II Langer tbs geëist tegen Westkapelse pedofiel Bescherming Vlaamse havenarbeiders blijft Nieuwe naam brouwerij Hulst voor onderscheid met bedrijf in Brugge 10 ZE Er is brouwerij De Halve Maan in Hulst. En er is een brouwerij met dezelfde naam in Brugge. Dat gaf verwarring. Zuiderburen Voor brouwerij De Halve Maan in Hulst stopte regel matig een touringcar. De vracht bestond uit een leger dag jesmensen die speciaal waren ge komen voor een rondgang door het bedrijf. En na afloop een goed glas bier natuurlijk. Niets onge woons. Toch realiseerde de eige naar van De Halve Maan, John Vermeersen, zich dat er soms iets niet klopte aan het plaatje. Een grote groep op bezoek? Stond niks over in de agenda. In dat geval bleek maar al te vaak dat de bus bij brouwerij De Halve Maan in Brugge had moeten zijn. Zelfde soort bedrijf met dezelfde naam, Mensen feliciteren ons met bier van de andere brouwerij andere eigenaar, andere stad. An dersom maakte ze in Brugge het zelfde mee. Er arriveerden daar bussen met mensen die eigenlijk bij de brouwerij in Hulst moesten zijn. Niet alleen de touringcarbedrij- ven haalden de brouwerijen nog wel eens door elkaar. Afnemers die viltjes en glazen nodig hadden en zich daarvoor prompt bij de ver keerde brouwerij meldden. Leve ranciers die een factuur naar de Hulster brouwerij stuurden, terwijl die voor de Brugse biermaker be stemd was. En doorgewinterde bierdrinkers die de ene brouwerij niet meer van de andere konden onderscheiden.„Het gebeurt dat mensen ons feliciteren met een bier, waarvan even later blijkt dat het van die andere brouwerij is", zegt Xavier Vanneste, directeur van de Brugse brouwerij. „Vroeger was er een brouwerij in Hulst en een brouwerij in Brugge. En we kwa men niet in eikaars gebied. Maar met de globalisering, het internet, de sociale media en het feit dat we ons bier steeds meer in Nederland verkopen, is er verwarring ont staan." Tel daarbij op dat het Hul- ster bedrijf de Belgische markt op wil en je begrijpt waarom de twee brouwers met elkaar om de tafel gingen zitten om een oplossing te bedenken. Die oplossing is er nu in de vorm van een naamsverandering. De Halve Maan in Hulst - de naam be staat sinds 1821 - heet voortaan Bier brouwerij Vermeersen, zo maakten de bedrijven gisteren in Brugge ge zamenlijk bekend. „Het was toch wel vrij moeilijk om afstand van de naam te doen", zegt John Vermeer sen. „Maar het is vooral een emoti onele verandering. De bieren heb ben individuele namen en die blij ven gewoon. Het beeldmerk blijft sterk gelijkend. Veel mensen zullen op het eerste gezicht niet zien dat er iets is veranderd. Vooral in Hulst is De Halve Maan natuurlijk een be grip. Daar zal het 't meeste opval- len."Beide brouwers onderstrepen dat de gesprekken over de naams- verhouding in goede harmonie zijn verlopen. Vermeersen: „Voor beide partijen was het belangrijk dat we zelf de regie zouden houden over de naamsverandering, dat we het samen zouden afwikkelen. Van de twee brouwerijen zijn wij de klein ste (vorig jaar 5.000 hectoliter, Brugge 50.000, red.). Dus dat bete kent minder kratten, minder glas werk, minder lichtreclames en der gelijke. Daarnaast is de brouwerij in Brugge ook heel belangrijk als toe ristische trekpleister. Ook dat heeft meegespeeld in de overweging. Er rolde al vrij snel uit dat die naams verandering makkelijker in Hulst te realiseren was dan in Brugge. Daar voor dragen we overigens samen de kosten." De brouwers hebben samen een website geopend om klanten en le veranciers van uitleg te voorzien: www.halvemaan.com. W. bekende destijds zeker honderd jongens in de leeftijd van twaalf tot achttien seksueel te hebben mis bruikt. Slechts enkele jongeren de den aangifte en veel zaken waren inmiddels verjaard. Het misbruik duurde van eind jaren zestig tot 2011 en vond plaats op afgelegen wegen, bij de jongens of bij W. thuis of in de auto. De jongens werden gelokt met geld, snoep, bier en beltegoed. Binnen de gemeenschap van West- kapelle was de handel en wandel van W. een publiek geheim. Ouders waarschuwden hun kinderen, maar deden verder niets. Volgens de deskundigen van de tbs- kliniek waar W. verblijft, verhuist de man volgend jaar naar een reso cialisatieafdeling. Vooralsnog heeft W. aan alles meegewerkt, slikt hij li- bidoremmende medicijnen en be loofde hij niet opnieuw in de fout te gaan. In de visie van de raadsman van W. zou, mede gezien de coöpe ratieve houding van W. plus de vele fouten en onjuistheden in het ver lengingsadvies, een verlenging van één jaar meer dan voldoende zijn. Uitspraak 2 januari. De bescherming die havenarbei ders in Vlaanderen genieten, is Vlaamse havenwerkgevers al ja ren een doorn in het oog. Die is naar hun idee doorgeschoten en in strijd met Europese regelge ving. Zij dienden bij de Europese Commissie een klacht in. De bescherming is geregeld in de wet-Major. Belgisch vicepre- mier Kris Peeters heeft de wet na de klacht aangepast in overleg met de sterke havenvakbonden. Europees commissaris voor Werk Violeta Buk liet Peeters gisteren weten akkoord te zijn met de aanpassingen. Peeters is tevre den. Dat is niet voor niets. Lang durige arbeidsonrust had anders de havens van Antwerpen, Gent en Zeebrugge kunnen treffen. Uitwassen Het was gisteren niet bekend wat de klagers zullen doen. Zij kun nen nog bezwaar aantekenen. De kans is groot dat zij doorzetten. Hun voorman Fernarnd Huts van logistiek bedrijf Katoenna tie hield eerder dit jaar in Ant werpen een persconferentie waarin hij fel van leer trok tegen de 'uitwassen van de wet-Major', omdat ook distributiecentra in havengebieden onder de wet val len. „Terwijl daar geen haven werker te bekennen is." De wet-Major zorgt ervoor, al dus Huts, dat veel distributie- werk naar Nederland uitwijkt. De directie van het Vlaamse Vlaeynatie gaf eerder aan naar de Axelse Vlakte bij Westdorpe te zijn gekomen met een kunst- mestterminal, omdat de arbeids voorwaarden in Nederland min der strikt zijn. dinsdag 20 december 2016 PC De Halve Maan wordt Vermeersen Peter van den Assem - Xavier Vanneste, Halve Maan in Brugge In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Twee brouwerijen die allebei De Halve Maan heten. Dat kan niet langer zo. De officier van justitie heeft de rechtbank in Middelburg giste ren verzocht de tbs met dwang verpleging die de 64-jarige Westkapellenaar Joost W. - naast een celstraf van twee jaar in 2012 was opgelegd - met twee jaar te verlengen. Ad Roos Middelburg Vlaamse havenwerkers heb ben dankzij de Europese Com missie een overwinning be haald. Ze houden grotendeels hun beschermde arbeidsposi- tie. Harmen van der Werf Antwerpen Een kijkje en rondleiding in bierbrouwerij De Halve Maen in Brugge foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38