als je met pensioen dinsdag 20 december 2016 PZ' Ik ben de laatste tijd zo moe. De laatste loodjes van 2016 en werkstress vragen veel van me. Ik merk dat ik zin heb in ongezond eten en eet voornamelijk zoete en vette happen. Hoe komt dat? Volgens nieuw onderzoek kiest ons brein in stressvolle situaties voor kortetermijngewin Je kunt niet altijd om stressfactoren heen, maar je kunt wel gezonde voorbereidingen treffen. Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont 'We zitten niet hele dagen op eikaars lip' Gertie de Boey RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen 44 —Adri de Bot Voedingsdeskundige Ay Lin Kho beantwoordt lezersvragen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48