-■m 4 t 3 I Doel voor 2017: psychische EHBO voor leerlingen op de basisschool Kerstkaartenactie waarschuwt voor datingf raudeurs nationaal Kampioenschap Stoepranden gehouden. Iedereen bleek daaraan toe. Tijdens het burenfeest herkenden twee bewoners elkaar onmiddellijk: ze bleken voor hetzelfde bedrijf te werken. De vier vrolijke grieten van verderop boden zich bij jonge gezin nen aan als oppas. Lawaaiige studen ten en hun onder- en bovenburen maakten opeens grappen om hun ge- luidsoorlogen. En de nieuwe Roe meense buren bleken helemaal niet stuurs, maar onhandig verlegen. Sinds het kampioenschap hangt er weer een gemoedelijke sfeer in ons straatje. Als wij elkaar nu groeten, slepen we soms volkomen vreemden daarin mee. Zij kopiëren ons gedrag. Simpel gedag zeggen kan van on schatbare waarde kan zijn, zegt neu- ropsycholoog Elke Geraerts. In haar onlangs verschenen boek Het Nieuwe Mentaal wijdt zij een hoofdstuk aan je buren leren kennen. Ze haalt er een experiment in aan, waarin foren zen zich beduidend beter voelen na dat zij in het openbaar vervoer mede reizigers hebben aangesproken. Con tact maken, blijkt een buitengewoon positief bevestigend effect te hebben. Vrolijker Geraerts voert ook Harvard-student Elizabeth Dunn op die ontdekt dat haar vriend Benjamin zich norser te gen haar gedraagt dan tegen vreem den. Dunn stelt proefondervindelijk vast dat iedereen de neiging heeft om zichzelf vrolijker voor te doen bij on bekenden. En dat dat ons in de kern echt blijer maakt; blijer nog dan het contact met onze partner. Iedereen kan het in principe. Al is het de kunst om, als 'hallo' uitgroeit tot een gesprek, waarachtig te zijn en te luisteren. In zijn boek Empathie be toogt filosoof Roman Krznaric dat ie dereen een boeiende gesprekspartner kan zijn als je je op een hoffelijke ma nier toegang kunt verschaffen tot het innerlijk van die ander. Het betekent dat je goed luistert, niet voortdurend onderbreekt en het vertrouwen hebt een ander te laten denken en pauze ren zonder elke stilte te vullen. Luis ter gewoon en blijf aanwezig met je gedachten en je gevoel. Mocht je aan begroetingsangst lij den, omdat je introvert bent of omdat je bang bent dat jouw simpele hallo een stortvloed aan woorden oplevert: een gesprek kan ook kort duren. 'Ik ben Joost'. 'Dag, ik ben Anniek'. 'Gaat het?' 'Niet echt'. 'Joh, het komt goed, ik weet het zeker'. Met dank aan Anniek van den Brand. Voor in de koffiebar van Leonie Hulselmans wachten drie klanten met hun jas over de arm. Ze zoeken een plek waar ze, eenmaal neergestreken, smeuïge worteltaart en kofhe van Ethiopische boeren kunnen bestellen. De wacht tijd kan oplopen, want Leonie steekt 'veel energie in de details'. Datzelfde geldt bij Jorine Koster, een twintiger die zich waagt aan het eerste biologi sche restaurant in de stad omdat haar 'voedsel de kracht heeft om van de wereld een betere plek te maken'. Wat drijft deze hardwerkende, le venslustige mensen? Je voelt je ge borgen bij ze terwijl zij, met het oog op een betere wereld, aandacht be steden aan de kleinste details. En zij niet alleen. Mondiaal verlangt ruim één op de vijf millennials, geboren tussen 1982 en 2001, ernaar zo'n positieve bij drage te kunnen leveren. Die verkla ring in een recent onderzoek van ManpowerGroup scoort maar twee procentpunt lager dan het nummer één-antwoord 'ik wil veel geld ver dienen'. De voorkeur van deze 16- tot en met 34-jarigen gaat uit naar vol doening en betekenisvol werk. Wat de 19.000 ondervraagden zeker niet motiveert, is de top in een organisatie bereiken (6 procent wil dat) en ma nager worden (4 procent). Millennials durven zich te richten op het kleine, het niet-gestandaardi- seerde. Ze hebben het lef om te expe rimenteren met koffiebonen bran den, ze durven tegen de stroom in te kiezen voor natuurlijk gerezen brood en verwerken eigenwijs de biologi sche groenten van de boeren uit de omgeving in hun sandwiches. Con form de trend eren ze de natuur en vieren de biodiversiteit, schrijft Foodinspiration in het trendrapport voor 2017. Alsof het nooit anders is geweest. Ze avonturieren vanuit de overtui ging dat hun talenten samenvallen met andermans basale levensbehoef ten. Lees verder op pagina 4 dinsdag 20 december 2016 GO Roelof Kleppe van GGzE Eindhoven haalde een Australische EHBO-training voor geestelijke nood naar ons land. In 2016 slaagden de eerste 600 landgenoten voor de cursus. „Als er één periode is waarin eerste hulp bij psychische nood hard nodig is, dan zijn het wel de kerstdagen. Paniek aanvallen, depressies en hoge stress doordat ver wachtingen vaak onvervuld blijven: dan komt alle opge kropte spanning eruit. Zelf heb ik daar gelukkig geen last van. Eerste Kerstdag kook ik voor mijn gezin. Dat is een prettige manier om mijn gedachten tot rust te brengen en te reflecteren. Ik heb gezegd 200.000 mensen te bekwamen in EHBO voor geestelijke ge zondheid. Ik wil in 2017 een Mental Health First Aid-pro gramma voor basisscholen opzetten. Onbegrijpelijk dat schoolkinderen niets leren over psychische proble men. Terwijl er kinderen zijn met anorexia of een psy chotische ouder." —Ingrid Beckers Directeur Fleur van Eek van de Fraudehelpdesk heeft dit jaar op datingfraudeurs in gezet, vertelde ze in fe bruari. Iemand online ver liefd maken, hoop geven op een relatie en die kwets baarheid dan misbruiken door geld te vragen: Van Eek vroeg daar met een campagne aandacht voor. Onlangs lanceerde ze een kerstkaartenactie met tek sten als 'hoeveel geld heeft u ervoor over om niet alleen te zijn met de feestdagen? Pas op voor datingfrau deurs!' „Omdat kerst een periode is waar eenzame mensen mee worstelen. Zij vormen de favoriete doel groep van fraudeurs. Het is zo'n schrijnende vorm van oplichting. Het kan je zo maar overko men en veroor zaakt veel financiële en emotionele ellende." Wat doet Van Eek zelf met kerst? „Niets bijzonders. Ik ben dag en nacht druk met de Fraudehelpdesk, dus ik ben blij dat ik die dagen ge zellig met mijn gezin kan doorbrengen." —Pam van der Veen Nog maar 4 procent van de millennials (ge boren tussen 1982 en 2001) zou manager willen worden. De meesten geven aan te willen bijdra gen aan een betere wereld, bijvoorbeeld door zelf voed sel te maken. ILLUSTRATIES ANNEMARIE GORISSEN Heb lef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45