Britse voetbalbonden bestraft voor klaprozen 26 „Het Noorse team is zó goed. Voor ons is dat moeilijk, zo'n hoog ni veau", verzuchtte Helle Thomsen, handbalbondscoach van Neder land, na de met één punt verschil verloren EK-finale (29-30). De re den voor het verschil? „Zij hebben meer mogelijkheden en spelen meer samen." Als handbalprofessional spelend bij een internationale club heeft een speler recht op een aantal da gen per jaar waarin mag worden getraind met de eigen nationale se lectie. Van Noorwegen is bekend dat zij proberen dat aantal op te schroeven. Technisch directeur Sjors Röttger: „Waarschijnlijk is dat in een aantal contracten met clubs geregeld." Handbal is een sport die soms blind wordt uitgevoerd. Vraag Nycke Groot, verkozen tot beste speelster van het EK, naar haar passie voor haar sport en zij be gint enthousiast over acties waar in ze naar de ene kant kijkt, ter wijl ze een teamgenote aan de an dere kant aanspeelt. Dat zijn han delingen die vragen om veelvul dig oefenen. Tijdens het toernooi waarin Ne derland alleen de eerste en de laat ste wedstrijd verloor, kon Groot re gelmatig bouwen op een vloeien de samenwerking met Yvette Broch, haar ploeggenote bij het Hongaarse Gyor. „Dat we bij de zelfde club spelen is uiteindelijk in het voordeel van het Neder lands team", zei Broch. Buitenland De handbalcompetitie in Neder land is niet van het hoogste inter nationale niveau. 40 Nederlandse speelsters zijn actiefin het buiten land. Een aantal speelt in Duits land, maar ook de Franse, Deense, Noorse en Hongaarse competities zijn populair. Ook daar zit een ver schil met Noorwegen, waar het ni veau hoog is. „Daardoor speelt een aantal meiden dichter bij huis", zegt Röttger. Maar de technisch directeur denkt niet dat het grote verschil tussen Noorwegen en Nederland zit in het aantal trainingen dat de selectie samen doet. „Twee jaar ge leden maakten we een plan om in het jaar naar aanloop van de Olym pische Spelen intensief samen te zijn, zoals de waterpolovrouwen al deden, maar wij hebben uitein delijk besloten dat niet te doen. Je mist ook wedstrijden." In het verleden was Denemar ken een benchmark voor Röttger, een studieobject. Nu richt de bond zich op Noorwegen, de rege rend Europees en wereldkam pioen en onbetwiste handbal grootmacht. „Je ziet dat zij meer mogelijkheden hebben bij de jeugd. Daar kiezen meisjes niet tussen vijf verschillende balspor ten. Nee, daar gaat iedereen hand- ballen. Hun vijver is groter. In Ne derland was handbal tot een korte tijd geleden een ongeziene sport. Bovendien zijn in Noorwegen door de populariteit meer finan ciële mogelijkheden." Gevaar Dat betekent niet dat Nederland het wel kan vergeten tijdens on derlinge competitie. Het verschil tussen nu en een jaar geleden, toen Noorwegen in de WK-fmale over Nederland heen walste, is groot. Voor het eerst sinds 1999 was Nederland een gevaar voor Noorwegen. Röttger: „Maar we willen meer dan zilver, we kun nen ook meer." Zo werkt Röttger aan een nieuw model. Hij wil dat vereni gingen professionaliseren, beter sa menwerken en dat in de toekomst harder getraind wordt. Bovendien wil hij dat de koppeling met school en handbal beter wordt. „Dat is nu nog onvoldoende." Uiteindelijk hoopt Röttger dat de competitie in Nederland van een hoger niveau wordt, waardoor speelsters minder snel naar het buitenland hoeven te vertrekken. „We willen een soort garantie krij gen voor goede speelsters, zoals in Noorwegen." Van der Haar mogelijk met kerst terug NEC niet meer onder curatele Duitsland krijgt afgepakt WK De bonden van Engeland, Schot land, Wales en Noord-Ierland kre gen boetes variërend van 14.000 tot 42.000 euro. De FIFA oordeel de dat het dragen van de 