<3 senZup 'Cultuur net zo nodig als een fietspad' Na Zeeuwse test gaat horloge naar de Alpen Binnen 1 dag weer een veilige badkamer! 4 Een enorme sprong vooruit. Zo omschrijft burgemeester Marcel Delhez van Noord-Beveland het verschil tussen de Vliethoeve nu en een halfjaar geleden. Die stijgende lijn signaleert ook voorzitter Leo Bekker van de dorpsraad Kortgene, al is hij iets behoudender. „Het aan tal incidenten is duidelijk minder geworden, maar het is niet zo dat we nu achterover leunen. De verbe- terpunten blijven onze aandacht houden." Veiligheid In juli van dit jaar trok het perso neel van de Vliethoeve aan de bel. In een anonieme brief aan het col lege van burgemeester en wethou ders van Noord-Beveland uitten zij hun zorgen over de veiligheid van zowel het personeel als de cliënten. Jongeren uit de Vliethoeve waren in de maanden ervoor betrokken bij een toenemend aantal incidenten. In de instelling zelf, maar ook daar buiten. De politie moest ingrijpen bij onder meer brandstichting, Zo'n dertig meldingen in de eerste helft van dit jaar tegenover een stuk of drie, vier nu diefstal, vernielingen en bedreigin gen. Marieke de Jong van jeugdzorgin stelling Juzt, waar de Vliethoeve onder valt, wijdt de escalatie aan een combinatie van factoren. „Er is veel veranderd sinds gemeenten verantwoordelijk zijn geworden voor de jeugdzorg", legt de sector manager uit. „Er zijn minder bed den beschikbaar, waardoor wij jon geren met zwaardere problematiek binnen krijgen. Tel daarbij op dat gedwongen ontslagen de afgelopen jaren voor veel instabiliteit in het personeelsbestand hebben gezorgd. Heel sluimerend is dat alles uitge groeid tot de situatie zoals die een halfjaar geleden was." Bij de Vliethoeve is de afgelopen zes maanden hard gewerkt om het tij te keren. „Het personeel heeft geza menlijk een training gevolgd en coaches hebben begeleiding gege ven op de werkvloer", zegt De Jong. „We werken aan een stabieler per soneelsbestand en hebben waarde volle contacten gelegd met de om geving. Niet alleen met de dorps raad en ondernemersvereniging, maar ook met organisaties als Emergis en Indigo." Ook is de samenwerking tussen de drie aanwezige organisaties (jeugdzorgorganisatie Juzt met drie gesloten groepen, jeugdhulpin- stantie Juvent met één open groep en onderwijsvoorziening De Vliet hoeve) op het terrein aan de Gal- gendijk geïntensiveerd. Veelbelovend De eerste resultaten zijn veelbelo vend. Het aantal ernstige inciden ten zoals crimineel gedrag, brand stichting en geweldsdelicten is fors gedaald. „Je moet denken aan zo'n dertig meldingen in de eerste helft van dit jaar tegenover een stuk of drie, vier nu", zegt burgemeester Delhez. De reguliere meldingen, zoals vermissing of overlast, zijn volgens hem gehalveerd. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) heeft daarvoor gisteren in Den Haag een convenant on dertekend met minister Jet Busse- maker (PvdA, Onderwijs). Zee land krijgt per jaar 210.000 euro uit Den Haag. Provincie (150.000 euro) en gemeenten (60.000 euro) leggen daar samen hetzelfde bedrag bij. Cultuur is net zo belangrijk als een fietspad, zegt De Reu. „Zoals we het in Zeeland belangrijke vin den om goede autowegen en fiets paden te hebben, zo vinden we het ook belangrijk dat er een goede culturele infrastructuur is voor jong en oud. Als provincie willen we met andere partijen in de regio, zoals scholen, zorgen voor een dicht net van culturele activiteiten." Scholen worden uitgedaagd cultuureducatie een vaste plek te geven binnen het onderwijs. Dat moet meer zijn dan alleen een kennismaking. „Ik vind het be langrijk dat Zeeuwse jongeren op jonge leeftijd leren over en van cultuur op een manier die aansluit bij hun leefwereld", aldus De Reu. „Cultuur is meer dan het bezoe ken van een museum." De afgelopen jaren