Terugbetaald in een mooi gebaar JOLLE kl 0) En? Hoe gaat het nu? 2 RENE DIEKSTRA Eckhart MIN F UI NES De nachtnanny heeft het zwaar gekregen De kracht van het gewone Volgens de nieuwste inzichten voelen we ons gelukkiger als we onze blik naar buiten keren. Cathérine van der Linden stelt een top 3 samen van kleine gebaren die het leven aangenamer kunnen maken. Column Een tijdje geleden gaf ik in Taiyuan, de hoofdstad van de Chinese provincie Shanxi, op uitnodiging van een universiteit, een training aan een groep van zo'n twintig docenten. Onderdeel van die training is een oefening met de naam microteaching. Daarbij krijgen docenten de opdracht om in 15 minuten een bepaald begrip of concept uit hun vakgebied aan hun collega's te on derwijzen alsof die hun studenten zijn. Na afloop wordt daar feedback op gegeven. Eerst door de docent in kwestie zelf, dan door de anderen en tenslotte door mij als trainer. Een docent die lesgeeft in kunst- en muziekge schiedenis, gaf op de ochtend van de derde trai ningsdag een prachtige microteaching- presenta tie. Ik had daarom ook weinig, zij het wel enkele relevante, punten van verbetering te melden. Hij reageerde daar adequaat en dankbaar op. Maar tot mijn verbazing keerde hij 's middags niet op de training terug en evenmin de volgende dag, de laatste dag van de training. Navraag naar de moge lijke redenen van zijn wegblijven bij zowel zijn collega's als bij de faculteitsdirecteur leverde alleen maar ontwijkende antwoorden op. Ik was echt teleurgesteld en ook ietwat geïrri teerd over zijn onverklaard wegblijven. Mede om dat hij zo'n veelbelovende docent leek te kunnen worden. Toen ik na afsluiting van de training met de faculteitsdirecteur naar mijn taxi liep, knaagde dat gevoel nog steeds. Ook omdat ik van alle deelnemers behalve hem afscheid had kunnen ne men. En toen gebeurde het. Terwijl de glazen toegangsdeuren open schoven en mijn blik viel op de tientallen mensen op het grasveld aan de an dere kant van het pad vóór het gebouw, begon muziek te klinken. Daar bleek een orkest te staan. Volslagen verrast duurde het enige tijd voor ik besefte dat het orkest daar voor mij stond. Sterker nog, toen ik in de taxi stapte, kwam de 'weggebleven' docent naar mij toe en gaf me op papier in notatie de compositie. Het duurde enige tijd voor ik besefte dat het orkest er voor mij stond Hij had die, blijkbaar met instemming van de fa culteitsdirecteur, in de voorbije anderhalve dag speciaal voor mij gemaakt en met het studenten orkest geoefend. Ik heb me niet vaak zo ontroerd gevoeld, tranen in mijn ogen, als op het moment dat de taxi het terrein afreed maar het orkest nog speelde. Terug in Nederland heb ik hem per mail nog eens uitvoerig bedankt voor wat ik als een be wonderenswaardig dankjewel heb ervaren. Zijn antwoord was opnieuw bewonderenswaardig. „U heeft mij het geschenk van uw expertise gegeven", schreef hij. „En het voor mij enige passende ant woord daarop was u een geschenk van mijn exper tise te geven. Doodgewoon dus." Iemand in posi tieve zin met gelijke munt terugbetalen, zo besefik sinds Taiyuan, is een van de ontroerendste gebaren die mensen jegens elkaar kunnen maken. Maar ik besef ook dat het zo doodgewoon nog niet is. BEST VERKOCHTE SPIRITUELE BOEKEN 15,95) TERUGBLIK ls ik terugkom van de voetbal wedstrijd, wil ik dat je weg bent. Dat zei de man die ik al een tijd probeerde te ver laten. Hij had gelijk. Mijn gedraal was pijnlijk. Voor iedereen. In mijn hoofd was ik al zo vaak vertrokken, dat ik precies wist wat ik moest meene men: kleren, boeken, servies, de Boeddhabeelden, mijn racefiets. Ik rende heen en weer tussen het huis en de auto. Af en toe veegde ik een traan weg. Er was geen parkeerplaats voor het nieuwe huis. Bijna too meter ver derop vond ik er pas eentje. Vanuit de overvolle auto keek ik door de schemer naar de etage die ik zou be trekken. Ik werd overspoeld door een golf van zelfmedelijden. Toen ik voor de tweede keer met armen vol spul len van de auto naar het huis liep, zwaaide de deur van de onderburen open. Een grote man stapte naar bui ten. 