1 Energiezuinige buren zijn besmettelijk Rapport over dieselgate: iedereen was te laks 123 2.288 6.976 E 17 Bijna een jaar na het faillissement heeft zeker twee derde van het V&D-personeel weer een baan. De schaduwzijde: het zijn vrijwel alleen jongeren. Toch bewijst de Brabantse Corry Galle dat er ook voor 50-plussers hoop is. „Ik heb me blauw gesolliciteerd." WW-aanvragen daalde met 15 pro cent, met de bouw (-15 procent) en zorg (-25 procent) als uitschieters - maar alle doemscenario's van begin dit jaar zijn niet uitgekomen. Wit jes: „Een rampjaar is het absoluut niet in de detailhandel." Ondanks de positieve score is het UWV bezorgd over het lage aantal oudere V&D-werknemers dat weer actief is. Uit het feit dat ruim de helft van de oud V&D-werknemers buiten de detailhandel emplooi vond, concludeert Witjes dat zij er hard aan hebben getrokken. „Veel ouderen dachten: de concurrentie met jongeren kan ik niet aan, ik moet verder kijken." Twijfel heeft het UWV verder over de kwaliteit van de gevonden banen. Uit het onderzoek blijkt dat liefst 20 procent van de werkvin- ders het met een oproepcontract moet doen. Slechts 14 procent bezit een vast contract. „Bij V&D was dat Na een jaar kunnen vier op de tien ouderen werk hebben 40 procent, slechts 3 procent van het personeel was oproepkracht." Tegenwoordig krijgt vrijwel nie mand direct nog een vast contract. „De vraag is of die gevonden jobs, zeker voor de ouderen, qua loon en werktijd in de buurt daarvan ko men." Sollicitatie Een opbouwende rol bij het aan werk helpen van ouderen speelde het Loopbaan Support Detailhan del. Liet centrum is dit voorjaar met steun van het kabinet opge richt door Detailhandel Nederland met vakbonden CNV en FNV. „Veel ouderen hebben zo lang bij V&D gewerkt, zij weten niet meer hoe ze een sollicitatiegesprek moe ten voeren of hoe je een goed CV opstelt", zegt Ellen Koers. „Dat gaat heel anders dan dertig jaar gele den." Toch is Koers behoorlijk positief over de kansen van ex-V&D'ers. „Enthousiaste 50-plussers kunnen écht weer werk vinden. Maar dan moeten zij zich echt zeer proactief opstellen. Vanachter je laptop sol licitatiebrieven mailen is onvol doende, dan red je het niet." Die adviezen heeft Corry Galle goed in haar oren geknoopt. De Brabantse volgde onder meer de training 'Succesvol naar Werk' voor 55-plussers, ook ontving ze individuele begeleiding van een coach. Met als gevolg dat ze nu dus weer een baan heeft. „Ik heb me ontzettend gesteund door het UWV gevoeld." Met een beetje geluk kan ze blijven als haar contract na een halfjaar af loopt. Volgens het UWV toont het voorbeeld van Galle aan dat het aantal 50-plussers dat werk vindt nog flink kan stijgen. „Na een jaar kunnen vier op de tien ouderen werk hebben", verwacht Witjes. Wellicht zijn daar ook nog jobs bij Hudson's Bay bij. De Canadezen die in veel oude V&D-panden gaan zitten, hebben begin deze maand de eerste vacatures opengesteld. In totaal heeft Hudson's straks 2.500 werknemers nodig. Het Planbureau voor de Leefom geving kraakte onlangs nog een harde noot: de slimme meters hebben nul effect. Nu blijkt dat die meter wel degelijk effect kan hebben. Alleen: dan moet die wél gekoppeld zijn aan een slimme app die huishoudens inzicht geeft in hun energiegebruik, be- sparingstips geeft en laat zien hoe andere huishoudens 'het' doen. Het resultaat: al na twee tot drie maanden gaan mensen energiezuiniger leven. Ze bespa ren maandelijks gemiddeld 3 tot 6 procent op de energierekening, omgerekend zo'n 33 tot 66 euro per maand. De besparing was het grootst in woningen van slechte kwaliteit en bij huishoudens die een relatief groot deel van hun inkomen kwijt zijn aan energie kosten. Dat zijn de belangrijk ste uitkomsten uit een onderzoek dat Woonstad Rotterdam heeft uitge voerd in samenwerking met onderzoeksbureau RIGO, de Nederlandse Energie Maatschappij (NLE) en andere Rotter damse corporaties. „De slimme meter is in essentie niet slim, maar wordt slim met een app. Dan kun je met een minimale inspanning huishoudens al prikkelen. Dit biedt mogelijkheden voor ons als energieleverancier maar ook voor alle huishoudens," meent directeur Harald Swinkels van NLE. Opvallend in het Woonstad- onderzoek is dat de onderzochte huishoudens niet bewuster wer den van de hoeveelheid energie die zij gebruiken; na de onder- W Een slimme meter heeft effect als er een app aan is gekoppeld zoeksperiode konden ze hun jaarverbruik niet beter inschat ten. Ze werden vooral geprikkeld door hoeveel geld andere huis houdens uitgaven aan hun ener gierekening en hoe zij wisten te besparen. Alleen door hun laksheid rijden er nu in Europa een kleine 30 miljoen auto's rond die tot 20 keer te veel stikstofoxiden uitstoten. Dat zegt de parlementaire onder zoekscommissie Dieselgate in haar volgens Gerben Jan Gerbrandy 'ontluisterende' eindrapport. De D66-Europarlementariër is één van de twee auteurs. Lidstaten hebben stelselmatig nagelaten om Europese regels voor autotesten goed uit te voeren, Brussel zeifis gemakzuch tig geweest bij het toezicht op de lidstaten, hoewel duidelijk was dat met die testen van alles niet klopte. Op Zweden na heeft geen enkel land na vijfjaar of roo.ooo kilome ter nog auto's op de weg getest. Ook nadat 'dieselgate' door Ame rikaans onderzoek aan het licht was gekomen, bleef laksheid de boven toon voeren. De eerste formele stappen tegen lidstaten zijn pas kort geleden gezet, van verplichte terugroepacties is nog geen sprake. In haar onderzoek legt de parle mentaire commissie pijnlijk bloot hoe de industrie de politiek mani puleerde en de politiek zich gewil lig liet manipuleren. De belangrijke technische comités bestonden vaak voor meer dan de helft uit verte genwoordigers van de industrie. Op politieke koppensnellerij is de commissie niet uit. „Voor wat betreft de lidstaten laten wij dat aan de nationale parlementen. Neder land kan daar morgen al een begin mee maken, dan is er Kameroverleg over dieselgate", aldus Gerbrandy. dinsdag 20 december 2016 GO -Rob Witjes, UWV werknemers Voeding- en genots middelenindustrie Detailhandel werknemers Totaal: ex-werknemers De slimme meter kan tóch doen waar die voor bedoeld is: het stimuleren van energie zuiniger gedrag. Natasja de Groot Rotterdam M Via de telefoon kun je je energiege bruik bijhouden. Dieselgate had nooit kunnen ge beuren als Brussel en de lidsta ten hun werk hadden gedaan. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17