8 DIGITAAL ONDERKOP De tienduizenden stukken uit de collectie van het Zeeuws Museum zijn nu (bijna) allemaal online te zien. Directeur Marjan Ruiter kiest haar vijf favoriete objecten. Met een online presentatie bereik je een publiek datje anders niet zou bereiken BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Gas Gas (5 december) heeft zijn langste tijd gehad en gasleidin gen zijn niet meer nodig? Een van de pijlers van duur zame energie gaat juist uit van de opslag van duurzaam gepro duceerd waterstofgas. Een brandstofcel voor waterstof (of aardgas) produceert behalve stroom nog warmte en water. E- stadsbussen rijden al op water stof- of aardgas. We hebben al ruim 100 jaar er varing met waterstofgas. Sinds 1830 zijn er in onze steden gas fabrieken gebouwd en gaslei dingen aangelegd voor de straat verlichting. Dit licht- of stads- gas bestond voor 60 procent of meer uit waterstofgas en was geschikt voor onze oude gasgei- sers en gaskachels. Na i960 zijn deze lokale waterstofgasnetten aangesloten op het aardgasveld bij Slochteren, kachels en gei sers zijn omgebouwd en gasfa brieken werden gesloopt. Oude tegeltjeswijsheden zo als, 'wed nooit op een paard' of 'leg niet al je eieren in een mandje' zijn nog steeds van toe passing. H. Steehouwer Zuidsingel 69 Middelburg Kustvisie Voor de eeuwwisseling was het Veerse Meer vaak met kleurrijke windsurf zeilen bedekt. Tegen woordig zien we geregeld een wolk kitesurfzeilen op zee aan de andere zijde. En altijd wandelaars en strand- bezoekers. Zo ook bij de Brouwersdam. Ook daar is open ruimte, zelfs voor een groot jaarlijks muziek festival. Het zijn allemaal vor men van ontspanning van ge wone mensen. Vaak de stille dragers van onze maatschappij en mensen die daar mooie her inneringen aan overhouden. Naast bescherming bieden te gen de zee dienen de Deltawer ken hiermee een ander onder kend maatschappelijk belang. En steeds zonder de landschap pelijke waarde aan te tasten. Het is onverstandig delen van deze ruimte een definitieve in vulling met particuliere bestem mingen te geven. De dammen bieden nu juist een grote ruimte met bijzondere mogelijkheden voor ontspanning. Ook voor de mensen die na ons komen. De dammen verbinden niet alleen de eilanden, ze verbinden ook de generaties. S. Janse Steengrachtstraat 1, Oostkapelle Klimaatverandering Met verbazing heb ik het inter view (6 december) met Tom Middendorp gelezen. Dat kli maatverandering oorlog en mi gratie veroorzaakt is volgens mij volstrekt onjuist. Het ware beter geweest als de heer Middendorp eerst de boeken gelezen had van prof. Mauk Mulder inzake het omgaan met macht. Het zijn lie den met een te groot ego die als alfamannetjes last krijgen van territoriumdrift die oorlog ver oorzaken zoals in het verleden, maar ook in het heden bewezen is. Deze oorlogen hebben mi gratie tot gevolg. Klimaatveran dering heeft daar absoluut niets mee te maken. PeterH.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Klimaatverandering (2) In 2003 verklaarde generaal We sley Clark (gewezen comman der Nato Operation Allied F orce) dat hij bij een bezoek aan het Pentagon een voormalig col lega tegen kwam die hem op zijn kantoor uitnodigde. Daar deelde hij Clark mee dat de VS van plan waren zeven lan den in het Midden-Oosten aan te vallen. Op de vraag waarom kon hij geen antwoord geven. In Oekraïne is de gekozen presi dent afgezet door een coup gefi nancierd door de VS. Dit heeft dus niets te maken met het kli maat. in plaats van 'Global War ming' is 'Global Cooling' in aan tocht. (Kleine Ijstijd door John Lasey op You Tube) Generaal Middendorp etaleert een gebrekkig inzicht in kli maat- en politieke ontwikkelin gen. Dit is zo ver buiten de waarheid dat ik hiertegen pro testeer. H. van Damme Zwanenburgseweg 12, Ouwerkerk Winkelcentrum Het Kennedywinkelcentrum dichterbij de Noordstraat in Terneuzen brengen (3 decem ber) door afsluiting van de Schuttershofweg en opheffing van parkeerterrein. Een idee van B en W in Terneuzen. Wellicht vergeten dat daar in 2010 ook een winkelcentrum was ge opend. Dit zou het Schutters hofcomplex min of meer isole ren. Wie bedenkt zoiets? Plan is alweer ingetrokken, zoals ook met vele plannen voor de Markt en het tweerichtingsverkeer op de Blokken. Om over de winkels bij de Skihal en Kop Noordstraat maar te zwijgen. Dringend ge vraagd: bestuurders met visie! Veel gemeenten hebben een bouwstop, maar Terneuzen start juist een nieuw winkel centrum. Bij het nieuwe Kenne- dylaancentrum lijken alleen de grondeigenaar en de bouwer ge baat. De hoge leegstand in de Noordstraat zal vermoedelijk verder oplopen. Een gratis par keerterrein met blauwe zone te genover het Schuttershofcom plex (wat in voornoemd plan opgeheven dreigde te worden) levert centrumwinkels zeker nieuwe klanten op. De Jumbo parking is niet bij iedereen be kend. F. Wolfert van Galenstraat 29, Terneuzen functie kunnen ook snel specifieke stukken worden gezocht. museum komt. Er zijn ook men sen die daar geen tijd voor hebben, slecht ter been zijn, een museum niet leuk vinden of ver weg wo nen. Met een online presentatie bereik je een publiek dat je anders niet zou bereiken. Misschien wordt een deel daarvan alsnog ge motiveerd om ons museum te be zoeken." De collectie is te bekijken op zeeuwsmuseum.nl, onder het kopje 'Ontdek'. De foto's zijn ge maakt door onder anderen o.a. Koen Hauser, Pim Top en Ivo Wennekes. Het was een langgekoes terde wens van het Zeeuws Museum: de vol ledige collectie digitaal toeganke lijk maken. Dat is nu gelukt. Op de vernieuwde website is de rijk dom die het museum beheert, in volle glorie te bewonderen, met grote foto's en voorzien van vaak uitgebreide omschrijvingen. Er zijn meer musea die hun complete collectie online hebben staan, maar zij doen dat vaak minder visueel aantrekkelijk dan het Zeeuws Museum. De objecten zijn op de web site gerang schikt per thema. Via de zoek- De collectie omvat in totaal zo'n 40.000 stuks, zegt directeur Mar jan Ruiter. Daarvan is nog niet al les online te zien. „Van een deel kunnen we geen foto's plaatsen omdat de auteursrechten nog niet zijn afgekocht. Het gaat vooral om hedendaagse kunst. Achter de schermen zijn we wel bezig dat te regelen." Ruiter hecht grote waarde aan de online presentatie. „Ons museumgebouw heeft een beperkte opper vlakte van 900 vier kante meter. Dus we kunnen maar een fractie laten zien van wat we in huis hebben." „Het is ook een illusie om te den ken dat iedereen die interesse heeft in ons erfgoed naar ons dinsdag 20 december 2016 PC Museumschatten Rolf Bosboom Middelburg -Marjan Ruiter, directeur Marjan Ruiter: „Het is ook een illusie om te denken dat iedereen die interesse heeft in ons erfgoed ook naar ons museum komt." FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36