'Gaat het?', vroeg hij. Mwah, zei ik, en probeerde iets van een glim lach te produceren. Hij stak zijn hand uit. 'Joost'. Ik wurmde een hand te voorschijn en zei mijn naam. Hij nam de volle tassen over. 'Het komt goed', zei hij. 'Zeker weten'. Ineens geloofde ik er weer een beetje in." Grondtoon Met haar verhaal bevestigt mijn col lega dat een praatje op straat je goed doet. Dat is ook wetenschappelijk be wezen, zegt geluksprofessor Patrick van Hees: „De welwillende grond toon in zo'n ontmoeting maakt er voor beide partijen een moment van geluk van." Want als je elkaar aan spreekt, betekent dat dat je openstaat voor die ander. „Wat jij je medemens met een opgestoken hand, positieve lichaamstaal of groetende woorden schenkt, hoeft diegene alleen maar te ontvangen." Hij onderzoekt al jaren hoe we onze batterij opladen. Dat lukt dus ook via mensen die we nooit eerder hebben gezien. Zoals de nieuwe bu ren die je aanspreken op het trottoir van je nieuwe huis. De stresshormo nen in iemands lichaam dalen dan onherroepelijk, aldus Van Hees. De welwillende toon in een gesprek zorgt voor een geluksmomentje Net zo zeker weet hij dat buurten prettiger leefbaar worden als we va ker een praatje met elkaar zouden aanknopen. Het scheelt als iedereen het gevoel krijgt dat hij erbij hoort. Gedag zeggen kan zomaar tot een groter sociaal netwerk in de wijk lei den en zelfs tot nieuwe vriendschap pen. Per slot van rekening begint elke relatie met dat eerste, kleine 'hallo'. De bewoners in mijn wat saaie, boomloze woonstraatje kunnen dat beamen. In de afgelopen zeven jaren verhuisden diverse buren die er ruim twintig jaar woonden. Zoals het gaat, verwaterden de innigste contacten. De nieuwkomers vulden de openge vallen plekken niet op; de voordeu ren bleven vaker dicht. De oude garde wist niet wie erachter woonde. Daarom hebben we ons eerste Inter- dinsdag 20 december 2016 GO Diekstra buigt zich over de menselijke geest René Diekstra geeft les op een universiteit in China en wordt in positieve zin met gelijke munt terugbetaald. Reageren? hartenziel@persgroep.nl 1. Het kleine boek vol mindful ness - Tiddy Rowan 150 tips, oefeningen en quotes (Uniboek - Het Spectrum, 7,99) De kracht van het 2. De kracht van het nu - Eckhart Tolle Laat je ego, en daarmee pijn lijke ervaringen, los (VBK Media, 22,50) 3. Ki - Hans Peter Roel Zakenman vindt geheime wijsheden in boeddhistisch klooster (De Vrije Uitgevers, Bron: KVB- SMB/GfK Hoe gaat het met Diede- rik Stapel, Nelleke in 't Veld en Rachel de nacht- nanny sinds zij opdoken in Hart Ziel? Hoe vieren ze kerst? In de laatste Hart Ziel van 2016 keren we terug bij zeven hoofdrolspelers. The Night Nanny van Rachel Heikamp heeft het druk ge kregen. In november vertelde Rachel over haar initiatief: een bedrijf dat nanny's af stuurt op jonge ouders die eens willen doorslapen. Hei kamp: „Nadat we het nieuws haalden, barstte het los. Ik ontwaakte met een rits aan gemiste oproepjes. Er meld den zich uitgeputte ouders aan die een paar nachten wilden dóór- slapen." The Night Nanny waaide over uit Engeland, waar moeders die herstellen van een zware bevalling of gestreste ouders van een tweeling een oppas inhuren voor maximaal drie nachten achtereen. Daarna neemt een frisse collega het over. —Arnoud Kluiters 1. Groet elkaar 44 Patrick van Hees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44