'poppy' het gebruik van een politiek sym bool is en dat is tegen de regels. De wereldvoetbalbond had de na tionale bonden vooraf aan de kwa lificatiewedstrijden en de vriend schappelijke interlands rond 11 no vember gedreigd met boetes en zelfs puntenaftrek als ze het sym bool zouden dragen. Op die dag herdenkt Groot-Brittannië de slachtoffers uit de Eerste Wereld oorlog. Het is voor veel Britten al jaren gebruikelijk om dat met een opgespelde klaproos te doen. „Het is het niet onze intentie te oordelen over specifieke her denkingen of die in twij fel te trekken. We respec teren het belang van dergelijke momenten in de verschillende lan den. Echter, omdat de re gels op een eerlijk en neu trale manier toegepast die nen te worden bij alle 211 aangeslo ten bonden, is het gebruik van ie der politiek of religieus symbool strikt verboden. In het stadion en op het veld is alleen ruimte voor sport en niets an ders", zei voorzitter Claudio Sulser van de disciplinaire commissie van de FIFA. De Britse voetbalbond FA liet weten in beroep te gaan tegen de straf. Minister van Sport Tracey Crouch noemde het teleurstellend dat de FIFA het gevoel dat uitgaat van de klaproos niet herkent. „Poppy's zijn een eer betoon aan de moed en de offers van onze soldaten en vrouwen. Voetballers en fans zouden ze met trots moeten mogen dragen." Ook de Schotse bond SFA noem de het heel teleurstellend dat de FIFA de poppy als een politiek symbool ziet. De SFA riep ook op tot een overleg met Engeland, Wa les en Noord-Ierland over de kwes tie. FOTO AFP De Noorse Stine Oftedal in de mangel bij Danick Snelder (I) en Jessy Kramer. dinsdag 20 december 2016 Nederland ziet Noorwegen als een nieuw studieobject Met slechts één punt verloren de Nederlandse handbalsters zondag de EK-finale van Noor wegen, maar er zit een groot verschil tussen de twee handbal- landen, weet bondscoach Helle Thomsen. Lisette van der Geest Göteborg Drie individuele prijzen gingen naar Nederland. Nycke Groot werd gekozen tot zowel meest waardevolle speelster als beste centrumverdedigster. Beste cir kelloopster was Yvette Broch. VELDRIJDEN Bondscoach Gerben de Knegt heeft in de selectie voor de wereldbekerwed strijd veldrijden van Heus- den-Zolder een plek inge ruimd voor Lars van der Haar. De 25-jarige renner uit Woudenberg staat sinds begin november aan de kant wegens een spier- scheuring, maar is dicht bij een rentree. Vrijdag wordt duidelijk of Van der Haar daadwerkelijk zal starten op tweede kerstdag. Ook Lars Boom is opgeroepen voor zijn eerste wereld bekerwedstrijd dit seizoen. VOETBAL NEC gaat bij de licentie commissie van de KNVB terug van categorie 1 naar categorie 2. Door de nieu we indeling staat de Nij meegse eredivisieclub niet langer onder curatele bij de voetbalbond en heeft de clubleiding niet langer voor elke uitgave van bo ven de 50.000 euro toe stemming nodig vanuit Zeist. NEC heeft twee jaar doorgebracht in de verma ledijde categorie 1, waarin de profclubs zijn onder gebracht die kampen met financiële problemen. BOBSLEE Het WK bobslee en skele ton van 2017 is toegewe zen aan het Duitse Königs- see. Het toernooi zou aan vankelijk in het Russische Sotsji worden gehouden, maar door de dopingonthul- lingen rond de Russische sport besloot de internatio nale bobsleebond IBSF vo rige week dat het niet wen selijk is daar nu een wed strijd te houden. De keuze voor een Europese locatie als vervanger werd mede gemaakt om de kosten voor de teams zo beperkt mogelijk te houden. ZÜRICH De FIFA heeft onverbid delijk gereageerd op het besluit van Britse voetbalteams om via het dragen van een rouwband met een klaproos ('poppy') eer te betonen aan de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26