hebben scholen zich al meer ingezet voor cultuur in de klas. Het Fonds Cul tuurparticipatie honoreerde afge lopen zomer een aanvraag van drie Zeeuwse onderwijsorganisa ties. Voor de Regeling Cultuuron derwijs hebben zestien Zeeuwse scholen ingetekend. Zestien scho len doen ook mee met de Impuls regeling Muziekonderwijs. Afgelopen zomer testte KiGO van eind juli tot half augustus hun lo catiehorloge op het strand bij Domburg. Dagelijks kregen hon derd kinderen het KiGO-horloge om hun pols en installeerden ou ders de bijbehorende app waar mee ze hun kroost kunnen vol gen, terugvinden en hen een be richtje kunnen sturen. Volgende week neemt KiGO de bevindingen van die Zeeuwse proef mee naar Oostenrijk. Dan wordt het slimme horloge dage lijks getest door dertig winter- sportende ouders en kinderen in het wintersportgebied Gerlos. Het horloge is geoptimaliseerd na de Zeeuwse proef. Want hoewel hij perfect werkt in een bebouwde omgeving, bleek het nog lastig om kinderen in een onbebouwde om geving terug te vinden. De KiGO werkte tijdens de Zeeuwse testpe riode alleen met Google Maps. Op het strand was de hele omgeving geel en konden ouders de precieze locatie van hun kind niet bepalen. Nu ziet een gebruiker ook satel- lietbeelden op de app. Op het strand zie je bijvoorbeeld ook strandpaaltjes en de kustlijn. Die toevoeging van satellietbeelden was ook nodig voor de proef in Oostenrijk. Op Maps staan alleen straten, satellietbeelden laten ook de pistes zien. Maar de optimali satie geldt niet alleen voor de test horloges, benadrukt Dave Clark van KiGO. „De aanpassingen zijn bij alle horloges gedaan. Het hor loge dat je koopt, moet overal wer ken. Op het strand in Walcheren bleek bijvoorbeeld dat de batterij duur van 6 tot 8 uur te weinig was. Dat is nu 24 uur." Op het strand zijn eb en vloed nog steeds niet te zien. Clark: „Op de satellietbeel den zie je de kustlijn. Maar die is niet real life, hij verandert dus niet. Maar je ziet nu wel veel meer van het strand." De KiGO is en kele jaren geleden bedacht door KiGo-oprichter Erik Recter, die zijn nichtje kwijtraakte tijdens het skiën in Zwitserland. Inmid dels is er wereldwijde belangstel ling voor het slimme horloge. bimtn 1 dao idil dinsdag 20 december 2016 PC Aantal incidenten Vliethoeve daalt Het gaat beter bij jeugdzorgin stelling Vliethoeve in Kortgene. Een toenemend aantal inciden ten en een brandbrief van het personeel hebben de boel op scherp gezet. Ellen Jobse Kortgene - Marcel Delhez, burgemeester PROFITEER VAN DE DECEMBERACTIE BIJ SENZUP! Vervang binnen l dag uw oude bad door een inloop douche. U heeft de keuze uit verschillende modellen en designs, met of zonder hulpmiddelen. De aanschaf van een inloopdouche is nu extra voordelig! U krijgt namelijk tot en met 30 december 750,- korting op een Kinemagic Serenite inloopdouche! GRATIS BROCHURE OF THUISADVIES? BEL 0800 - 0468 O Laagste instap op de markt (3 cm) O In één dag geplaatst O Voorzien van antislip O 100% waterdicht O Eenvoudig schoon te maken O Geen kitranden *Geldig bij aanschaf in 2016. PZC_wk50 zelfstandig vitaal Wij komen graag vrijblijvend bij u langs voor een goed advies en een passende offerte. Bel 0800 - 0468 om een afspraak te maken of de gratis brochure te ontvangen. Oosteinde 6, Barendrecht Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nlklantenvertellen.nl Zolang ze naar school gaan, van de basisschool tot en met het hoger onderwijs, moeten Zeeuwse leerlingen cultuur in de klas tegenkomen. Daar zet de provincie op in. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het slimme horloge wordt in Oostenrijk getest. Na een grootse test op het Zeeuwse strand test KiGO zijn horloge om zoekgeraakte kin deren terug te vinden in Oos tenrijk. Joanne Karkdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32