Woning kwijt betekent vaak alles kwijt 5 DAKLOOS KOUDE KERSTA Arjen van Doorne (47) heeft geen huis. Hij en zo'n driehonderd andere dakloze en thuisloze Zeeuwen gaan een koude kerst tegemoet. Hoe voelt het om vijf maanden niet te kun nen douchen? Arjen van Doorne (47) weet het. Mensen die zich van je afwenden met dichtgekne pen neus. Mensen die veelbeteke nende gebaren maken als ze den ken dat je het niet ziet. „Ze hebben direct hun oordeel klaar als ze me zien. Verslaafd, vast en zeker. Maar ik ben geen drinker of harddrugs gebruiker. Ik heb geen schulden. Ik heb gymnasium gedaan, de Zee vaartschool in Rotterdam en daarna Maritieme Bedrijfsvoering. Het liefst zou ik werken in een ei gen werkplaats met klussendienst. Daar zou ik graag mee geholpen willen worden. Een normaal le ven, met een normaal huis en nor maal werk." Tijdens zijn laatste afstudeerop dracht ging het mis. Zijn ouders la ten hem via de huisarts gedwongen opnemen omdat ze niet meer be grijpen waarmee hij bezig is. Na twee weken mag hij weer gaan, mét de diagnose schizofrenie. Die dia gnose blijkt een flinke belemme ring voor zijn loopbaan. „Ik kon geen werk meer vinden", zegt de geboren Rotterdammer. Hij gaat naar Schouwen-Duiveland, waar zijn ouders een zomerhuisje heb ben. Het is 1998. „Ik zei: ik ga in de moestuin wonen en knap dat huisje een beetje op." De situatie op 'de moestuin' is verre van ideaal. Van Doorne leeft van een absoluut minimum, 's winters is het ijskoud. Opnieuw laten zijn ouders hem ge dwongen opnemen. „Toen heb ik gezegd: goed, ik werk mee en blijf hier vrijwillig, maar zoek nou eens precies uit wat er met me aan de hand is. Ben ik gek?" Drieënhalf jaar later mag hij vertrekken. Hij is niet Ze hebben direct hun oordeel klaar als ze me zien. Verslaafd, vast en zeker schizofreen, zegt men nu. Wel hoogbegaafd. En 'tijdelijk autis tisch'. Bij zijn vertrek ligt er een be handelplan. Herstel van de relatie met zijn ouders is een belangrijk onderdeel daarvan. Maar zijn ou ders werken niet mee. Het herstel plan gaat in de ijskast. Van Doorne krijgt een woning toegewezen in Goes. Daar gaat al les goed komen, denkt hij. Maar na drie jaar stopt de ondersteuning vanuit de hulpverlening. Van Doorne wacht twee jaar en gaat dan vragen hoe het zit met het herstelplan. „Ik kwam er niet meer tussen. Toen dacht ik: in deze we reld wil ik niet wonen. Ik deed niks meer. En ik betaalde ook de rekeningen niet. Totdat de politie aan de deur kwam, met een deur waarder die zei: pak je mooiste spullen en ga de straat maar op." Dakloos Niet veel later is hij officieel dak loos. Zijn enige toevluchtsoord is het bootje dat hij na lang sparen gekocht heeft en dat op het droge staat bij het Goese Sas. „Een goed koop opknappertje dat ik in Giet hoorn opgehaald heb", zegt Van Doorne, gezeten tussen een alle gaartje aan huisraad, kleding en gereedschap. Tot voor kort ston den er nog dixies in de buurt, waar Van Doorne terecht kon voor de grote en kleine boodschap. Die zijn weg. Een elektrisch aanjager- tje houdt de ergste kou uit het bootje. In een piepklein oventje bereidt Van Doorne zelfgemaakte pizza'tjes van een beetje deeg en tomatensaus, groenten en wat kaas. „Prima hoor." Het riekt een beetje in de boot. Nee, een douche is er niet. "Als ik klussen doe voor de Walk Inn in Goes kan ik soms even van een douche genieten in het huis waar ik klus." Bovenaan aan zijn wensenlijstje staat een huis. „Misschien komt dat er ook. De Walk-Inn heeft een doorstroomwoning voor me gere geld. En ik hoop dat de hulpverle ners van de Walk Inn me kunnen helpen om het contact met mijn familie te herstellen." VLISSINGEN Driehonderd dak- en thuislozen telt Zeeland. En het mag dan wel geen witte Kerst worden, wie nu noodgedwongen onder de blote hemel leeft, heeft het zwaar. Zeeland heeft maar een paar plekken waar daklozen een nachtje of korte periode achtereen kunnen slapen: het Witte Huis in Vlissingen en het Le ger des Heils in Terneuzen. Maar ook in Goes is er hulp. Sociaal-maatschappelijk werker Sake Hospes richtte vijfjaar geleden Stichting Walk-Inn op. De mensen die er aankloppen hebben nooit maar één probleem. Psy chiatrische problemen, geestelijke overbelasting, schul den, verbroken relaties, een verstoord dag- en nacht ritme, gebrekkige opleiding, ruzie met instanties, pro blemen met justitie. En, niet het minste probleem: geen huis. „Een huis is enorm belangrijk. Als je geen woon- of briefadres hebt, stopt je uitkering gewoon. Zonder uitkering kom je heel moeilijk weer aan een huis, want waar ga je de eerste huur en borg van betalen?" Eind vorig jaar stapte Sake met vijf voorbeelden naar de gemeente Goes: had die een 'doorstroomwoning' waar deze mensen een beginnetje konden maken met de terugkeer naar een gewoon leven? Zonder gedoe met eerste huur en voorschotten, en mét hulp bij hun pro blemen? „We hebben hem gekregen. En sinds februari hebben we twaalf dak- en thuislozen kunnen helpen. Goes heeft dit geweldig opgepakt. Zo zouden andere gemeenten het ook moeten doen. Alleen is er wel een wachtlijst. Allemaal mensen die maar moeten zien hoe ze deze winter buiten overleven. Wij zouden heel graag nóg zo'n woning hebben. Dat betaalt zichzelf terug: be woners worden als voordeurdelers gezien en de helft gekort op hun uitkering." dinsdag 20 december 2016 Van Doorne wil normaal leven Arjen van Doorne woont op een zeilbootje in de Goese Sas. Er is geen wc, geen douche en slecht een klein kacheltje, fotomechteldjansen Ondine van der Vleuten -Arjen van Doorne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33