27 Geen sporter kende zo'n bizar 2016 als Robin Haase. Zijn vriend Koen Everink werd vermoord, zijn coach Mark de J. opgepakt als verdachte. Maar de tennisser vocht terug. HET JAAR VAN ROBIN HAASE Ik raakte soms compleet de weg kwijt, kon de rust niet meer vinden Kom bij Robin Haase niet aan met het cliché dat je van elke tegenslag sterker wordt. Alsof je iets hebt aan chronische knieklachten. Als of je wijzer wordt van een moord zaak midden in je tennisseizoen. Het leven van de beste Nederland se tennisser kwam dit jaar op zijn kop te staan. They say: what doesn't kill you makes you stronger. I say: things that try to kill you make you angry and sad. Strength comes from the good things, your family, your friends, the satisfaction of hard work. Those are the things that will keep you whole, those are the things to hold onto when you're broken. Op zijn telefoon heeft hij de quote uit de dramase rie Sons of Anarchy zo gevonden. Want nee, met de beste wil van de wereld kan Haase (29) niets positiefs halen uit de periode van begin maart tot eind mei, waarin zijn vriend Koen Everink werd vermoord en vervolgens zijn coach Mark de J. werd opgepakt als verdachte in de zaak. Zijn ten nis leed er enorm onder, logisch. Privé was het heel heftig. Uit lunchen met zijn vriendin werd een beproeving, overal om zich heen voelde Haase priemende ogen. „Ik zat alleen maar naar de tafel te kijken. Daarna ben ik voor een week naar Du bai gevlucht. Gewoon weg uit Nederland." Een vriend verliezen, een coach in bewaring, het is al niet te bevatten. Wat het extra heftig maakte, zegt Haase, is de rol van sommige media. Dat hij in alle verhalen over de zaak ongewild het lijdend voorwerp was, als de link tussen slachtof fer en vermeende dader, vond hij onbegrijpelijk. „Ineens stond ik in het middelpunt. Overal stond mijn naam, mijn foto. Dat was ontzettend moei lijk. Mensen keken me aan en ik dacht: herkennen ze me? Wat denken ze? Ik kom nog steeds dezelf de alinea tegen, waarin stond dat het om mijn coach ging. Ik denk dan: wat doet dat ertoe? Laat het weg. Het is scoringsdrift en luiheid." Insinuaties De onwaarheden en insinuaties die Haase las, de den pijn. „Ergens stond zelfs dat ik op de bewuste avond bij Koen thuis was geweest. Hoe kan dat, waarom mag zoiets? Ik heb het gevoel dat de ge middelde journalist niet meer beseft wat het met iemand kan doen als je alles maar opschrijft. En dan bedoel ik niet met mij, maar met mijn vrien din, vrienden, familie. Zij worden er ook continu op aangesproken. Terwijl ze er niets mee te ma ken hebben. Ik werd ook gequoot door een verslag gever die ik helemaal niet had gesproken. Men sen lezen dat en geloven het. Maar we heb ben het hier niet over een ace die een dub- belfout had moeten zijn. Dit gaat over mij, als mens, over hoe ik over kom. Ik voelde me aangevallen en gekwetst." Daarna kwam pas het besef: jeetje, waar ben ik eigenlijk in beland? Hij was een vriend verloren. Everink reisde de afgelopen jaren geregeld met hem naar toernooien. Raapte de ballen bij trainin gen, regelde de restaurants voor het diner, dat soort dingen. Haase vond het fijn als hij erbij was. „Maar toch: op de dag van de moord deed het me gek genoeg niet zo veel. Het was zó onwerkelijk. Het besef was er nog niet, ik had geen tijd gehad om er lang bij stil te staan, want ik was urenlang bezig met de media. De volgende dag vloog ik al naar Amerika." Daar raakte Haase geblesseerd. Hij weet hoe het werkt, brein en lijf staan continu met elkaar in ver binding, dus misschien had het een met het ander te maken. Bij terugkeer op Schiphol werd De J. op gepakt, buiten het zicht van Haase. „Ik zou zelf worden verhoord, dat wist ik al. Maar in dat ge sprek begreep ik pas na 40 minuten dat Mark niet gewoon was aangehouden, maar echt gearres teerd. Ik leef in een wereld waar dit, een moord, nooit voorkomt. Dus dat gaat allemaal niet zo snel in je hoofd." Diep gaan Op dat moment had hij een pauze kunnen inlassen. Maar Haase bleef tennissen. „Ik dacht: ik kan nu wel twee of vier maanden niet spelen. Maar dan? Wat moest ik thuis doen? Daar zou ik alleen me zelf mee hebben. Ik wist dat ik er doorheen moest en dacht: dan maar direct nu diep gaan, dan ben ik er hopelijk zo snel mo gelijk weer uit." Monte Carlo, Boeka rest, Madrid, Rome, Ni ce. Haase was er wel, speelde zijn potjes, maar zijn hoofd en lichaam waren er nog niet klaar voor. Op Roland Garros had hij dagenlang darmklachten en zat hij al voor zijn partij met de persconferentie in zijn hoofd. „Ik was vaak niet geconcentreerd en had geen vertrouwen. Normaal als ik kwaad ben of geïrriteerd verlies ik maximaal twee ga mes, nu meteen heel de set of wedstrijd. Ik raakte soms compleet de weg kwijt, kon de rust niet meer vinden. Ik had geen zin om te tennis sen, voor het eerst in mijn leven. Na een wedstrijd huilen? Dat deed ik toen ik 10 was voor het laatst en nu weer. Het was verschrikkelijk." Verwerken De tijd verstreek, de media-aandacht verslapte en Haase gebruikte de mensen om zich heen om de zaak al pratend te verwerken. Van zijn life coach bleek hij handvatten te hebben gekregen die nu van pas kwamen om de gebeurtenissen te verwer ken. Beurtelings nam Haase iemand anders mee op reis. Zijn vader, jeugdtrainer, huidige coach Raymond Knaap en ook oud-prof Kristie Boogert. Aan haar had Haase heel veel, op spor tief en persoonlijk vlak. In het Tsjechische Prostejov, op 31 mei, verloor hij voor het laatst een partij als gevolg van de zaak. Een uur voor de wedstrijd belde de politie, dat hielp niet. „Maar toch kwam daarna de ommekeer. Vanaf dat moment kon ik tennis en privé weer scheiden." Dat hij zondag ineens de finale van het NK verloor van de grote onbeken de Botic van de Zandschulp houdt al lang geen verband meer met de ze zaak. Haase is er trots op dat hij zich uit de nachtmerrie heeft ontworsteld. Dat hij na een zware periode weer lekker heeft getennist en daarmee de vrije val op de wereldranglijst kon ke ren: van 57 naar 98 naar 59. „Wie weet komt er een terugval en word ik teruggezogen in die slech te film, je weet het nooit. Maar ik kon er uiteinde lijk uitstappen. Er zijn ook mensen die dat niet kunnen, omdat ze er nog steeds middenin zitten. De families van Koen en Mark. Dat vind ik echt heel erg." dinsdag 20 december 2016 I 'Ik huilde na een wedstrij d weer, net als toen ik 10 was' Rik Spekenbrink Rotterdam Robin Haase: „Ik kon uit die slechte film stappen. Er zijn ook mensen die er nog middenin zitten." FOTO'S SANDER CHAMID, ANP Robin Haase (29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27